Semena sekvojovce obrovského



Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 44.142 (?) 
6.2.2018 0:18, zobrazeno: 4191x
Ahoj všichni. Mám dotazy ohledně přípravy a výsadby semen sekvojovce. Přivezl jsem si domů šišky sekvojovce který roste tady u nás v ČR. "Ratměřicích" a kupodivu v otevřených šiškách jsem našel nějaká semena. Šišek mám víc. Jedna je těsně před otevřením kde je spousta semen a jedna je ještě zelená uzavřená. Jinak pár plně otevřených. Kde také zůstaly nějaké semena. Zajímá mě jakou formou se pokusit od nějaké úspěšně naklíčení semen. Přinesl jsem je včera tzn. že byly doteď venku tak bych mohl stratifikaci vynechat? Napadlo mě až je dostanu že šišek, dát je na dva dny do vody a pak je zkusit zasét do truhlíku doma. Jde o to jaký zvolit postup a do jaké půdy vyset apod. Minulý rok jsem už koupil jednu sekvoj jako maly stromek. Tak případné rady jdi a kup si už stromek není na místě. Chci to zkusit z vlastního zájmu. Děkuji za případné návody jak na to...
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.2.2018 6:57

Zkusit to můžete... otec přivez pře pár lety šišky z USA a úspěšně se mu podařilo pár stromků vypěstovat (vyklíčit na buničině a pak zasadit do výsevního substrátu, pěstovat tak 2 roky doma, pak ven). Nicméně přivezl si i loni ze Skotska, a nic nevyklíčilo, stejně tak mně, co mi věnoval nějaké šišky. Zkoušel to i kamarád z kupovaných semínek (pár jich dal i mně), oba bez úspěchu. Pak to vzdal a koupil si malé stromky.

Ten jediný úspěšný pokus vzešel ze šišek z místa, které často prochází požáry. Takže je možné, že semena byla aktivovaná právě vysokou teplotou? Těžko říct...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 6.2.2018 9:03

Soused si dovezl semena jako suvenýr (koupil) a vyklíčilo 5 ze šesti. Možná ta semena ze Skotska byla "hluchá", protože strom neměl ideální podmínky. Mám na zahradě sekvojovec, už měl i šišky, ale semínka z nich žádná nebyla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 48.210 (?), 6.2.2018 11:24

Ono ne vždy semena v šiškách úplně dozrají (myslím, že u nás to nestihnou). Kromě stratifikace je vhodné máčení ve výluhu z popela. Možná by pomohlo i máčení v kyselině giberelové (používá se na obtížně klíčivá semena k urychlení).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.2 (?), 6.2.2018 12:59

Pamatuji naučné tabule ze států, že semena jsou přímo závislá na stratifikaci ohněm, sekvojovce mají prakticky nehořlavou kůru a přežívají požáry, semena klíčí typicky po požárech. Ale zde - to ovšem řeší mrazem(!) - vybrat semena nejlépe ze zelených šišek (vyšší klíčivost), šišku usušit doma, semena do kávového filtru, navlhčit a 4 týdny na mrazák. Pak vysít do sterilní zeminy. Další povídání zde. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika