Množení buxusu



Stránky: 1,  2   
Viki - (1) 
10.7.2004 22:49, zobrazeno: 104321x
Kdo poradí, jak namnožit buxus ? Když řízkováním, tak kdy dát zakořenit na jaře nebo na podzim? Zkoušela jsem zasadit semínka buxusu, ale bezúspěšně.....
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host, 12.7.2004 12:25
Nejvhodnějším množícím materiálem buxusu jsou zatrhané
( to znamená vytržené z větvičky starší i s dřevním spojením)již dvouleté výhonky, které je vhodné před výsadbou do písčito - rašelinové zeminy ošetřit stimulátorem, který se používá při množení rostlin vegetativní cestou. Zasázené výhonky je nutné zakrýt sklenicí, nebo jiným vhodným prostředkem pro udržení vyšší relativní vlhkosti. Ideální je využít stinného místa ve skleníku. Nejvhodněším obdobím je začátek měsíce srpna.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 23.194 (?), 7.11.2006 14:22
Množení je velmi jednoduché. Stačí krajní větvičku zatížit např.cihlou a nechat např.přes zimu. Pro větší úspěch pod větvičku nasypete trochu země. Sama si pak pustí kořeny. Pak uřízneme a zasadíme. Jednoduché jak facka a hlavně osvědčené!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 27.29 (?), 8.11.2006 9:26

Vážení přátelé, podíval bych se na problematiku rozmnožování buxusů z jiného úhlu. Rozmnožování řízky i hřížením jak je popsali předešlí přispěvatelé je vcelku nenáročné ale je třeba si položit několik otázek.:
   1) Mám dostatek matečního materiálu na to abych jej mohl hřížit nebo řízkovat ? Dělám si tak trošku problém a mateční rostlina ztrácí , a to nejméně dočasně, na kráse.
   2) Mám dost času na to zdržovat se pěstováním vlastních rostlin? Nechci například ten živý plot co nejdříve? Počítejte ztrátu dva roky.
    3)Kolik těch rostlin vlastně potřebuji a mám na to dostatek místa ? Nebylo by veselejší pěstovat tam něco jiného ? 
   V dobách svého ranného mládí jsem si také rád všechno vyzkoušel a dokazoval si, že to dokáži "zadarmo" . Získal jsem tím jistě řadu zkušeností . Ta nejcennější zkušenost je ale ta, že je třeba zvážit priority. Na zahrádce není nikdy hotovo, nikdy není nic definitivní a vždy je třeba něco předělat. Snažím se množit především to co je jinak obtížně k získání nebo mi to přináší nové informace a poznatky. Buxus je jen o trpělivosti (je z počátku značně "váhavý" ) Z pěstitelského hlediska je to rostlina nezajímavá, to jí sice neubírá na kráse a možnostech např. při tvarování ale rozmnožování bych nechal zahradníkům. Rostlinky okolo 12cm se dají koupit za 20,- Kč a mám dva roky náskok , zachované původní(mateční) rostliny a volné místo na zahradě. Zdraví JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.46 (?), 8.11.2006 20:05
CO se tyka  mnozeni rad bych se zminil o roubovani na kminek.Jedna se o mnozeni na jare ve skleniku ve vyšce 40cm panašovanou odrudou do boku.S pozdravem Roman
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.17 (?), 21.12.2006 8:06
V létě jsem si vyhlédla starý přerostlý buxus na hřbitově,nikomu nepatřící.Domluvila se tam a ostříhala hi do docela hezkého tvaru.Stovku větviček jsem jen tak napíchala do záhonu podél zeleniny.Zakořenily skoro cvšechny,raychle rostou,bez větších zásahů krásně zahuštují a hlavně jsou svěže zelené,na rozdíl od koupených,většinou nasekaných ve velkém v holandsku,které na zimu reznou.Jinak z pětiletého takto namnoženého buxusu už mám 80.cm vysoké koule.Ale je pravda,že první rok řízky sedí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 38.186 (?), 24.4.2007 7:43
Děkuji za návod. Zkusím to. Ježura
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.191 (?), 8.8.2010 18:31

CHtěla by jsem se zeptat jak a kdz se tvaruje buxus do koule. DIky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 204.202 (?), 7.4.2017 17:04

ANO! Konečně někdo, kdo to dělá jednoduše. Já také tak množím, píchám to přímo na místo určení, pravidelně zalévám a chytá se to dobře a druhým rokem to začíná pěkně růst. Pravda, mám zem hlinito písčitou, lehkou, tak to jde. Stejně množím brslen, s tím to jde trochu rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.90 (?), 1.6.2011 14:19

Na jakou podnož se roubuje buxus?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika