Pinus radiata



Monika55555 - (30) - 243.83 (?) 
25.9.2009 8:23, zobrazeno: 10953x

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s borovicí montereyskou (Pinus radiata)? Uvažuji o tom, že si jí koupím, ale v článcích na netu jsem našla, že je hodně náchylná k houbovitým chorobám. Potřebuji něco neopadavého pod okno (takže asi do 1,8 m). Pokud by někoho napadla ještě nějaká další rostlina, tak budu ráda. A ještě jeden dotaz Pinus STROBUS radiata je stejná borovice jako Pinus radiata, nebo ne?

Díky všem za příspěvky.

Monika

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 49.39 (?), 25.9.2009 12:30

Každá z těch borovic je jiná:

Pinus strobus Radiata je zakrslá odrůda borovice vejmutovky. tato odrůda dorůstá okolo 1 m do výšky a o něco více do šířky (velikost samozřejmě závisí na věku a dalších podmínkách růstu). Vejmutovky opravdu trpívají rzí vejmutovkovou a dalšími houbovými chorobami.

 Pinus radiata je samostatný druh stromovité borovice. Určitě nebude vhodná pod okno. V našich podmínkách - jak je psáno - prý zpravidla nepřežije zimu.

Přede dvěma lety jsem takto označenou borovici v jedné školce objevil (nejspíše se jednalo o dovezené rostliny?) a pro vyzkoušení jsem jednu z nich koupil. Zmiňoval jsem se o tom zde na fóru a sháněl o ní informace a zkušenosti s ní.  Tímto se nyní hlásím se zpravodajstvím o ní: Od výsadby si vesele roste a dvě zimy již přečkala bez úhony (a to nejsme v žádném teplém koutě republiky).  Závěr: buď to není Pinus radiata (vzhledově jí - podle fotek - odpovídá) anebo je to její mrazuvzdorná mutace???

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monika55555 - (30) - 61.13 (?), 25.9.2009 14:11

Díky za radu. Takže ta borovice vejmutovka je vhodná pod to okno, ale trpí houbovitými chorobami. Mohl by mi ještě někdo, kdo s ní má zkušenost poradit jak se tedy o ni starat, aby prospívala a choroby neměla? Nemáte ji někdo na zahradě? Nebo neporadíte mi nějakou jinou rozlehlejší, širší rostlinu, neopadavou, do výšky 1,8 m.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 25.9.2009 14:49

Ozývám se zase já, ale samozřejmě se může připojit kdokoli.

Neodrazuji Vás od ní. Za pokus to třeba stojí, třeba u Vás bude mít dobré místo a trpět chorobami nebude. Proti houbovým chorobám byste ji mohla dle potřeby postřikovat fungicidy.

Ale existují desítky odrůd různých zakrslých borovic, hlavně od borovice kleče: Pinus mugo: pumilio, Mops, Picollo, Carstens Wintergold (je v zimě zlatožlutá) atd., dále od borovice lesní: Pinus sylvestris Beuvronensis,...

Také od smrku je řada různých odrůd: Tabuliformis, Nidiformis, Maxwelii...

Dále různé typy jalovců, cypřišků a zeravů (tůjí)...

Z listnatých by to mohly být různé nižší rhododendrony a azalky, nízká bobkovišeň (Otto Luyken?), brsleny...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Monika55555 - (30) - 61.13 (?), 30.9.2009 13:42

Díky za rady!

Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.39 (?), 28.6.2010 16:31

Pro úplnost a pro toho, koho to zajímají zajímavosti, doplňuji zpravodajství o vysazené borovici montereyské - Pinus radiata: letošní dlouhou zimu (2009-2010) nepřežila. (Ale dva roky předtím rostla a byl to úspěch). Stačila dorůst asi do 1-1,5 m výšky.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.2 (?), 31.5.2017 14:17

Není to pinus radiata - bohužel koupil jste špatně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika