Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování



solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 224.9 (?)
6.12.2010 12:39
Já bych to zas tak černě neviděl. Souměrný zůstane, když se to bude ořezávat ze všech stran stejně a jen vespod. Nahoře si myslím že to zatím nevadí. Blahočet roste dost pomalu. Přesazovat takto vzrostlý strom bych rozhodně nedoporučil ani specializovanou firmou. Možná smrk a nebo jiný jehličnan, ale blahočet se kterým jsou v našich podmínkách problémy s pěstováním ne. Myslím si že by to nepřežil, ale je to jen můj názor.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 5.12.2010 9:30

mate si nadhernou, je skutecne excelentni... s tim rezanim kdyz uz tak zasadne bych takoveto exoty rezal az na jare, takze problizne v pulce kvetna a zamazl to stepar.voskem ci jinym podobnym pripravkem pokud by to slo tak vzit moutoz a nektere vetve svazat a presmerovat jinak-mozna by to take slo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jaroslav.mb - (8) - 123.196 (?), 5.12.2010 20:57

Děkuji za názor a radu... vyvazovat a podpírat jsem to zkoušel, ale větve jsou už moc velký a jdou jednak do fasády ale i nad chodník... a hlavně jakékoliv byť drobné poškození, odřeniny a stromek pustí velké množství mízy... nejvíc mne ale mrzí že ať udělám cokoliv tak bude narušena pravidelnost a souměrnost...







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 6.12.2010 6:40

ano Jaroslave, zcela tomu rozumim, soumernost asi bude poskozena, ale hold na vyber moc moznosti neni... bud vetve nebo fasada nebo vyndat a presadit jinam-od spec.zahr.firmy-kvuli balu, ale prece jen je to rarita a za neporoste vsude..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.75 (?), 6.12.2010 11:54

Bohužel, prořezání, či zkrácení větví nevratně poškodí současnou estetiku stromu a navíc se jedná o opatření dočasné. Problém bude trvalý, větve budou dorůstat stále. A čím více řezů, tím více se naruší estetická rovnováha stromu. Pokud byl plánován takto vysoký vzrůst, je jasné, že stanovistě stromu bylo zvoleno nešťastně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 224.9 (?), 6.12.2010 12:39
Já bych to zas tak černě neviděl. Souměrný zůstane, když se to bude ořezávat ze všech stran stejně a jen vespod. Nahoře si myslím že to zatím nevadí. Blahočet roste dost pomalu. Přesazovat takto vzrostlý strom bych rozhodně nedoporučil ani specializovanou firmou. Možná smrk a nebo jiný jehličnan, ale blahočet se kterým jsou v našich podmínkách problémy s pěstováním ne. Myslím si že by to nepřežil, ale je to jen můj názor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 6.12.2010 12:51

Připojím pár svých poznámek:

1. Volba stanoviště: možná nebylo jiné řešení; stanoviště za domem je dobře chráněné a kdovíjestli by se Váš blahočet dožil této velikosti, kdyby byl na volnějším místě v zahradě?

2. Pokusit se o přesazení takto velkého stromu je jistě nesmysl: na místě roste už nějaká dvě desetiletí a není na to připravován. I s případným použitím velikého přesazovacího stroje by to bylo nepřiměřeně riskantní. Navíc: je u nás zahradník (školkař), ketrý vlastní přesazovací stroj, který by udělal kořenový bal o průměru alespoň 2 m? navíc tu ani není tolik místa - podezdívka plotu...

3. Myslím, že citlivým postupným ořezáváním konců větví asi tak na 0,5 m od fasády, se habitus stromu moc výrazně nepoškodí. Pokud byste větve neořezal, stejně by se větve dlouhodobě poškozovaly, otíraly o fasádu a byla by dvojnásobná škoda.

4. Doporučil bych termín řezu těsně před rašením.

5. Při řezání rozhodně nenechávejte žádné pahýly, ale řežte vždy těsně nad rozvětvením. Tak se rány nejlépe hojí a zarůstají.

6. Jehličnany samy zavalují řezné rány pryskyřicí - viz Vaše zmínka o poraněních a tečení mízy. takže bych rány nezamazával.

7. Nad chodníkem prostě budete udržovat podchozí výšku na nějakých 2-2,5 m a po čase možná nějakou ze spodních větví budete moci uříznout úplně, až budou větve nad ní zae o něco mohutnější.

8. Hlavně, že není v bezprostředním okolí elektrické vedení: tro by to elektrikáři zmastil!

Ať se daří Vám i Vašemu blahočetu přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jaroslav.mb - (8) - 208.90 (?), 23.2.2017 20:01

Tak zase po delší době... jak Vám roste Blahočet?... jsem docela zvědavej jak dopadnou stromky po letošní zimě... co se týká mne tak minulý 2 roky mi některé spodní větve začaly hnědnout a to většinou ty na kterých byl ulomen letorost... zatím jsem nic neodřezával a stále vyčkávám...

Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování
Araucaria araucana (Blahočet čilský) - zazimování




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 15.4.2017 13:08
Araukáriu som v zime nijako nechránil, ale prežila (mrazy boli opakovane pod -20°C). Najspodnejšie vetvy sa - zrejme vplyvom mrazov - sfarbili trochu do hrdzava, ale tie som aj tak plánoval neskôr odrezať (hlavne kvôli priestoru, určite viete že tesný kontakt s araukáriou nie je nič príjemné 😃). Tak som to orezal už teraz, vyzerá momentálne ako mexický kaktus (foto 1) 😃. Na vrcholci už raší ďalšie poschodie a vyzerá byť zdravé a vitálne (foto 2 a 3). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.90 (?), 17.6.2017 19:42
Araukária po výnimočne mrazivej zime 2016/2017 - príspevky na túto tému takmer žiadne. Mohlo by to znamenať že české a slovenské araukárie prežili bez následkov. O tej mojej som už referoval, pridám aktuálne fotky. Chránená iba domom od severu preukázala dobrú odolnosť mrazu (na rozdiel napríklad od figovníka či hurmikaki). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 17.6.2017 20:22

17. dubna 2017 Strání, výška cca 400 m.n.m. Je to fotka z kamery v autě, takže kvalita nic moc. P


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika