Zlepší zkrácení stiniciho sousedova smrku jeho odolnost vůči větru?



kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?) 
18.5.2018 10:37, zobrazeno: 5898x

máme problém se sousedovým smrkem.  nejméně o tři patra přesahuje výšku patrového domů,  od srpna do dubna zastiňuje z jihozápadní strany naší zahradu a především náš dům ho má ze západní strany.  smrk má mohutné několikametrové větve do kterých se vítr umí opřít jak do plachty a je mírně prohnutý jako luk směrem k našemu domu a vzhledem k délce je schopen ho zasáhnout. (Nevím zda je tato deformace zvyšuje odolnost proti větru,  spíš si myslím že či naopak).   soused má však k tomu smrku citový vztah (zasadil ho při narození syna).   Pokud bychom ho požádali alespoň o zkrácení na 60% původní délky,  Předpokládám že bude vůči větru odolnější než předtím nebo se pletu?  (Jinak mám vyzkoušené že zkrácený solitérní smrk má tendenci se hodně šířit při zemi a nahoru minimálně)
je nějaký zákon na konfliktní stín od sousedových dřevin?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 18.5.2018 10:43

Zcela jistě ano, pokud bude zkrácení ve výšce 20 - 30 cm od země. Jinak je třeba koupit jinou zahradu, odstěhovat se neb proti trotlům není obrana a zákon je chrání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 18.5.2018 11:10

Dobrý den, pokud strom zkrátíte, uděláte z něho paskvil frown. Zákon sice existuje (občanský zákoník), ale hodně záleží na okolnostech, tj. jak je strom daleko, byl tam dřív strom nebo Váš dům a tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Navíc pokud je strom vzrostlý, potřebujete povolení... Ale pokud se se sousedem nedohodnete, musíte to řešit jedině soudně. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.18 (?), 18.5.2018 12:56

jo smrk, kastan, orech to jsou idelani stromy na vysazeni u plotu ci vedle sousedova domu

soucitim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.152 (?), 24.5.2018 21:27

Pokud strom stojí dále než 3m od hranice Vašeho pozemku tak do toho sousedovi nemáte co kecat a nic jiného nevysoudíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.63 (?), 27.11.2018 12:28

sice již uběhlo víc času, ale smrk stále ještě stojí, ne?

Je od Vás hezké, že vnímáte sousedův vztah ke stromu.

Nedaleko od nás soudedi zkrátili asi 40-llletý smrk tak nad polovinou, říkal jsem si - no to je strašné, to je jeho konec. A nikoliv. smrk vyrazil nové větve nahoře, aměrem vzhůru a celkově zahoustl, řez zcela zmizel,  (nevím, jak to ošetřili - snad nějakým deklem?), nyní asi po více než 5 letech je opět krásný ale už po roce to šlo.

Je to jakési východisko, když je strach z vývratu.

Sám jsem majitelem velkých vzrostlých smrků v zahradě (ten největší má snad 35-40m, kmen dole přes 1m. Stáří cca 90 -95 let

Mám o čem přemýšlet, je krásný, obrovský, vyrůstal jsem vedle něj, stejně jako maminka.. Těžká je představa, že jednou... 

Nevím, zda se dokážu rozhodnout, snad také napřed kmen zkrátíme ale výš, - asi ve 2/3.

Zdravím. RJ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 5.12.2018 12:41

diky. potvrzuje to moji zkusenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 5.12.2018 12:53

I já se ptám, zda jste se sousedem našli řešení-nebo je kůrovec rychlejší? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika