Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování



host - 228.50 (?)
9.5.2016 23:43

Ahoj Ivane,

to jsou moc pěkné obrázky, máš to tam pěkně uspořádané... Připadá mi to jak někde od NR směrem na jih nebo jihozápad. Šala ? Nebo někde v okolí poblíž?

Tak hezkou záhradku před domem již nemám, už to dávno všechno povyrostlo. Jak araucarie, tak všechno ostatné. Mylím, že moc daleko by to pro tebe ani nemuselo být, umím to udělat tak, že by to byl v létě výlet na jedno odpoledne... Zkusíme to?  - Najdi stejný nick na pokeci AZ u vás a otevři.|Nebude to snad problém.Pošli pak mailovou poštou spojení a já se ti následně ohlásím buď poštou nebo na mobil, pokud ho uvedeš také... Zatím se měj.

OK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 198.149 (?), 13.10.2015 23:40

Pro pana Petra France, zahradnictví Franc.

Ze své zkušenosti to mohu potvrdit, že ty Araucarie u nás jsou reálně schopné přežít i tak vysoké minusové teploty, jak uvádějí Angličané v té své publikaci. Teda -24 až -28°C je opravdu zcela reálných.   Ale dodávám, že jenom u araucarií vysazených u nás ve velice vhodných podmínkách, tak, jak to popisujete ve druhém odstavci...

S mojí araucarií ( byla venku vysazena před 35 lety) jsem si to ověřil již v osmdesátých letech, kdy přežila bez jakéhokoliv zakrytí dokonce - 29 °C.

Pochopitelně, každá zima je samozřejmě jiná, Vzpomínám si, že tehdy napadlo pomerně hodně sněhu  (asi 30-40 cm) a setrvávalo to tak poměrně dlouho beze změn (leden i unor).

Dle mého názoru nejhorší jsou ty zimy, kdy dochází k častým změnám počasí, zejména když se silnější mrazy střídají často s oblevami a navíc i s několka příjemnými slunečnými periodami... Pak ten mráz udělá na rostlině četná poškození a araucarie má co dělat aby to následně přežila... Avšak více jak 20 - leté rostliny už s tím u nás problém nemají. Chce to teda vydržet prvních 20 let, pak už to jde..

Ještě závšrem bych dodal, že je potřebné se naučit rozlišovat, co je u araucarií poškození vážné a co jsou jenom "kosmetické vady". Je tím myšleno prasknutí dřeva těsně nad zemí (s následným výtokem bílého "kaučukového mléka", nebo jenom vcelku neškodného spálení jehličí mrazem na podzim a na jaře... Já vím, nevypadá to hezky, ale nic se neděje, rostlina to přežije a u nás je to vcelku běžné, pokud to zasadíte na ne příliš vhodné místo... O tom, kam araucarie vysadit, už tady bylo toho popsáno hodně, nebudu se opakovat... Mimochodem, vy sám o tom výstižně píšete ve druhém odstavci vašeho příspěvku. Postačí to, že se zájemci o pěstování toho budou držet... Především výber vhodného stanoviště si třeba dobře, ale velice dobře promyslet předem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.4.2016 10:44

S araukáriou nemám veľké skúsenosti, tá na fotke má 4 roky, na zimu som ju zabalil len prvý rok, potom už nie. U nás na juhozápadnom Slovensku neboli v posledných rokoch zimy veľmi kruté, asi tak do mínus 17. Zatiaľ sa jej darí dobre. Je na južnej strane pri dome, úplne chránená od severu.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 70.151 (?), 19.4.2016 11:46

Mám ho taky na jižní straně, ale na podzim každý rok koupím jutu a každou větev obalim a pak netkanou bílou texlii a prehodim a nemám problém s mrazy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 19.4.2016 14:16

Ja som prvý rok spravil takú konštrukciu z drevených kolov - akoby kocku, ktorú som obalil bielou netkanou textíliou vo viacerých vrstvách, takže araukária bola vnútri tohto "stanu", zhora som dal nepremokavú textíliu. Ale ďalšie roky som to už nechal na prírodu, dúfam že prežije bez straty kytičky. Je to krásna a nevšedná rastlina, výzorom nezameniteľná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 239.78 (?), 3.5.2016 13:45

Ahoj Ivane,

pěkná je ta tvoje Araucarie, máš moji pochvalu ... Taky trochu analyzuji to místo, kde ji máš vysazenou a myslím si, že s ní nemusíš dělat už žádné ceremonie s obalováním na zimu. Jednu sezonu jsi to vyzkoušel a dle mého názoru ani to nebylo nutné. Tam se jí bude líbit. Pokud jako 4 letá má u tebe už teď takhle hezkou barvu, je na ní vidět že září blahem a že je s výběrem místa nanejvýše spokojena . Tudíž, nemusíš se obávat, poroste tam velice dobře, dlouho a udělá ti v životě hodně radosti.

Okawango

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.5.2016 7:03

Zdravím, Okawango. V prvom rade Ti ďakujem za pozvanie. Veľký cestovateľ naozaj nie som (žiadna delta Okawanga sa v mojom prípade nekonala), ale o niektoré exotické rastliny sa zaujímam. Araukáriu som vždy chcel mať, tak som si tak trochu splnil sen. Nepíšeš v ktorej časti Čiech bývaš. Ja mám také zamestnanie ktoré mi neumožňuje príliš cestovať, ale snáď niekedy cez leto by sa to možno dalo zrealizovať. Ozvi sa - najlepšie cez súkromné správy, event. daj kontakt na mail.  IH

Celkový pohľad na záhradku s araukáriou.
Celkový pohľad na záhradku s araukáriou.
Záhradka s araukáriou
Záhradka s araukáriou
Záhradka s araukáriou
Záhradka s araukáriou
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.50 (?), 9.5.2016 23:43

Ahoj Ivane,

to jsou moc pěkné obrázky, máš to tam pěkně uspořádané... Připadá mi to jak někde od NR směrem na jih nebo jihozápad. Šala ? Nebo někde v okolí poblíž?

Tak hezkou záhradku před domem již nemám, už to dávno všechno povyrostlo. Jak araucarie, tak všechno ostatné. Mylím, že moc daleko by to pro tebe ani nemuselo být, umím to udělat tak, že by to byl v létě výlet na jedno odpoledne... Zkusíme to?  - Najdi stejný nick na pokeci AZ u vás a otevři.|Nebude to snad problém.Pošli pak mailovou poštou spojení a já se ti následně ohlásím buď poštou nebo na mobil, pokud ho uvedeš také... Zatím se měj.

OK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.208 (?), 18.6.2016 13:20
Zdravím, Okawango. Araukária pekne "jede", ako môžeš vidieť na foto. O pár týždňov bude už vyššia než ja. Mám z nej radosť. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.165 (?), 21.7.2016 9:39
Zdravím, Okawango. Ďakujem za informácie a odporúčania ohľadom tomelu. Ako pozdrav Ti posielam aktuálnu fotku mojej araukárie. Zdá sa že prosperuje dobre, výška cca 1,80m, posledné poschodie má 5 rozvetvení. Chcem sa spýtať, či používaš na svoje araukárie nejaké hnojivo, alebo je lepšie ak vyzerá zdravo nechať ju len tak. Ja sa prikláňam k tej druhej možnosti. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.2 (?), 2.12.2007 7:43

Při cestě v oklolí našeho bydliště jsem si povšimla zvláštních jehličnanů u rodinné vilky v předzahrádce u bazénku. Manžel mi musel zastavit, protože se mi zdálo, že jsou to vzrostlé araukarie... Zazvonila jsem na majitele a on mi zavolal své rodiče. Tyto asi třímetrové stromy vysadily, když už se jim nevešly do bytu ven. Původně byly tři, ale byly blízko sebe, tak jeden z nich vyřezali. Teď tam mají dva, v počátku je zabalovali na zimu a teď už je nechávají bez ochrany. Stromky dobře prospívají a jednotlivci, jako já, kteří vidí co takové pěstování obnáší, je obdivují. Rostou na jižní Moravě v obci Polešovice u posledního domu, směrem na Moravský Písek. Pro mne, i když je to objížďka je to často alespoň rozptýlení cestou. Závidím, že máme takové odborníky, kteří, kdyby přečetli nějakou literaturu, tak je ani nenapadne tyto tzv. fosilie z pradávných dob pěstovat bez toho oborného názoru na zimování.

A vidíte, jde to a některým to vychází.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika