Vypěstování nového terminálu smrku po ulomení



host - 211.11 (?) 
17.6.2017 22:52, zobrazeno: 3741x

Dobrý den, na zahradě mám několik smrků, kde u jednoho došlo k ulomení hlavního terminálu při bouřce. U druhého stříbrného smrku došlo na jaře k umrznutí hlavního terminálu a následnému zaschnutí. Vše je vidět na fotkách. Může mi někdo prosím poradit, jak u jehličnanů vypěstovat nový terminál?Je potřeba nějak zastřihnout, abych donutil stromky vytvořit nový terminál? Děkuji za tipy. VN

smrk stříbrný
smrk stříbrný
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.58 (?), 17.6.2017 23:04

Přivažte ke zbytku osy kousek tyčky a k té vyvažte jednu boční větvičku (nebo větev), změnou polohy převezme funkci terminálu (jako u ovocných stromků).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 18.6.2017 9:07

Před několika lety jsem ulomil špičku u španělské jedle a zůstaly ke kmenu prakticky kolmé větve.  Tehdy jsem ani nic nevyvazoval. Po třech letech bylo poškození poznat jen slabě. Dnes pro pořízení fota jsem musel poškození skoro hledat.

U Vašeho poškození si hlídejte spíše spodní patro, aby některá větev nepřevzala terminál. Stačí zaštípnout. P


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.50 (?), 18.6.2017 9:28
VN: Myslím že nemusíte mať obavy. Ja mám s ihličnanom práve opačný problém, snažím sa ho udržať v prijateľnej výške a preto mu pravidelne odrezávam terminál (cca à 2-3 roky). Vždy si spoľahlivo vytvorí nový, ktorý začne tiež rásť kolmo nahor. Strom je na foto 1 a 2, bez zrezávania vrcholca by bol už o niekoľko metrov vyšší. Takže stromček si poradí aj sám. Možno by som na Vašom mieste urobil malý zásah, ako je to na foto 3 - teda odrezal ešte kúsok z terajšieho vrcholca (to najvyššie minirozkonárenie), aby ten najstrmšie rastúci výhonok vľavo (označený zelenou) mal voľnú cestu k smerovaniu kolmo nahor a prebral funkciu terminálu. Ale nutné to nie je. Ony sa tam vytvoria aj nové výhonky, ktoré často rastú veľmi rýchlo a jeden z nich môže začať dominovať a stať sa novým terminálom, podľa situácie si to potom môžete upraviť (nenechať konkurenčné terminály). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika