Přesazení borovice



host - 182.227 (?)
22.1.2018 19:50

U jehličnanů, na rozdíl od listnáčů nejsou rozhodující zásobní látky v kořenech. Těch má jehličnan míň než opadavý listnáč, který je potřebuje na obnovu listů. U jehličnanů jsou důležité "růstové hormony" a dostatek je jich v průběhu rašení. Vypdá to nelogicky, přesazovat v době růstu, ale je to tak.P

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 26.134 (?), 22.1.2018 10:33, zobrazeno: 12537x
Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy je lepší přesadit borovici. Před jarem nebo má podzim. Když jsem ji před 4 roky zasadil neuvědomil jsem si že není dostatečně daleko od smrků které měřili asi 3 metry. Teď je vidět z během několika let by narostly tak že by vadili borovici ve vzpřímeném růstu. Borovice má teď asi 1.5 metru z toho minulý rok vyrostla u půl metru. Když budu přesazovat na jaře nevím zda nějak zásadně nezpomalim její růst v tomto roce. Proto mě zajímá jestli z hlediska přírůstku je lepší počkat do podzimu kdy bude mít borovice už po růstové fázi. Ale o to zase větší kořenový systém... Díky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.99 (?), 22.1.2018 11:00

Na přesazení čím menší, tím lepší. Radši hned na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.64 (?), 22.1.2018 12:18

Také souhlasím s tím, že čím dříve, tím lépe. Jenže borovice má snahu kořenit do hloubky - tak bych jí po obvodu koruny obryl, pokusil se ji přetnout pár větších kořenů pod kmenem.  Pak ukotvit a pilně zalévat, aby se vytvořiuly náhradní jemné kořínky. Na podzim přesadil a stále zaléval i přes zimu, když nebudou mrazy.  Takhle jsem přesadil pětiletou meruňku a plodila prakticky beze změny (i když jsem násadu plodů v následném roce po přesazení silně zredukoval). Totéž s asi desetiletou broskvoní, ale ty se dobře ujímají obecně. Samozřejmě jsem také zkrátil větve. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 22.1.2018 12:21

Pokud máte kultivar borovice, který za sezónu přiroste 0,5 m, tak je na pováženou, jestli nekoupit novou a tuto nepoužít o nejbližších vhodných vánocích jako vánoční stromek. Obecně totiž borovice tvoří jeden (či několik) svislý kotvící kořen a tak je obtížné až nemožné vytvořit vhodně velký kořenový bal pro přesazování.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 22.1.2018 17:54

Jehličnany borovice, smrky, je nejlepší přesazovat až v době rašení, tedy asi v polovině května, kdy na přesazování opadavých listnáčů je už velmi pozdě. Opadavé stromky taky můžete vyrýt a sázet jen s holým kořenem. Počítejte však, že jehličnany musíte přesazovat se zemním balem. Jestli je vyryjete bez původní zeminy, prostokořené, nebo bal se Vám celý rozsype, je to jehličnan na vyhození.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.210 (?), 22.1.2018 19:21
No právě řeším jak to udělat. Protož je jasné že bal by měl být co největší. Půlmetrový přírůstek měla až teď poslední rok. Jinak chvíli to dalo než ty vylezli z trávy. Právě proti řeším přesazení protože na podobný výsledek bych čekal opět 4roky. Trochu nerozumím tomu přesazení v období kdy už raší. Mohl by jeste mi to vysvětlil? Vím že strom stahujte veškeré své vlastní zásoby na zimu do kořenů a na jaře to pumpuje nahoru aby podpořil růst. Takže přetnutí kořenů před jarem je podle mě ztráta velké části zásob v kořenech. Ale v létě má strom zase velký požadavek na vláhu a to bez dostatečného kořenového systému může být problém ne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 22.1.2018 19:50

U jehličnanů, na rozdíl od listnáčů nejsou rozhodující zásobní látky v kořenech. Těch má jehličnan míň než opadavý listnáč, který je potřebuje na obnovu listů. U jehličnanů jsou důležité "růstové hormony" a dostatek je jich v průběhu rašení. Vypdá to nelogicky, přesazovat v době růstu, ale je to tak.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 22.1.2018 19:52

Zapomněl jsem dodat, předpoklad je jehličnan v dobré kondici. Chcípáček, to je škoda práce.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika