Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jehličnany a konifery > Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování

Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování

Josef. (2643) - xxx.xxx.233.110 (?)
18.1.2019 22:41

Děkuji. Vážím si vašeho odborného vyjádření.

Josef.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

host - xxx.xxx.15.196 (?)
21.8.2007 20:48, počet návštěv: 138923
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Znám jednoho těžkého pracháče, který se zhlédl v cizokrajných dřevinách. Před 5-ti lety si nechal dovést lodí z Chile tři 7-mi metrové exempláře tamního národního stromu - Blahočetu čilského (Araucaria araucana). Má je v obrovských betonových "květináčích", které jsou přes sezónu zapuštěny do země a vypadá to jako by je měl normálně v půdě, no a na zimu (začátek listopadu až zač. dubna) je všechny, představte si, nechává supertěžkým autojeřábem (jaký mají hutní montáže na stavbu mostů) nakládat z 30 m vzdáleného místa na tři návěsy a převáží je do Řecka, kde má prý obrovskou zimní rezidenci a chce je mít asi stále na očích. No řeknu vám, to musí stát peněz! Jinak vím, že tyhle stromy, pokud se dobře zazimují, tak přežijí i u nás. Takhle to dělají třeba ve veřejnosti přístupném areálu firmy Horizont v Bystrovanech u Olomouce. Mají tam těchto exotických stromů (cca 5 m výška) už asi šest (ty hezčí a zároveň nejstarší tři mají však vzadu mimo veřejnou "zónu", ale i ty, co jsou před vchodem stojí za shlédnutí! Jsou to takové pravěkké dřeviny. Kdo si neví rady se zazimováním araukárií, ať jim tam napíše, určitě mu poradí. Jo a jinak v přilehlém zahradnictví mají docela draho. ;-)
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.77.135 (?)
24.8.2007 19:37
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Ano byl jsem v Bystrovanech a taky jsem utrpěl šok,jak je to možné...potom jsem přišel blíž a ty veliké nádoby, v kterých byly strčené do země, jsem uviděl.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.166 (?)
16.11.2007 20:00
Prosím nějakého odborníka o jasnou radu. Mám ten strom již třetí zimu, je vysoký asi 1,5 m a moc rád bych věděl, jestli musí být stromek zakrytý, či nikoliv. samozřejmě, aby přežil. v zahradnictví v Praze na Zličíně, kde jsem ho koupil mi nedokázali dát jasnou odpověď. Nedovedu si však představit, když by měl strom 5 m, jak bych ho balil. Jsou v Chile taky mrazy? Děkuji za jasnou odpověď.
Připojit reakci

Petr Franc (2) - xxx.xxx.214.44 (?)
17.11.2007 1:20

Blahočet čilský (Araucaria araucana) je původem z jižní Ameriky kde je rošířen především v oblastech Chile a Argentiny. Roste relativně v chladném horském podnebí, vystupuje až do výšky kolem 1500 m nad mořem, nicméně jedná se o horské oblasti v pásmu subtropů. Jeho mrazuvzdornost je omezená a bez poškození snáší mrazy -10 až -15 °C. Větší mrazy snáší pouze rostliny chráněné kvalitní izolací. Zazimování lze provést postavením jakési bedny či dřevěné konstrukce kolem stromu a celý objem kolem stromu prosypeme suchý listím. Podobně lze použít drátěnou konstrukci, kterou potáhneme stínovací zelenou sítí a opět objem kolem stromu vyplníme suchým listím. Bez zimní ochrany tyto stromy dobře přezimují v západní a jižní Evropě, kde je silnější vliv oceánského klimatu a zimní mrazy se vyskytují jen sporadicky nebo krátkodobě klesnou k teplotě -10°C až -15.°C. Pilát v knize "Jehličnaté stromy a keře našich parků" uvádí, že 4 metrový strom blahočetu pravidelně na zimu zakrývaný, byl v botanické zahradě v Praze, kde ovšem zmrzl v zimě 1928/29, kdy teploty klesy pod -30°C.

Mrazuvzdornost stromů lze ovlivnit výběrem vhodného stanoviště. Tento druh se u nás zásadně nemůže použít jako solitera na volném prostranství, vyžaduje spíše chráněné stanoviště v závětří, půda by měla být kvalitní, dobře propustná, mírně kyselá. Na vápenitých a těžkých půdách trpí žloutnutím - chlorózou jehlic. Vhodné je radějí polostinné stanoviště, nejlépe s dopoledním stínem. Tím omezíme velké teplotní výkyvy právě v zimním období, které těžko snáší hlavně mladé rostliny do 10 let věku. Mrazuvzdornost  obecně narůstá se stářím stromu, mladé semenáče do 5 let jsou citlivější již k mrazům pod -10°C a tak podkud nechcete riskovat je vhodnější pěstovat mladé stromky v nádobách a na zimu je přestěhovat do studeného skleníku, zimní zahrady nebo alespoň garáže či kůlny. Na trvalé stanoviště pak vysazujeme rostliny starší vysoké 100-150 cm, kdy už je manipulace s nádobou obtížná. Lze předpokládat, že stromy starší, vysoké 3-5 m snesou krátkodobě až -20°C, záleží na okolnostech a původu osiva.  Literatura uvádí, že většina rostlin v Evropě pochází ze dvou importů semen v letech 1795 a 1884. Je pravděpodobné, že sběr osiva z nejvýše položených horských lokalit v půdodních oblastech výskytu  by mohl poskytnout odolnější rostliny s vyšší mrazuvzdorností. Encyklopedie Cassell´s Tree uvádí u tohoto stromu mrazuvdornost -24 až -28°C, nevím jak je tento údaj prověřen prakticky - kniha vyšla v Anglii.

Připojit reakci

bucko (48) - xxx.xxx.225.4 (?)
17.11.2007 9:16

Mám obavy, že takového odborníka který vám dá jasnou radu nenajdete. Všeobecně udávaná odolnost -14 až -18 totiž není jediným a zásadním faktorem. Záleží na mnoha dalších okolnostech a jejich přímých souvislostech. Proto se může stát, že jednu zimu s min -16 přežije bez poškození a další s min. -14 zahyne nebo silně omrzne. Při dodržení některých zásadních podmínek by však pěstování volně mělo být možné! Josef Bučko

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.175 (?)
21.11.2007 0:20
Blahočet pěstuji v Ostravě přes 15 let má kolem 3 m bez poškození - teploty jsem nesledoval vždy - ale vím, že tam byly i mínus 24C, v některých letech možná i nižší. Místo umístění je spíše polootevřené, severní strana je kryta 9m skleníkem, z východu chatou a ze západu vzrostlé torreye, pamodříny a cypřišovec. Je, ale pravda, že jsem prostranství hlavně díky časovému vytížení tři roky připravoval než jsem rostlinku vysadil a vše jistil montovanou zimní ochranou (nastavitelnou) i když mnohé zimy by přežil i bez ní. Jinak podobná cunninghamie je bezproblémová, sekvoje vždyzelená pokud je kvalitního klonu také, tak akorát spíše jsou problémy s některými druhy cypřisů než s blahočetem. 
Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.3 (?)
21.11.2007 8:01
Pochází z Jižní Ameriky. Je domácí rostlinou v Chile a jihozápadní Argentině. Roste jak v nížinách kolem řek, tak i v pobřežních Andách a místy vystupuje až do nadmořské výšky 1600 m. Je to strom v domovině až 30 m vysoký, s velice tlustými, rozkladitými větvemi - po pěti v přeslenech. Větve jsou hustě pokryté střechovitými, vejčitě kopinatými, tuhými a ostnitě ukončenými jehlicovitými listy, které vytrvávají až 15 let.
Pěstování:
V západní a jižní Evropě se tomuto stromu daří velmi dobře, stejně tak na ukrajinském Krymu a černomořském pobřeží Kavkazu. Zde stromy nezřídka dosahují výšky 15-20 m. Ve střední Evropě je možné místy (jen v nejteplejších podmínkách) jej pěstovat volně v zahradě. Vysazujeme nejlépe do polostínu na vlhčí stanoviště.
Přezimování:
V nejteplejších oblastech našeho státu lze s určitými opatřeními araukarii nechat přezimovat volně venku. Přináší to však velmi pracné zazimování. Nejdříve musíme rostlinu před příchodem zimy důkladně zalít, aby před zamrznutím půdy načerpala dostatek vody. Dále nasteleme okolí rostliny široce vrstvou listí, chvojí, či jiného izolačního materiálů, aby tak rychle nedocházelo k promrznutí půdního profilu. Rostliny obalíme několikrát bílou netkanou textilii a zhotovíme kolem ní kryt (nejlépe z prken či rákosových rohoží), který použijeme během nejhorší části zimy. Dále jen doufáme, zda-li i tak přežijí (při teplotě pod -20°C) déle trvající mrazy. Proto je u nás jistější pěstování v nádobách a přezimování při teplotě kolem 0°C.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.92 (?)
21.11.2007 16:57

Celkem bych nechtěl stěhovat větší araukárie (ale raději budu používat pěkné české jméno blahočet) do baráku, jednak kvůli místu, jednak kvůli váze (přesněji hmotnosti) rostliny s velkým květináčem. Přibližně nejpozději od výšky asi tak 1,5 m bych dal přednost stálé venkovní výsadbě do volné půdy, jak již výše bylo zmíněno, na chráněném místě. Pak bych vždy udělal z několika kůlů či trubek jehlan, který bych obehnal nějakou prodyšnou textilií, rákosovými rohožemi apod. Půdu bych namulčoval vrstvou listí či kůry apod. proti většímu promrzání.

U nás jsem viděl větší - několikametrové rostliny - v botanické zahradě UK v Praze (tedy u dr. Větvičky), v arboretu brněnské MZLU a v Kralovicích na dvoře jedné restaurace či vinárny na náměstí.

Pokud bych na ni měl aspoň trochu podmínky, šel bych do toho!

Josef.

Připojit reakci

21.11.2007 17:10

Zaujala mne poznámka kolegy z Ostravy o bezproblémovosti sekvoje vždyzelené (s poznámkou z dobrého klonu - co takhle vložit foto?).  Zatím jsem se s ní u nás nikde nesetkal ve výsadbě. Jenom u nás v zahradnictví je prodávali, ale nevěřím tomu, že by se jí chtělo vydržet (údaje od prodejců je nutné brát vždy s jistou rezervou - nebudou říkat, že prodávají něco, co pak zmrzne).

Podobně to je třeba i s rostlinami rodu Escalonia: mají jich několik druhů a odrůd, ale nedal bych korunu za to, že zimu - byť s nějakou přikrývkou - přežijí. Máte s nimi někdo zkušenost?

To cypřiši arizonskému (jestli to byl přesně on) věřím více, ten jsem už několikametrový u nás viděl (jak je tomu s ostatními druhy a odrůdami, netuším).

S ostrolistcem - Cunninghamií - mám zkušenost dobrou, jak je psáno výše - bezproblémová a opravdu pěkná "kytka".

Josef.

Připojit reakci

21.11.2007 22:08

fota sekvoje mohu vložit až na jaře - na chatu již letos nepojedu, ale jinak není tak vzácně pěstovaná jak si mnozí myslí  viz. arboretum Říčmanice, Kostelen n. Č. L. apod. (zde je i ukázková cunninghamie). Asi před 5 lety přivezli  7m - do Bystrovan bez jakékoli adaptace či znalosti ekotypu - po dvou letech úhyn. a to se snažila co mohla. Jinak když se podíváte na výskyt sekvoje s jinými bezproblémovými druhy - douglaska, cypřiš Bakerův apod. uvidíte, že její pěstování není utopie. Jinak máte pravdu, že u prodejců je to  lež  z  jejich strany z 99% jsou ze semen z Evropy - pro naši oblast nepoužitelné. Jinak jeden množitelský ústav u nás již zkouší přes tisíc kusů několikaletých semenáčů  z horských oblastí sev.  Ameriky  pro okrasné zahradnictví v ČR.

Co se týše cypřišů měl jsem na mysli - C. lusitanica, macrocarpa, sempervirens, funebris atd.

Připojit reakci

21.11.2007 22:13
A jinak Escalonii občas prodávají plně zimovzdornou ve školkách Litomyšl - nevím jakého druhu.
Připojit reakci

22.11.2007 11:24

Přesně tu (Escalonii z Litomyšle) jsem kdysi měl  - zmrzla hned první zimu. (Ale to jsem ji nijak nezazimoval). Josef.

Jinak se nedá plně spoléhat na to, že něco roste společně: některé rostliny mají širší požadavky či toleranci, jiné jsou specializovanější. Příklad: kapradina hasivka orličí: u nás běžně roste po lesích (cca 1 m vysoká), ale stejně tak roste i v tropech, jenomže se do ní schová i jezdec na koni.

A co takhle Pinus radiata, na kterou jsem se zhruba minulý týden ptal? Nemáte ji taky třeba na zahrádce? Nemáte zkušenost?

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.2.142 (?)
23.11.2007 22:29

V časopise zahradnictvi jsem kdysi četl o pestovani araucarii v rakousku, kde jeden pěstitel rostlinu nezakryva jem ji postřika jemnou mlhou z postřikovače, před přichodem vetšich mrazu. Roman

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.204 (?)
26.5.2014 23:35

Mohu to potvrdit, moje Araucaria araucana, která je venku vysazena už 32 let, přežila bez vážné újmy kruté mrazy v osmdesátých letech, kdy u nás bylo naměřeno mínus 29 °C. Nikdy nebyla zakryta ničím a dnes by to už prakticky ani nebylo možné, je vysoká přes 6 metrů... Vysadil jsem ji ven počátkem osmdesátých let jenom tak  " na zkoušku "  a to brzy na jaře jako pouze 7 cm vysoký semenáček z květináčku 6 x 6 cm... Obavy mnohých pěstitelů začátečníků jsou teda zcela zbytečné, araucarie skutečně vydrží toho hodně i v našich podmínkách... Samozřejmě, výber vhodného místa je zcela zásadní, tak, jak to už zde popsal někdo nahoře přede mnou... Myslím, že mé zkušenosti by potvrdil i někdo z okolí Ostarvy - viděl jsem tady na nějaké diskusi i fotku jeho Araucarie, která byla podle vzrůstu a habitu ještě starší jako je ta moje...

Z vlastních zkušeností mohu ještě doplnit zajímavou zkušenost, že pro vzhled araucarií pěstovaných u nás venku nejsou ani tak nebezbečné ty samotné drsné zimní mrazy, ale především to, jaká je vlhkost půdy před příchodem zimy a pak také následně v zimních a jarních měsících... O tom také zde již někdo psal, jak araucarii třeba připravit na zimu..

Vzhled araucarií kupodivu však utrpí nejvíce na začátku podzimu, zejména, když se příliš brzo v říjnu dostaví první mrazíky kolem 4-5 stupňů pod nulou... To kouzelné a zvláštní " jehličí " není ještě natolik vyzrálé a připravené na zimu... Mráz ho pak za jednu noc krutě a nemilosrdně spálí... Pak během několika následujících dnů (zejména pokud ještě svítí vcelku intenzívní sluníčko) začíná být na spálené červeno hnědé " jehličí"  tristní pohled. Bohužel, toto trvá pak hodně dlouho, než se to jakž - takž srovná, ale je to skutečně vidět hodně, hodně let... Lidé si pak mylně myslí, že ten stromek poškodil krutý zimní mráz... Omyl.. Stačilo v noci mínus čtyři stupně v polovině října, prakticky v období toho nejhezčího babího léta...

Takže záveřem :  malé  - venku vysazené stromečky bych já zakrýval po těchto zkušenostech jenom při prvních brzkých podzimních mrazech, pak v listopadu ani později už určitě ne...

Přeji hodně zdaru všem , co se nebojí riskovat  ...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.10 (?)
31.7.2014 10:32

Dobrý den, prosím o radu. Mám tento stromek na zahradě od loňského jara. Do dnešního dne vše o.k. Nyní v létě ale najednou začaly dolní větve, vlastně celé patro hnědnout. Nevím co teď? mám je ostříhat, nebo nechat. Nevím jestli stromek postupně uhyne nebo ho můžu ještě zachránit? A hlavně nevím, co se vlastně nyní v létě mohlo stát? Díky předem za radu Petra

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.67 (?)
3.12.2014 0:55

Vlhkost Péťo, přílišná vlhkost ho zabíjí... Buď jsi ho hodně zalejvala, nebo hodně pršelo u vás v tom období... Mladé stromečky jsou na to velice citlivé, ale ani starší stromy tohle nesnášejí... Kdo navštívil Botanickou zahradu v Brně, múže tam vidět jak to tam zrovna teď dopadá... A není divu, viděl jsem osobně zahradníka v horkém létě, jak pod ty stromy tam stříkal hadicí vodu z pojízdné "ještěrky"... Myslel jsem, že se snad zbláznil... Ale takový "dobrodinec" si napovědět nedá... Ani nerozumí tomu, že "všeho s mírou"...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.94.88 (?)
9.9.2012 7:05

Tak u nás, v zahradní kolonii, na severu čech, má soused tento stromek vysazený asi 10 let, je veliký určitě dost přes metr a co je na tom zvláštní, nikdy nebyl nijak specielně ochraňován před zimou a mrazy.ani žádný mulč na zimu kolem nedává. vysazený je v půdě, kde je jen malá vrstva lepší zeminy, pak je jen jííl.  jinak se nejedná o jehličnan, i když se tak tváří, ale je to listnáč...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.79.236 (?)
9.9.2012 11:05

Problém pěstování u nás bych viděl spíš na jaře, když začnou zlobit mrazíky a střídájí se teploty, to myslím škodí všem rostlinám které u nás běžně nerostou, na mém 4 letém stromku jsou patrné omrzliny z letošního jara, příště budu muset použít nějaké chvojí a geotextílii.

Obrázky:
blahočet
blahočet
Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.11 (?)
22.9.2012 22:04

Stačí před příchoden silných mrazů postříkat vodou, aby došlo k nižšímu odparu, což se to na jižní Moravě nestává často, ale někdy jo.. Tuto Araucarii mám 12 let.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.198.149 (?)
13.10.2015 23:40

Pro pana Petra France, zahradnictví Franc.

Ze své zkušenosti to mohu potvrdit, že ty Araucarie u nás jsou reálně schopné přežít i tak vysoké minusové teploty, jak uvádějí Angličané v té své publikaci. Teda -24 až -28°C je opravdu zcela reálných.   Ale dodávám, že jenom u araucarií vysazených u nás ve velice vhodných podmínkách, tak, jak to popisujete ve druhém odstavci...

S mojí araucarií ( byla venku vysazena před 35 lety) jsem si to ověřil již v osmdesátých letech, kdy přežila bez jakéhokoliv zakrytí dokonce - 29 °C.

Pochopitelně, každá zima je samozřejmě jiná, Vzpomínám si, že tehdy napadlo pomerně hodně sněhu  (asi 30-40 cm) a setrvávalo to tak poměrně dlouho beze změn (leden i unor).

Dle mého názoru nejhorší jsou ty zimy, kdy dochází k častým změnám počasí, zejména když se silnější mrazy střídají často s oblevami a navíc i s několka příjemnými slunečnými periodami... Pak ten mráz udělá na rostlině četná poškození a araucarie má co dělat aby to následně přežila... Avšak více jak 20 - leté rostliny už s tím u nás problém nemají. Chce to teda vydržet prvních 20 let, pak už to jde..

Ještě závšrem bych dodal, že je potřebné se naučit rozlišovat, co je u araucarií poškození vážné a co jsou jenom "kosmetické vady". Je tím myšleno prasknutí dřeva těsně nad zemí (s následným výtokem bílého "kaučukového mléka", nebo jenom vcelku neškodného spálení jehličí mrazem na podzim a na jaře... Já vím, nevypadá to hezky, ale nic se neděje, rostlina to přežije a u nás je to vcelku běžné, pokud to zasadíte na ne příliš vhodné místo... O tom, kam araucarie vysadit, už tady bylo toho popsáno hodně, nebudu se opakovat... Mimochodem, vy sám o tom výstižně píšete ve druhém odstavci vašeho příspěvku. Postačí to, že se zájemci o pěstování toho budou držet... Především výber vhodného stanoviště si třeba dobře, ale velice dobře promyslet předem...

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3732) - xxx.xxx.113.117 (?)
16.4.2016 10:44

S araukáriou nemám veľké skúsenosti, tá na fotke má 4 roky, na zimu som ju zabalil len prvý rok, potom už nie. U nás na juhozápadnom Slovensku neboli v posledných rokoch zimy veľmi kruté, asi tak do mínus 17. Zatiaľ sa jej darí dobre. Je na južnej strane pri dome, úplne chránená od severu.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.70.151 (?)
19.4.2016 11:46

Mám ho taky na jižní straně, ale na podzim každý rok koupím jutu a každou větev obalim a pak netkanou bílou texlii a prehodim a nemám problém s mrazy

Připojit reakci

19.4.2016 14:16

Ja som prvý rok spravil takú konštrukciu z drevených kolov - akoby kocku, ktorú som obalil bielou netkanou textíliou vo viacerých vrstvách, takže araukária bola vnútri tohto "stanu", zhora som dal nepremokavú textíliu. Ale ďalšie roky som to už nechal na prírodu, dúfam že prežije bez straty kytičky. Je to krásna a nevšedná rastlina, výzorom nezameniteľná.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.78 (?)
3.5.2016 13:45

Ahoj Ivane,

pěkná je ta tvoje Araucarie, máš moji pochvalu ... Taky trochu analyzuji to místo, kde ji máš vysazenou a myslím si, že s ní nemusíš dělat už žádné ceremonie s obalováním na zimu. Jednu sezonu jsi to vyzkoušel a dle mého názoru ani to nebylo nutné. Tam se jí bude líbit. Pokud jako 4 letá má u tebe už teď takhle hezkou barvu, je na ní vidět že září blahem a že je s výběrem místa nanejvýše spokojena . Tudíž, nemusíš se obávat, poroste tam velice dobře, dlouho a udělá ti v životě hodně radosti.

Okawango

Připojit reakci

7.5.2016 7:03

Zdravím, Okawango. V prvom rade Ti ďakujem za pozvanie. Veľký cestovateľ naozaj nie som (žiadna delta Okawanga sa v mojom prípade nekonala), ale o niektoré exotické rastliny sa zaujímam. Araukáriu som vždy chcel mať, tak som si tak trochu splnil sen. Nepíšeš v ktorej časti Čiech bývaš. Ja mám také zamestnanie ktoré mi neumožňuje príliš cestovať, ale snáď niekedy cez leto by sa to možno dalo zrealizovať. Ozvi sa - najlepšie cez súkromné správy, event. daj kontakt na mail.  IH

Obrázky:
Celkový pohľad na záhradku s araukáriou.
Celkový pohľad na záhradku s araukáriou.
Záhradka s araukáriou
Záhradka s araukáriou
Záhradka s araukáriou
Záhradka s araukáriou
Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.50 (?)
9.5.2016 23:43

Ahoj Ivane,

to jsou moc pěkné obrázky, máš to tam pěkně uspořádané... Připadá mi to jak někde od NR směrem na jih nebo jihozápad. Šala ? Nebo někde v okolí poblíž?

Tak hezkou záhradku před domem již nemám, už to dávno všechno povyrostlo. Jak araucarie, tak všechno ostatné. Mylím, že moc daleko by to pro tebe ani nemuselo být, umím to udělat tak, že by to byl v létě výlet na jedno odpoledne... Zkusíme to?  - Najdi stejný nick na pokeci AZ u vás a otevři.|Nebude to snad problém.Pošli pak mailovou poštou spojení a já se ti následně ohlásím buď poštou nebo na mobil, pokud ho uvedeš také... Zatím se měj.

OK

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3732) - xxx.xxx.234.208 (?)
18.6.2016 13:20
Zdravím, Okawango. Araukária pekne "jede", ako môžeš vidieť na foto. O pár týždňov bude už vyššia než ja. Mám z nej radosť. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3732) - xxx.xxx.234.165 (?)
21.7.2016 9:39
Zdravím, Okawango. Ďakujem za informácie a odporúčania ohľadom tomelu. Ako pozdrav Ti posielam aktuálnu fotku mojej araukárie. Zdá sa že prosperuje dobre, výška cca 1,80m, posledné poschodie má 5 rozvetvení. Chcem sa spýtať, či používaš na svoje araukárie nejaké hnojivo, alebo je lepšie ak vyzerá zdravo nechať ju len tak. Ja sa prikláňam k tej druhej možnosti. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.2 (?)
2.12.2007 7:43

Při cestě v oklolí našeho bydliště jsem si povšimla zvláštních jehličnanů u rodinné vilky v předzahrádce u bazénku. Manžel mi musel zastavit, protože se mi zdálo, že jsou to vzrostlé araukarie... Zazvonila jsem na majitele a on mi zavolal své rodiče. Tyto asi třímetrové stromy vysadily, když už se jim nevešly do bytu ven. Původně byly tři, ale byly blízko sebe, tak jeden z nich vyřezali. Teď tam mají dva, v počátku je zabalovali na zimu a teď už je nechávají bez ochrany. Stromky dobře prospívají a jednotlivci, jako já, kteří vidí co takové pěstování obnáší, je obdivují. Rostou na jižní Moravě v obci Polešovice u posledního domu, směrem na Moravský Písek. Pro mne, i když je to objížďka je to často alespoň rozptýlení cestou. Závidím, že máme takové odborníky, kteří, kdyby přečetli nějakou literaturu, tak je ani nenapadne tyto tzv. fosilie z pradávných dob pěstovat bez toho oborného názoru na zimování.

A vidíte, jde to a některým to vychází.

Připojit reakci

3.12.2007 23:09
To ano, ale Polešovice, Podyjí, Mělnicko a spol.jsou atypické oblasti - v Brně už mají problémy o ostatních místech ani nemluvě.
Připojit reakci

4.12.2007 14:17

Pane 178.185 z Ostravy, Vy si trochu protiřečíte: v Ostravě Vám roste bez problémů, v Brně horko-těžko. Co Vy na to? (Ale to nechci rýpat, jen mne to tak zaujalo.) Josef.

Připojit reakci

6.12.2007 0:45

Asi toliko, že pokud jsem četl dobře ten článek tak, když už tři kusy nechtěli pěstovat v květináči, tak je přemístili ven a tam je ponechali svému osudu. Časem, aby jeden nepřekážel - tak ho rovnou odstranili. Zajimavé počtení chování k blahočetu - připadá mi to jako když vysazují smrčky a borovice a pokud se nehodí do koncepce, tak je prořežou.

Tím chci říci, že takto bych se ani k méně choulostivým dřevinám nechoval .V  Brně jinak rostou, ale  aspoň minimální péče by měla být, ale asi v Polešovicích je to běžnější dřevina.

Připojit reakci

22.12.2007 18:29

No jistě, Polešovice jsou vyhlášené svými banánovníkovými sady a plantážemi s bavlnou, tak proč by tam lesníci nemohli vysazovat ve velkém araukáriové monokultury, že? :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.106.111 (?)
23.12.2007 19:05

Dobrý večer, náhodou jsem narazil na Vaší diskusi a ač nejsem žádný znalec a pěstitel podobných okrasných stromů vyrostl mi na zahradě tento stromek (původní velikost cca 30 cm) do velikosti cca 6.5 m za dobu necelých 17 let. Dokud to šlo, tak jsem ho na zimu obaloval vlnitým papírem (do výšky asi 2 m), v pozdější době už nic, pouze od října pravidelné zalévání cca 1 x týdně 80-100l. Strom je zasazen vedle RD a je chráněn pouze z jedné strany (JZ). Letos poprvé má nasazeno asi na šišky - ale to nevím - prosím o radu zda se mám pokusit je nějak chránít před přímím mrazem. Jarda

Připojit reakci

28.12.2007 20:53

Dobrý večer pane Jardo, já Vám sice neporadím, ale rád bych poprosil o foto Vašeho blahočetu (na mail: jan.vykrent@seznam.cz). Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
1.1.2008 20:25

Dobrý den. Nabízel jsem Vám foto krásného exempláře, ale mail, který uvádíte, byl oznámený jako nedostupný.  Pokud máte o nabízené foto Araucarie zájem, zkuste napsat správný mail. Zdraví Stanislaw:-)

Připojit reakci

jaroslav (3) - xxx.xxx.79.38 (?)
29.12.2007 22:04

Dobrý večer,

dodatečně se ještě snažím vložit nějaké fotky ale nějak mi to zatím nejde.Snad se to povede.    Jarda

Připojit reakci

host - xxx.xxx.107.130 (?)
31.12.2007 16:35

Dobry den,
já mám pocit, ze hlavnim problemem při přezimování araukárií je to, že brzy na jaře ostré slunce probudí stromky příliš brzy ze zimního klidu, následně přijdou mrazy, které zničí nadzemní část rosliny. Proto bych doporučoval araukarie na zimu a casne zjara zastinit. To by mohl byt také důvod uspesneho prezimovani v případě výše uvedeneho příspěvku, protože zmiňovaná rostlina je chráněna z JZ. Já sám jsem letos vysadil 3 exempláře do podobných podmínek.

Připojit reakci

Petr Franc (2) - xxx.xxx.214.44 (?)
9.1.2008 15:18

Tak zdařilo se, přikládám foto blahočetu, bohužel z Anglie, přesto jsou to stromy které si zaslouží naši pozornost. Vzhledem k vášnivé diskuzi myslím že bude vhodné aby bylo jasné o jakých stromech se bavíme. Ty menší stromy jsou mladé exempláře věk tak 15-20 let, velké stromy jsou dospělé odhaduji tak 150 let staré. Pokud někdo úspěsně pěstuje blahočet v našich podmínkách určitě se pochlubte fotem ať můžeme "závidět"!

Obrázky:
Araucaria araucana
Araucaria araucana
Připojit reakci

jaroslav (3) - xxx.xxx.79.228 (?)
16.1.2008 16:32

Vkládám slíbené obrázky stromku který mi vyrostl u baráku. Nemohl by mi někdo potvrdit nebo vyvrátit, zda se jedná na koncích větví o mladé šišky? Poprvé jsem si toho všiml v září 2007. Děkuji

Obrázky:
Blahočet chilský
Blahočet chilský
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

21.1.2008 11:41

Dost dobré! Řekl bych, že to jsou základy samčích šištic. (bez záruky)

Věk Vašeho blahočetu - cca 20 let?

A z jaké jste oblasti?

Vyzývám i ostatní, kdo se o výsadbu blahočetu chilského pokusili - byť neúspěšně - aby sdělili své zkušenosti: místo výsadby, orientace, vlhkost, typ půdy, zakrývání na zimu, pravděpodobnou příčinu neúspěchu. Je to tu anonymní, tak si nikdo ostudu neudělá. Josef.

Připojit reakci

jaroslav (3) - xxx.xxx.107.113 (?)
21.1.2008 20:48

Dobrý den,

stáří cca 17 let, roste mi v Mladé Boleslavi... viz můj původní příspěvek ze dne 23.12.07 - host xxx 106 111.

Průběžně budu informovat jak stromek roste a hlavně jak přežil zimu, zejména ty nové výrustky na koncích větví.

Připojit reakci

baarbaar (2) - xxx.xxx.212.216 (?)
14.2.2008 22:24

Skutečně obdivuji ty nádherné exempláře araukárie - bohužel žiji v mrazové kotlině, kde bylo před léty i -32C, ale araukárie mi zmrzla už při mírnější zimě. Jinak se mi ale podařilo v těchto podmínkách otužit často zmiňovanou Cunninghamii, ale také Sequoia již několik let dobře přežívá pod smrkovými větvemi, naopak cypřiše po pár letech vždy umrzly (i ty nejodolnější C. bakeri, C. arizonica). Měl jsem několik let i Taiwanii, umrzla po jedné tuhé zimě, ale teď mám zase pár semenáčků z osiva pocházejícího z vysokých hor Tchajwanu a zatím vypadají nadějně. A po těch zkušenostech popsaných zde, zase začínám mít chuť zkusit i tu araukárii...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.100 (?)
1.3.2008 18:34

Já mám zatím araucarii vysokou jen ke kolenům, přiletěla se mnou z Holandska.(za10 eur). Za léto udělala 1,5 patra, takže zatím jí budu mořit v květináči a pak půjde do selského dvora:-))

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.86 (?)
2.3.2008 10:53

Přivezla jsem si pár 5cm semen, (šiška měla asi 30 cm) od Lugana, kde měli 3-4 tak 20m vysoké stromy u nóbl residence. Bylo to k podzimu, semena jsem hned zasadila a na jaře vyrostlo asi 5 Araukarií. Kamarádka jí má dodnes, asi 12 let, na zimu jde na světlou půdu, kolem 0 stupňů. Je ale jen kolem1 m velká.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.34 (?)
7.5.2008 20:11

Jak se vede Vaší araukárii? A jak jí rostou šišky? Prosím o další informace a foto. Děkuji. Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.81.214 (?)
19.5.2008 17:35

Dobrý den všem pěstitelům a obdivovatelům Blahovičníku, před týdnem jsem si jeden exemplář přistěhovala ze zahradnictví v Líbeznicích. Jsem moc vděčná za všechny ty rady co jsem si přečetla zde, protože při nákupu rostliny mi nikdo nic neporadil.Jen to, že na zimu chce schovat do zimní zahrady. Iva

Připojit reakci

peterd1 (35) - xxx.xxx.98.222 (?)
10.6.2008 22:44

Niekto tu spomínal, že ho cez zimu zo začiatku obaloval vlnitým papierom a ja si jakosi neviem predstaviť, čo to ten vlnitý papier je a akým spôsobom sa to robí. Nebol by niekto tak dobrý a nepopísal to prezimovanie takýmto alebo obdobným spôsobom?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.158.118 (?)
7.8.2008 13:26

Pro paní Ivu (příspěvek ze dne 19.5.2008): při vší úctě k Vám: nepleťte si prosím blahovičník a blahočet: o blahovičníku v celé této diskusi nebylo ani slovo.

Blahočet = jehličnan Araukárie.

Blahovičník = listnatý strom Eucalyptus. (Ten u nás opravdu vydrží ještě podstatně méně, než blahočet).

Ale jinak Vám a všem ostatním přeju, aby Vám oba dva stromy rostly k Vaší spokojenosti.

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.43.1 (?)
5.8.2008 23:20

Před rokem jsem koupil dům se zahradou a tento asi 130cm stromek máme na naší zahrádce. Nikdo mě nedokázal říct jak se mám o blahočet starat a připravit ho na zimu. Mockrát děkuji za informace.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.146 (?)
1.12.2008 22:09

vím že to tu nepatří, ale chtzěl bych se zeptat mám blahočet chilský, ale kiltivar pokojový a chtěl bych vědět jestli se dá množit vegetativně.

Chtěl bych si zkusit vypěstovat blahčet ze semínka, mám možnost zakoupit semena z Anglie. Neví někdo z vás jestli je to vhodné?Děkuji za radu

Připojit reakci

new dawn (299) - xxx.xxx.176.18 (?)
1.12.2008 22:20

Pokojová Araucaria excelsa se v bytových podmínkách vegetativně = řízky množit nedá, potřebuje vysokou teplotu půdy. Zda jde v bytě množit generativně = semenem nevím.

Připojit reakci

Blahočet stepilý

host - xxx.xxx.171.146 (?)
1.12.2008 22:52

Děkuji vám za váš příspěvek. stromek který mám doma má již asi tak 20 let má 2m a dost nás utlačuje Vegetativně jsme zkoušeli množení, bohužel již kořenící rostlinu nám poničil náš kocour

Připojit reakci

Blahočet stepilý

mirdik (212) - xxx.xxx.48.29 (?)
3.12.2008 21:16
kolika letou araucarii mohu vysadit do volne pudy-aby zdarne prezimovala(samozrejme, ze se ji zajisti zimni kryt),asi i poroste o neco rychleji nez v kvetinaci, ze?diky za odpovedi
Připojit reakci

Blahočet stepilý

mičurinec (3095) - xxx.xxx.93.15 (?)
3.5.2010 20:44

v breznu jsem vysadil svou araukarii ven, zajimalo by me, jak prezimovala Vam ostatnim co ji mate uz venku... diky

Připojit reakci

Blahočet stepilý

Matušková (105) - xxx.xxx.165.49 (?)
7.5.2010 7:52
Zdravím, tak já hlásím neúspěch, araukarijka mi celá zhnědla, stonky větví jsou ještě zelené. Je to můj poslední pokus s jejím pěstováním venku, pak už jedině jako přenosnou rostlinu.
Připojit reakci

Blahočet stepilý

host - xxx.xxx.60.46 (?)
13.7.2010 8:14

Také jsem si koupil blahočet, nechal přes zimu pouze pod přístřeškem a na jaře začal hnědnout až celý vlastně odešel. Byl hodně zavlažen a přes první léto vyrostl o 25 cm a jedno patro.Celkem byl vysoký 90 cm. Asi je třeba mladé stromečky chránit před tuhpou zimou a postupně otužovat a až ve stáří přesadit do volného prostoru na zahradě.

Připojit reakci

Blahočet stepilý

Rena (16) - xxx.xxx.112.125 (?)
13.7.2010 9:31

Mám araukárii 3. rokem (2 zimy), jaro 2008 jsem koupila malý cca 40 cm vysoký stromek. 1. Zimu (2008/2009 = docela tuhá zima)  přezimovala v květináči pod přístreškem na chráněném místě před větrem, květináč obalený silnou stavební textilií, větve volně. Větve zhnědly, ale na jaře vyrazily a stromek udělal patro. 2. zima (2009/2010= dlouhá a krutá zima). Od jara 2009 zasazen v zahradě. V prosinci jsem ho zabalila do tenké textílie. Kořeny zamulčovala kůrou a na vrch slámou na to celé iglu, opět ze silné stavební textílie. Větve zase zhnědly, ale roste dál. Už se začal dělit na další patro. Sice teď po dvou zimách nevypadá tak vzhledně, protože jsem ty spodní znědlé větve ostříhala ale roste. Teď v létě hodně zalívám. Dva až tři kýble vody denně. Dnes má tak 70 cm. Renata  

Připojit reakci

jaroslav.mb (8) - xxx.xxx.123.196 (?)
4.12.2010 22:03

Dobrý večer, reaguji sice až poněkud po delší době... co se týká mého  " stromečku " tak za dobu od minule mám letos další úrodu malých šišek - 8 ks (ty minulé bohužel uzrály, zhnědly a spadly a byly bez semen) a tak možná příště, vyrostl o 2 patra větví ale co je pro mně horší - rozrostl se dost i do šířky a dotýká se bohužel už fasády na baráku. Letos jsem to vyřešil podepřením a vyvázáním nějdelších větví, ale pro příští rok už budu muset řezat. A to je otázka na kterou si neumím odpovědět - snese zakrácení konce větve, mám nějak ošetřit řeznou ránu a hlavně kdy to mám provést...

Prosím o radu... předem děkuji

(zítra se pokusím sem vložit nové fotky)

Obrázky:
zima 2009
zima 2009
3/2009
3/2009
1 úroda šištic
1 úroda šištic
Připojit reakci

5.12.2010 9:30

mate si nadhernou, je skutecne excelentni... s tim rezanim kdyz uz tak zasadne bych takoveto exoty rezal az na jare, takze problizne v pulce kvetna a zamazl to stepar.voskem ci jinym podobnym pripravkem pokud by to slo tak vzit moutoz a nektere vetve svazat a presmerovat jinak-mozna by to take slo...

Připojit reakci

jaroslav.mb (8) - xxx.xxx.123.196 (?)
5.12.2010 20:57

Děkuji za názor a radu... vyvazovat a podpírat jsem to zkoušel, ale větve jsou už moc velký a jdou jednak do fasády ale i nad chodník... a hlavně jakékoliv byť drobné poškození, odřeniny a stromek pustí velké množství mízy... nejvíc mne ale mrzí že ať udělám cokoliv tak bude narušena pravidelnost a souměrnost...

Obrázky:

Připojit reakci

6.12.2010 6:40

ano Jaroslave, zcela tomu rozumim, soumernost asi bude poskozena, ale hold na vyber moc moznosti neni... bud vetve nebo fasada nebo vyndat a presadit jinam-od spec.zahr.firmy-kvuli balu, ale prece jen je to rarita a za neporoste vsude..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.75 (?)
6.12.2010 11:54

Bohužel, prořezání, či zkrácení větví nevratně poškodí současnou estetiku stromu a navíc se jedná o opatření dočasné. Problém bude trvalý, větve budou dorůstat stále. A čím více řezů, tím více se naruší estetická rovnováha stromu. Pokud byl plánován takto vysoký vzrůst, je jasné, že stanovistě stromu bylo zvoleno nešťastně.

Připojit reakci

solutan (158) - xxx.xxx.224.9 (?)
6.12.2010 12:39
Já bych to zas tak černě neviděl. Souměrný zůstane, když se to bude ořezávat ze všech stran stejně a jen vespod. Nahoře si myslím že to zatím nevadí. Blahočet roste dost pomalu. Přesazovat takto vzrostlý strom bych rozhodně nedoporučil ani specializovanou firmou. Možná smrk a nebo jiný jehličnan, ale blahočet se kterým jsou v našich podmínkách problémy s pěstováním ne. Myslím si že by to nepřežil, ale je to jen můj názor.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
6.12.2010 12:51

Připojím pár svých poznámek:

1. Volba stanoviště: možná nebylo jiné řešení; stanoviště za domem je dobře chráněné a kdovíjestli by se Váš blahočet dožil této velikosti, kdyby byl na volnějším místě v zahradě?

2. Pokusit se o přesazení takto velkého stromu je jistě nesmysl: na místě roste už nějaká dvě desetiletí a není na to připravován. I s případným použitím velikého přesazovacího stroje by to bylo nepřiměřeně riskantní. Navíc: je u nás zahradník (školkař), ketrý vlastní přesazovací stroj, který by udělal kořenový bal o průměru alespoň 2 m? navíc tu ani není tolik místa - podezdívka plotu...

3. Myslím, že citlivým postupným ořezáváním konců větví asi tak na 0,5 m od fasády, se habitus stromu moc výrazně nepoškodí. Pokud byste větve neořezal, stejně by se větve dlouhodobě poškozovaly, otíraly o fasádu a byla by dvojnásobná škoda.

4. Doporučil bych termín řezu těsně před rašením.

5. Při řezání rozhodně nenechávejte žádné pahýly, ale řežte vždy těsně nad rozvětvením. Tak se rány nejlépe hojí a zarůstají.

6. Jehličnany samy zavalují řezné rány pryskyřicí - viz Vaše zmínka o poraněních a tečení mízy. takže bych rány nezamazával.

7. Nad chodníkem prostě budete udržovat podchozí výšku na nějakých 2-2,5 m a po čase možná nějakou ze spodních větví budete moci uříznout úplně, až budou větve nad ní zae o něco mohutnější.

8. Hlavně, že není v bezprostředním okolí elektrické vedení: tro by to elektrikáři zmastil!

Ať se daří Vám i Vašemu blahočetu přeje

Josef.

Připojit reakci

jaroslav.mb (8) - xxx.xxx.208.90 (?)
23.2.2017 20:01

Tak zase po delší době... jak Vám roste Blahočet?... jsem docela zvědavej jak dopadnou stromky po letošní zimě... co se týká mne tak minulý 2 roky mi některé spodní větve začaly hnědnout a to většinou ty na kterých byl ulomen letorost... zatím jsem nic neodřezával a stále vyčkávám...

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3732) - xxx.xxx.234.85 (?)
15.4.2017 13:08
Araukáriu som v zime nijako nechránil, ale prežila (mrazy boli opakovane pod -20°C). Najspodnejšie vetvy sa - zrejme vplyvom mrazov - sfarbili trochu do hrdzava, ale tie som aj tak plánoval neskôr odrezať (hlavne kvôli priestoru, určite viete že tesný kontakt s araukáriou nie je nič príjemné 😃). Tak som to orezal už teraz, vyzerá momentálne ako mexický kaktus (foto 1) 😃. Na vrcholci už raší ďalšie poschodie a vyzerá byť zdravé a vitálne (foto 2 a 3). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3732) - xxx.xxx.234.90 (?)
17.6.2017 19:42
Araukária po výnimočne mrazivej zime 2016/2017 - príspevky na túto tému takmer žiadne. Mohlo by to znamenať že české a slovenské araukárie prežili bez následkov. O tej mojej som už referoval, pridám aktuálne fotky. Chránená iba domom od severu preukázala dobrú odolnosť mrazu (na rozdiel napríklad od figovníka či hurmikaki). IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.227 (?)
17.6.2017 20:22

17. dubna 2017 Strání, výška cca 400 m.n.m. Je to fotka z kamery v autě, takže kvalita nic moc. P

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.35.143 (?)
26.2.2018 16:15

V zimě zde dosahují teploty až -20°

Obrázky:
Aprica,Alpy,Itálie.
Aprica,Alpy,Itálie.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.249 (?)
8.11.2010 14:09

Mohla by jste mi poradit. Koupila jsem si BLAHOČET ČILSKÝ v květináči a vzhledem k tomu, že mám dost místa v bytě chtěla bych jej do něho umístit. Mohla by jste mi sdělit při jaké teplotě a světelných podmínkách se ván podařilo rostlinu zdárně pěstovat. Děkuji za radu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
8.11.2010 17:51

Opravdu se Vám chce mít doma blahočet čilský, který "píchá jako sviňa"?

Přezimovat by mě nejspíše v nízkých teplotách, na světle a při přiměřené vlhkosti půdy (neuschnout a ani nepřemokřit).

Josef.

Připojit reakci

8.11.2010 18:01

pokud je rostlina maal-jakoze si myslim, ze ano, kdyz je v kvetinaci tak idealni zazimovani by bylo v nejakem starem dome s okny na jih, tam byva teplota v zime tak do -2 a rostlina to zcela zvladne... rozhodne lepe nez doma v byte ci na verande pri plus15st

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3732) - xxx.xxx.234.143 (?)
9.7.2018 20:51
Josef.: "...blahočet čilský, který píchá jako sviňa..." Svätá pravda, okolo araukárie treba chodiť opatrne, inak si človek môže bolestivo nabehnúť na jej ostne (viď foto). Je to ale celkom zaujímavá prehistorická a svojím spôsobom možno aj tak trochu pekná rastlina (tiež viď foto). Záleží od vkusu. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Josef. (2643) - xxx.xxx.238.174 (?)
9.7.2018 23:02

Zrovna včera jsem několik přebytečných menších větví ustřihl a použil jsem je do smuteční vazby - kytice. Takový extra zvláštní doplněk vazby.

Josef.

Připojit reakci

Josef. (2643) - xxx.xxx.233.110 (?)
18.1.2019 22:41

Děkuji. Vážím si vašeho odborného vyjádření.

Josef.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Smrk schne a má černé skvrny 210.2.2019211
Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování7618.1.2019138924
Nepresazny stromem29.1.2019432
Lze vyprovokovat růst větve u borovice na konkrétním místě?710.12.20181920
Reznutí Cypišů118.12.201814126
Prosincový radikální řez mirabelek a thují56.12.2018802
Zlepší zkrácení stiniciho sousedova smrku jeho odolnost vůči větru?85.12.20182371
Thuje poškození 427.11.2018744
Identifikace jehličnanu 127.11.2018418
Zelenající kmen cypřišku226.11.2018349
Pěstování Douglasky tisolisté ze semen120.11.2018327
Borievka šupinatá - hnednutie 119.10.2018482
Výsadba smrku - neprokořeněný bal113.10.2018594
Prasklina v kmeni smrku 527.9.2018980
Opadavani zelenych vetvi thuji 327.9.2018789
Neznáte název? 226.9.2018540
Modřín japonský, zkracování 425.9.20184233
Žloutnutí a usychání tůjí322.9.20189406
Jak rychle roste smrk?620.9.201829987