Zima byla krutá?



Stránky: 1,  2,  3   
Andy2211 - (6) - 95.92 (?) 
8.3.2017 19:11, zobrazeno: 10629x

Zdravím všechny a prosím o radu, zda mé cypřišky laws.  minima aurea jsou "přešlé" mrazem? Je možné, že jim tahle zima takto ublížila? nebo se ještě postupně zabarví? Vedle na fotce vlevo mám cypřišek snow white - ten to schytal také... V zahradnictví kde jsem tyto cypřišky kupoval mají takto rezavé některé kusy také, ale daleko méně a,- zajímavé že pouze ty, které stály po okraji, ty které byly jakoby ve skupině schované, jsou hezky zabarvené... Pomůže hořká sůl? Moc děkuji za rady...

Andy


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 8.3.2017 19:27

Zima byla normální, ale na stálezelených rostlinách se projevil srážkový deficit za celý rok 2016. Ty sazenice na okraji samozřejmě mají větší výpar a menší množství dostupné vláhy. Hořká sůl nepomůže. Je potřeba do podloží zapravit cokoliv co pomůže déle zadržet zásoby vláhy nebo pomůže optimalizovat závlahu v suchých obdobích. Minimálně bude vhodné sejmout kůrový mulč a pod něj dát kvalitní rašelunu, která bude dobře převádět srážky do podloží a bude zadržovat výpar. Pokud před znovurozhozením kůrového mulče budete dávat textilii proti plevelům, dbejte na to, aby zbytečně neodváděla srážkové vody mimo dosah stromků.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.92 (?), 8.3.2017 20:11

Děkuji moc za reakci. Myslíte tedy že se už nedají zachránit? Bude potřeba tyto vykopat a zkusit "odolnější" jehličnany? Přiznám se, že v zálivce jsem bezradný.. Domníval jsem se že jim mulčování pomůže.. :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 8.3.2017 20:30

Zhnědlé jehličí znovu nezezelená. Zkuste obrat suché části, jen rukou, pokud nejsou zmrzlé i větvičky, tak znovu obrazí. Kdysi se nám to také stalo. To, co neobrazí, pak dodatečně ostříhejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 8.3.2017 20:52

Proboha, je to ne. Vykopávat a vykopávat a furt budete na začátku. Cyprišky jsou jednou z neodolnějších jehličnin. Ty Vaše jen nestihly dostatečným počtem svých kořenů dosáhnout na hlouběji uloženou podzemní vodu. Samotné mulčování vodu nevyrobí, poku tedy voda nenaprší, je potřeba ji doplnit zálivkou. Například když v obdobích oblevy není žádný sníh, co by roztál a voda vsáknula.  Všimněte si, že v posledních letech se komunální výsadby dělají vždy s drenážní trubkou pro zálivku podmokem. Ono je to za pár kaček, ale sazenice pro komunální sféru jdou do tisícovek.

Ohledně oschlého jehličí - pokud jsou pupeny v paždí jehlic v pohodě, při přiměřené zálivce (nesmíte to zase naopak ulít) do podzima cyprišek přírůstky to polosuché zakryje. Odrolování a stříhání si nechte až na počátek července, až bude jasné co neregeneruje. Blbé je při snaze zamaskovat fleky omnutím, poškodit rašící pupeny.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 32.92 (?), 4.4.2017 4:36

Hladina spodní vody v některých oblastech neustále klesá. Třeba česnek musím sázet do hloubky 20cm, jinak uschne. Ale teď už leze. Výhony 15cm. Stromky které mají mělké kořeny uschnou. Usychají smrky v lesích. Uschly mně dvě na podzim vysazené broskve. V zemi sucho, hraboši a velký mráz.  Stromky jsem zaléval. Dva klacky na topení za 430Kč. S vodou je to kritické, málo zahrádkářů si to uvědomuje. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 4.4.2017 8:13

Podle mého vám broskvoně nezaschly kvůli suchu, ale kvůli tomu, že nestačily zakořenit. I když někdo má s výsadbou broskvoní na podzim dobré zkušenosti, obecně se doporučuje vysazovat je na jaře a většina pěstitelů to tak dělá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 4.4.2017 8:14

Tak se holt z tý stepi odstěhujte a nepište sem furt ty vaše hoaxy. Když se podíváte na mapu sucha, 90% republiky má přes 90% nasycení půdy vodou. Já mám okolo zahrady vodu všude kam se podívám. A celý týden má pršet. Mimoto česneku sucho vyhovuje, takže otázka je, co a jak jste to sázel (a kam). Teď raší každý česnek, i ten ve špajzce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 169.110 (?), 4.4.2017 9:18

Kde na to chodíte.

V Brně asi ani kapka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 4.4.2017 9:31

Nemyslím si, že vláhy bylo do včerejška v půdě, ve vrstvě do 20 cm, na celém území ČR, dost. Už chyběla. Když jsem kopal před měsícem díry na stromky, zem se drobila, vody když ne akorát, tak spíše méně. Česnek sice nesázím, ale při sázení cibulí tulipánů na podzim šly tyto do téměř suché země. Ale pokud jde o ty cypřišky, bylo by vhodné je na zimu nakrýt chvojím, nebo něčím, co výrazně rozptýlí sluneční záření dopadající na jehličnany, Roli hraje vliv slunce, proudění vzduchu, zejména v období, kdy jsou kořeny v zamrzlé zemi. Hořká sůl a obecně vyvážená výživa může stav zlepšit do té míry, že poškození za stejných podmínek - dík lepšímu vyzrání dřeva jehlic - bude menší. Ty na okraji ochrání rostliny hlouběji v záhoně, o rostliny na kraji záhonu se musíme postarat my.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika