Tis - lze ho zachránit a tvarovat?



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?)
12.4.2013 13:53

Určite obrastie.Bajas.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 59.29 (?), 17.3.2013 20:18, zobrazeno: 16367x

Dobrý den,

máme na zahradě asi 2 roky přesazený tis. Předtím byl na stanovišti, kde neměl úplně ideální podmínky, byl mezi thujkami a neměl příliš prostoru a světla, proto je v koruně obrostlý více a uprostřed je téměř holý. Nechal jsem ho 2 roky aklimatizovat na nové prostředí, pouze jsem z něj odstranil suché větve. Chtěl bych, aby jeho prostředek zase obrostl a zazelenal se, rád bych si z něj v budoucnu vypěstoval kužel.

Potřeboval bych teď prosím poradit, jak mám postupovat. Nevím, zda když ho začnu tvarovat, zda ho nezahubím. Myslíte, že ty holé větve ještě obrostou? Je potřeba ho nahoře zakrátit, aby začal zase zespoda a zevnitř obrážet nové větve?

Děkuji předem za Vaše rady.

S pozdravem,

M.

Tis
Tis
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 17.3.2013 21:00

Podle mne obroste, pokud vím, tak tis je jediný jehličnan, který se dá zkracovat i do starého dřeva. Ale poměrně pomalu roste.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 17.3.2013 21:49

Ne rada, jen můj názor. Časem obroste i když nebude nijak zasahovat. I když to možná nebude letos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.140 (?), 17.3.2013 22:26

Já bych ho asi setřihl tak na 1/3 až 1/2. Nejen zakrátit vršek, ale ze všech stran. Jak už bylo psané, tis radikální sestřih či zmlazení snáší ze všech jehličnanů nejlépe, obráží i z pařezu. Pokud mu nyní necháte dlouhé tenké větvičky zelené jen na koncích, myslím, že bude trvat hodně dlouho, než bude mít snahu obrazit i ze starších větví na vyholené straně stromku.

Nejspíše to sestřižení chtělo udělat hned při přesazení: silně jste mu zakrátil kořeny (dejme tomu na 10% původního objemu) a ponechal jste 100% nadzemní části. To nemohly zachovalé kořeny nikdy vyživit.

Ať se Vám daří a ať Vám tis obroste Vám přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 59.29 (?), 18.3.2013 9:55

Děkuji Vám za radu:-) Říkáte tedy, že když nechám třeba jen ty holé větve (což tak bude, pokud ho sestřihnu zvrchu a ze stran), tak v pohodě obroste?

Zeptám se ještě, kdy ho mohu sestřihnout? Zda už teď v březnu, nebo mám čekat až třeba do května po zrmzlých?

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 18.3.2013 11:00

Vo vlákne " Živý plot z tisu - vysazený letos na jaře" priatelia radia strih 2x do roka "duben - srpen", Mám ihlany i tvarované, no mám pocit, že manželka ich strihá kedy má čas a chuť a nevadí im to. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.86 (?), 12.4.2013 13:17

Tisy máte vy, ale stříhá je manželka? To máte fajně zařízené. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 12.4.2013 13:53

Určite obrastie.Bajas.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 18.3.2013 12:40

Nemohu tvrdít, že obroste "v pohodě". Váš tis nevypadá na to, že by byl v nějaké hodně dobré kondici a tak možná bude míst s obražením trochu problémy. Ale co s tím můžete dělat? Buď si necháte koště anebo se pokusíte to napravit.

Sestřihl bych ho teď v březnu, třeba i hned nebo bezprostředně po současných mrazech.

Jen tak pro informaci přidám fotku tisů radikálně seříznutých teď v zimě v Praze. I tam předpokládají, že v pohodě obrostou a já tomu věřím (je zde sice odlišná situace: jejich tisy jsou vzrůstné, desítky let na místě a tedy důkladně zakořenělé. Váš tis je na tom s kořeny hůře).

Josef.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 97.119 (?), 26.6.2013 17:51

Dobrý den. Tis určitě obroste, měla jsem 5 keřů, byly přes 2 metry vysoké a neměly už hezký tvar. Seřízla jsem je před třemi lety asi 15 až 20 cm nad zemí. Přírůstky jsou pomalé, cca 15 cm ročně, ale obrůstají hodně hustě. Ořezala jsem je v sezoně - l létě a nic se s nimi nestalo.

Podobně jsem seřízla i 4 thuje smaragd, ty ale začátkem března - to jsem se dočetla - a po 3 letech mají asi 50 cm a daří se jim dobře.

Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika