Cedry a odolnost mrazu



One man - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 209.225 (?) 
13.4.2010 20:47, zobrazeno: 15136x

V loňském roce jsem vysadil na zahradě 4 cedry: 1.Cedrus atlantica glauca, výš.: 1,5m.  2.Cedrus libani glauca pendula 2 m,  3.Cedrus libani Pyramidalis 2m  a 4.Cedrus deodara Aurea 0,5m (tento cedr nebyl v prodejně označen, ale má nejdelší jehličí ze všech a je žlutý i přes vegetační období - uvidíme, jak se "vybarví").   A teď k zimě: Tady v okolí Ostravy mrzlo docela solidně už v prosinci  -14°C několik dní ve 3.dekádě,  v lednu minimální teploty -22°C, několik dní s průměrnou teplotou nižší než -15 °C ve 2.dekádě, v únoru pak 1.dekáda s průměrnýma teplotama okolo -5°C. Sníh cca 50cm ležel od začátku ledna do půlky března.  K Cedrům - mráz sice spálil část jehličí, ale je zajímavé, že ne na celých rostlinách. Nejkurioznější je poškození 3. Cedrus libani pyramidalis, kdy je spálená střední část rosliny, vršek jehličí má. Snad to nezakřiknu, ale všechny cedry tuto zimu přežily a jak je z fotografií snad i patrné, všechny vesele raší. Myslí, že je to docela pozitivní zpráva pro ostatní, kteří zvažují výsabu, 1., 2. a 3. cedr není tuzemské "výroby", byl dovezen z Itálie.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 13.4.2012 18:08

Chtěl bych se zeptat jak vypadají vaše cedry dnes. Mám Cedr Libanonský 4 roky a letos po zimě má také jehličí hnědé. Obroste to znovu a nebo ne. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 13.4.2012 18:22

I na našich cedrech je hodně hnědé jehličí a hodně opadává. Podobná situace byla i po zimě zhruba před nějakými 16-17 lety.  (cca 1995-96-97?). Také jsem nikde neviděl zelený cedr, ale samé hnědé a všechny znovu obrazily.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.70 (?), 13.4.2012 19:50

Tak to jste mě uklidnil.Mám dva cedry glauca, jeden malinký roubovaný ve skalce přežil zimu bez újmy, druhý převislý je také hnědý.Už jsem myslela, že jsem o něho přišla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.7 (?), 15.4.2012 16:00

Po dvou letech:

1.Cedrus atlantica glauca, je ve velmi dobré kondici, modrou barvu drží i teď po zimě, výš.: cca 2,1m.  2.Cedrus libani glauca pendula 2 m - ten bohužel uschl, a to tak, že mu těsně nad zemí nějací hryzci okousali kůru v pásu asi 5 cm (spolu s jedním japonským javorem, od té doby na zimu nasazuju plastové jemné síto stočené okolo kmenu)   3.Cedrus libani Pyramidalis - v pořádku, ale jeho vybarvení není příliš výrazné (modrozelené) ani ve vegetačním období, natož teď, ale spokojeně a dobře přirůstá, teď 2,6 m a 4.Cedrus deodara Aurea 0,5m, deodary o své jehličí polehlivě přišly každou zmu, nebo spíše až na jaro. Ještě na konci zimy měly (protože mám teď dvě Aurey) jehličí, ale teď je hnědé. Nicméně dřevo nenamrzlo a pupeny jsou zřejmé už teď. Přirůstá však slabě tak do 10 cm/rok.

A ještě k zimě 2011/2012 - tady na ostravsku v období mezi 26.lednem a 14.únorem souvisle mrzlo, rekordy byly 3. a 4.února, kdy pdenní průměr byl -17°C!  Jsem v nadmořské výšce 284 m n.m..

Cedrus Libani můžeme tedy na našem území vysazovat u deodary za cenu ztráty jehličí, což může vzhled rostliny silně poznamenat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fikovnik - (11) - 1.30 (?), 17.4.2012 22:49

Cedry se dají koupit hlavně libani, deodara a atlantica. Nejodolnější je libani, ostatní mají pravidlené problémy s rezavěním a zvládají naše zimy špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?), 6.5.2017 17:50
Na dvore máme previsnutý céder, v zime boli teploty max. do -23°C. Céder to prežil bez akéhokoľvek poškodenia, nebol nijako chránený (ani kmeň). Ihličie zostalo zelené a neopadáva, teraz už vyrašili nové vrstvy ihličia, ktoré je krásne zelené. Zdá sa že mrazuodolnosť je vysoká. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika