Zpustlý sad



Stránky: 1,  2   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?) 
20.2.2018 8:48, zobrazeno: 8708x

Nedaleko bydliště se nachází zanedbaný sad snad ze 70. – 80. let. Celkově je sad ve špatném stavu, stromy z větší části proschlé, řady do sebe vzájemně prorostlé s vysokou trávou a s všudypřítomnými keři šípků, takže hlouběji do sadu se dostanu jen za pomoci mačety. Hlavními odrůdami, v zatím prozkoumané části sadu, byly především GD, Idared, Spartan, Starkrimson. Co je ale na sadu zajímavé je to, že zde v malém množství zkoušeli i u nás málo známé zahraniční odrůdy a tehdejší novošlechtění, které se zde stále dají najít. Zkoušené odrůdy se vyskytují třeba jen v počtu jednoho až čtyř stromů podél sadové cesty. Pomocí detektoru kovů se mi podařilo v půdě kolem těchto stromů dohledat tabulky s názvy odrůd, bohužel ne u všech a některé nalezené jsou již zkorodované bez možnosti přečtení názvu odrůdy.
Ze odrůd jsem zatím objevil – Paula Red (dnes i u nás celkem běžná odrůda), Newtosh, Sungold, Karavel, Stark Jongrimes, Priam (rezistent), Norfolk Royal, TE – 1338, NJ 161, 2×57 HOL Brabec plus některé další.
Pokud máte zkušenosti s některými výše uvedenými odrůdami, napište tu o nich prosím pár řádek.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 20.2.2018 8:49

Letos mráz zaúřadoval, tak nebylo možné u některých odrůd blíže prozkoumat jejich plody.
Každopádně mě zaujalo pár odrůd:
• Priam
• Neznámá pozdně letní (možná raně podzimní) - bohužel cedulka byla nečitelná
• Norfolk Royal
• Neznámá odrůda podobná Coxově renetě

Priam – docela líbivé jablko, opravdu bez známek strupovitosti. Chuťově zajímavé. Chce to odrůdu více prozkoumat.

Norfolk Royal – detektivní práce s hledáním cedule a následné luštění názvu se vyplatilo. Starší anglická odrůda, v zahraničí i dnes ještě občas pěstovaná; strupovitost byla jen na některých plodech a spíše slabá; plody na stromě krásně zářily světlejší sytou červení, slupka mastnější, dužnina oproti většině odrůd hutná. Chuť po utržení dobrá, ale po cca jednom měsíci uležení výborná – dost mě připomínala odrůdu Akane, trochu možná také Grávštýnské. Překvapivě byla nejlepší v soukromé podzimní degustaci, kde jsme měli 12 odrůd (některé tedy i zimní, které by asi byly chutnější později) a hodnotili pouze chuť. 

Neznámá pozdně letní (raně podzimní) - silně voňavé jablko s narůžovělou částí dužniny, chuťově výborné

Neznámá odrůda podobná Coxově renetě – pár stromů, které tvořily „mezivložku“ (snad jako opylovače?) mezi řadami Spartanů na jedné straně a Idaredů na druhé (Spartany a Idaredy s minimem plodů (mrazy) a co zbylo bylo silně strupovité); tato odrůda až na výjimky bez projevu strupovitosti, pěkná úroda; plody střední až větší, žlutá překrytá červení s výrazným žíháním, dužnina nažloutlá, konzistence připomínající třeba odrůdu Rubín, chuť kořeněná připomínající Coxovu renetu (dokonce podle vyobrazení z jednoho e-shopu, které stromky prodává, to na Coxovu vypadá). Coxovky, které jsem ochutnal ale chutnaly trochu jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 20.2.2018 8:52

Ještě pár obrázků:


pozdně letní
pozdně letní
pozdně letní
pozdně letní
Norfolk Royal
Norfolk Royal
neznámá odrůda podobná Coxově renetě
neznámá odrůda podobná Coxově renetě
neznámá odrůda podobná Coxově renetě
neznámá odrůda podobná Coxově renetě
sad
sad
sad
sad
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.2.2018 12:55

Dobrý den pane Mikeši,

jestliže má ta neznámá odrůda podobná Coxové renetě mastnou slupku a dužina v Listopadu obvykle zmoučnatí, potom se pravděpodobně jedná o tu samou odrůdu, se kterou jsem si dlouhá léta lámal hlavu, až jsem ji nakonec bez záruky určil jako Alkmene (Oldenburgovo x Coxova reneta), v ang.databázi se udává také pod názvem Early Windsor.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.138 (?), 20.2.2018 13:01

Pozdně letní s červenou dužinou mi bylo řečeno: Melba. Sice gůgl mi najde jen Peach Melba, ale věřím praktikům. Při šetrné sterilaci plátků na štrůdl je růžová ještě pár měsíců zachována.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 20.2.2018 16:41

Red Melba mě také napadla, akorát to není pozdní letňák. Zraje začátkem srpna.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?), 20.2.2018 17:22
Mikeš13: Tá neznáma odroda podobná Coxovej pravdepodobne Coxova reneta nebude. Nepíšete v ktorom mesiaci roka Ste plody fotili ani dokedy vydržali, u mňa má ale Coxova iný tvar - je viac plocho guľovitá, plody na Vašej fotke sú vyššie. Na foto 1,2 sú typické plody Coxovej z mojej záhrady. Tiež farba Coxovej je viac do oranžova, nie natoľko červená. Tip pána Jiřího II na Alkmene nie je zlý. Plody tiež trochu pripomínajú Kidd's Orange. Čo sa týka Coxovej, časť z jej úrody mám ešte v pivnici - aktuálne foto 3 a 4. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.2.2018 18:04

Neznámá podobná Coxově mi připomíná Bláhovu oranžovou. V 70. a 80. letech velmi často vysazovaná odrůda. Alkmene u nás nebyla žíhaná a je to podzimní krátce skladovatelné jablko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.117 (?), 20.2.2018 20:09

Děkuji vám všem za názory. Fotografie té letní odrůdy byla pořízena 11. září. Ta odrůda podobná Cox. r. nemá mastnou slupku, skladuji ji na lodžii v podmínkách, jaké jsou plus minus venku, některé plody už moučnatí; fotka pořízena 20. 10.. Nad Bláhovo oranžovou jsem také uvažoval, ale chuťově nemám srovnání. Narozdíl od mnou předložených fotografií je většina plodů vzhledově prakticky stejná jako na fotografii zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.106 (?), 20.2.2018 23:17

Bláhovo oranžové mělo krátkou stopku, malý "bubáček", matnou drsnější slupku se stopami rzi a nažloutlou dužinu. Ale připadalo mi trošku plošší, než jablko z profilu na fotce.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika