Hnědnutí sazenice cypřišku



host - 243.160 (?) 
13.9.2020 9:36, zobrazeno: 1000x

Dobrý den,

Chci se zeptat, jestli by mi někdo neporadil postup jak zachránit cypřišek. Koupil jsem si cca 40cm sazenici asi před dvěma týdny a co jsem ji přesadil tak začala hnědnout (viz obrázek), hnědne v podstatě všude, i když kolem báze asi nejvíce, na vrcholcích jen nepatrně.. Pozn. při nákupu jsem si ničeho hnědého nevšiml, ale sazenice byla silně vysušená v málém květináči. 

Dneska jsem si všiml drobného hmyzu létajícího v květináči, kde jej mám a dle obrázků by to mohla být molovka. Máte někdo nějakou radu co dělat, příp. koupit za přípravek?

Moc děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.151 (?), 13.9.2020 12:07

Může to být tím silným přeschnutím před výsadbou. Namočil jste ji důkladně a rozvolnil jste kořenový bal (když byla v malém květináči)?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.160 (?), 13.9.2020 14:00

Děkuji za odpověď.

Kořenový bal jsem prakticky nerozvolňoval, rostlina byla v malém květináči a kořenový bal byl velmi hustě prorostlý kořeny, kořeny bych pravděpodobně silně poškodil při rozvolňování balu. Při výsadbě jsem pořádně zalil a pokračuji v tom zhruba ob den tak, aby půda zůstala vlhká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.151 (?), 13.9.2020 21:17

No právě - pokud jste opatrně - alespoň povrchově - třeba tužkou nebo nějakým kolíčkem - nerozvolnil prokořeněný pevný bal, tak nové kořínky zevnitř balu nedokáží prorůst z balu ven do okolní půdy. Pokud byla hodně proschlá, bylo ji potřeba před výsadbou na několik hodin namočit třeba do kbelíku, aby se bal pořádně nacucal. Oni je sázejí do rašelinových substrátů, a ty, když vyschnou, špatně přijímají vodu.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 14.9.2020 6:55

Dělám to takto-rostlinu vyjmu z dosav.květníka a položím na přesaz.stůl balem na bok. Pak tento potluču plochou sázecí lopatky při průběžném otáčení. Bal se tak rozvolní, kořeny nejsou potrhané. Síla tlučení musí být přiměřená. Poté dám rostlinu kořeny na nějakou dobu do vody-dle stavu nadz.části. No a následně vysadímcheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 14.9.2020 12:34

Rozvolnit bal je nutné, když jsou na povrchu staré, nefunkční kořeny. Podle popisu se rozvolnit asi mělo. Ale hlavní problém bude zálivka. Každý druhý den, to je velmi, velmi mnoho. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 14.9.2020 16:19

Ale ta četnost zalévání má zase souvislost s nádobou-velikost, je, či není odtok, drenáž, s osvitem, větrem, množstvím-dávkou vody, složením zeminy-v tomto případě spíše substrátu... Vypadá to jednoduše, ale tele není jen hop na krávuwink!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.151 (?), 14.9.2020 22:47

Jelikož je rostlina zasazená teprve 14 dní, tak bych ji prostě vyndala, rozvolnila bal a zasadila znovu.
           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika