Borovice u domu



host - 122.236 (?) 
20.6.2008 23:23, zobrazeno: 17494x

U nepodsklepeného domu roste 10 let borovice cembra. Je jen 2 m od domu. Budou za 50 nebo 100 let problémy s kořeny pod barákem? Nechci nechat vyrůst krásný strom a v nejlepším ho skácet. Děkuji za rady. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Mr.Cynik - (49) - 3.4 (?), 21.6.2008 19:24
Ptal jsem se na podobnou věc pána, který mi pomáhá zakládat zahradu (je to zkušený, letitý zahrádkář). On sám má u domu (cca 1 metr) na třech stranách meruňky. Tvrdil mi, že pod dům kořeny moc nejdou, nemají tam totiž moc vláhy. Ale pod starší dům by to prý nemuselo být tak bezpečné, kvůli množství kamenů a mnohdy nekvalitnímu betonu. Nové stavby mají povětšinou lité základy a tudíž prý velké riziko poškození kořenem nehrozí. Takže asi tak. Já osobně bych se asi bál víc větví při nějaké větší bouřce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.188 (?), 21.6.2008 20:02

Pokud si dobře vzpomínám na poučku ze školy, má borovice jeden hlavní kořen, který jde do hloubky, a jen vedlejší do stran (narozdíl od smrku, který koření mělce a široce. Podle mě se tedy, navíc s uvážením shora řečeného, obávat nemusíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 18.7.2008 11:04

Máme též borovici u chaty - jenže těsně u chaty. Asi 20 cm . Roste tam už asi 50 let, takže je to strom jak hrom.

Po povodni 2002 s chatou nikdo nic nedělal, my teď jako noví majitelé jsme novou strhli a začínáme se stavbou nové. Nesmíme zvětšit půdorys a chatu musíme nechat na původních základech.

Borovice se tak stane skroro součástí terasy. Kořeny pod chatou chce manžel vyřešit tak, že terasa bude mít pod sebou místo, aby jí kořeny nezvedaly (je to nutné?).

Jenže nám jeden poměrně dost velký kořen vadí na místě, kde má být zabetonován sloup na terasu a jako podpěra obytného podkroví. Manžel by ho klidně vykutal, ale já bojím. Máte s tímto někdo zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.34 (?), 18.7.2008 19:38

Pokud nechcete borovici poškodit, zkrátit jí život - a možná uškodit i chatě (potažmo sobě), kdyby se borovice vyvrátila - raději nechte kořen růst a nepoškoďte jej. V místě poškození se do dřeva nejčastěji dostanou dřevokazné houby, prorostou kořenem k patě kmene, zevnitř ho naruší a možná se jednoho krásného (anebo větrného? - není podmínka!!!) dne probudíte s borovicí na chatě...

Pozměňte konstrukci podpěrného sloupu roznesením tlaku na dvě (či více) patek (v dostatečné vzdálenosti od kořene) nesoucích překlad, na němž pak bude stát vlastní sloup.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 21.7.2008 7:42

Tak to se bude manželovi moc líbit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 172.106 (?), 26.8.2008 19:12

Samozřejmě manžel neposlechl a kořen přesekal. Teď se doma hádáme jak ho ošetřit.

Já tvrdím, že by se měl kořen něčím zakonzervovat (jenže nevím čím) a manžel tvrdí, že když to zelije betonem, že to bude zakonzervované až dost. Máte s tímto někdo zkušenosti?

A ještě jedna prosba. Spodní větve už vadily, takže se jedno patro větví muselo odstranit. Teď je na borovici několik čerstvých koleček. Jak a čím zakonzerovat je?

Předem děkuji za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.12 (?), 12.9.2018 9:27

10 let je pryč, jak se daří borovici? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika