škůdci na kaktusu



Stránky: 1,  2   
host - 215.11 (?) 
3.12.2008 13:21, zobrazeno: 18106x

Dobrý den, prosím někoho o radu.Vlastním jeden velký, zhruba 1m dlouhý kaktus, je čtyřhraný s ostny,(bohužel neznám název) a začal se odspodu zcvrkávat a měnit barv.Je v těch místech nažloutlý až bílý a hrubý na dotyk. Zalévám ho jednou měsíčně.Je pravda, že jsme ho nedávno přesadili protože se kymácel. Teď už vím že to byla asi hloupost.Hlína nebyla speciální pro kaktusy a květináč nebyl s drenáží. Pořídila jsem nový a i spec. hlínu. Po vyjmutí kaktusu, kdy jsem zjistila že už nemá prakticky kořeny, jsem objevila malé bílé červíky. Tenké, jakoby nítěnky plné života, kroutí se a zmítají. Na horní části žádný škůdce není.Ta část kaktusu co byla pod hlínou je dutá. Je možné ho ještě zachránit? Moc vás prosím o radu, nechám ho zatím bez hlíny v temnu. Děkuji předem. Pavla.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 49.39 (?), 3.12.2008 15:48

Čtyřhranný kaktus - nemohl by to být pryšec - Euphorbia trigona?

Podle popsaných příznaků myslím, že bude nutné ho nařízkovat a znovu zakořenit. Tedy uříznout spodek - do zdravé části - nechat zaschnout; zasadit do ptropustného vzdušného kaktusového substrátu a čekat a čekat až pustí kořeny.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 3.12.2008 21:53

Opravdu nechápu podle čeho soudíte že to neni kaktus ale pryšec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 5.12.2008 18:17

Několik dnů jsem tu nebyl a tak mi posléze se vyvinuvší diskuse utekla.

Odpovím, proč jsem si hned myslel, že je to pryšec: v současné době se tyto pryšce hojně pěstují a to i v dané (i větší) velikosti. Laik tomu jednoduše říká kaktus - je to pichlavé a dužnaté. Sloupovitý kaktus o výšce 1 m již není tak běžný a navíc předpokládám, že pokud by se opravdu o kaktus jednalo, pěstitel by to věděl.

Takže jen jsem se tak chtěl vrátit a dodatečně odpovědět na vyřčenou otázku (tazatel reagoval opravdu rychle, když je jeho reakce hned za tou mou) ale já jsem se již pak na fórum nevrátil.

(Nicméně - druh jsem netrefil, tak zkušený v tom zase nejsem).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 3.12.2008 16:20

V zásadě si myslím totéž co Josef. Takže prvně se podívejte za jde skutečně o jmenovanou rostlinu.
S čím bych bez vlastní zkušenosti polemizoval je, zda se pryšec skutečně uvedeným způsobem zakoření. Já jej rozmnožuji tak, že odlomím výrůstek a ten zasadím, čímž mám za to, že rostlina jakoby zakořeňuje z "očka".
Zda bude úspěšný i vámi popisovaný způsob si nejsem jist.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 3.12.2008 22:21

Mohu Vám říct, že ať to je kaktus nebo pryšec, měl by uvedeným způsobem zakořenit. Domněnka, že je to pryšec, vznikla zřejmě z toho, že kaktusy nebývají čtyřhranné, kdežto pryšec ano. Odpovídala by tomu i výška. Odlišení je jednoduché - u pryšce nevyrůstají trny z aureol (nemají u paty chlupatý chomáček), u kaktusů ano. Pokud ho uříznete, případně nařízkujete, kaktus má čirou šťávu, pryšec roní jedovaté mléko (pozor na oči) - to se musí opláchnout. Jak kaktus, tak pryšec musíte před opětovným zasazením nechat asi 2 dny zaschnout. Pokud uděláte z velké rostliny kratší řízky, lépe zakoření a nahoře se rozvětví - opět v obou případech. Takže ať je to, co je to, poroste dál a bude Vám dělat radost.

K těm červíkům - my je měli jednou v práci u tlustice - pak jsme zjistili, že ji kolega zaléval zbytky kofoly...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.11 (?), 4.12.2008 1:20

Tak už vím název mé rostlinky, pan Josef to skoro uhádl.Jmenuje se euphorbia acrurensis. Takže řízkování mě asi nemine. Jen teď váhám jak ho nařízkovat. Možná ho přeříznu v polovině a dolní oddenky také zasadím. Co myslíte? Děkuji za rady, zvedli jste mi náladu.Pavla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 4.12.2008 19:30

Mění pryšec barvu na celé nadzemní části??Není to jen to, že se již tvoří borka??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.11 (?), 5.12.2008 10:55

Barvu změnil po celém obvodu nadzemní části, ale zároveň se scvrkl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 4.12.2008 19:59

Můžete nařízkovat celou zdravou část na části dlouhé asi 15cm a po opláchnutí mléka a zaschnutí zasadit. Jen dejte pozor, kde je spodek a kde vršek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika