Zkusenosti se zakladanim mensiho sadu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?) 
6.12.2011 15:29, zobrazeno: 85849x
Letos jsem mel moznost dokoupit vice nez 0.5 ha pozemek za zahradou a tak jsem se rozhodl vysadit mensi sad pro vlastni potreby. Pozemek je rovinaty, byl delsi dobu pouze trvale zatravnen. Nadmorska vyska okolo 170 mnm, 2 km od Lednice na Morave. Pudu jsem pripravil na podzim vykopanim jam o prumeru 150 cm a hloubce 80 cm. Do spodni poloviny kazde jamy jsem zamichal 3 kg Amofosu a 3kg draselne soli jako rezervni hnojivo.Drny jsem vratil do jamy a zamichal s ornici. Stromky jsem zasadil v prubehu letosniho rijna a listopadu a celkem 4 x jsem kazdy stromek zalil konvi vody, protoze letosni podzim byl a je mimoradne suchy. Raselinu ke korenum jsem nedaval, nechtelo se mi. Stromky jsem ke kulum nevyvazoval, nechtelo se mi a zaroven predpokladam, ze stromky na semennych nebo jinych vzrustnych podnozich se budou dobre rozvijet i bez kulu. Skladba sadu: 8 broskvoni ve sponu 4.5 m (1 x Cresthaven, 1 x Lednicka zluta, 1 x Redhaven, 1 x Earliglo, 1 x Modrinka, 1 x Krasava, 1 x Amsdenova, 1 x Suncrest) vse na broskvonovych podnozich. 1 nektarinka Favorita na semenne podnozi 8 slivoni ve sponu 5 m (1 x Zluty spendlik (MB), 2 x Durancie (MB), 2 x Domaci svestka (ZR), 1 x Zelena Renkloda (M4), 1 x Althanova Renkloda (M4), 1 x Wagenheimova (MB) 12 merunek ve sponu 6.5 m (6 x Velkopavlovicka, 1 x Bergeron, 1 x Madarska, 1 x Harlayne, 1 x Pinkcot, 1 x Harlayne, 1 x Karola), vse na Myrobalanu (MB) 10 jabloni na semenaci ve sponu 9m (1 x Coxova Reneta, 1 x Hedvabne zimni, 1 x Jadernicka, 1 x Krasokvet zluty, 1 x Misenske, 1 x Panenske, 1 x Lebelovo, 1 x Gdansky hranac, 1 x Bananove zimni) 3 jablone na malo vzrustnych podnozich mezi zahony do zahrady (1 x Rubin, 1 x Ananasova reneta, 1 x Prusvtne letni) 7 hrusni na semenaci ve sponu 9m (1 x Praskula, 1 x Jacmenka, 1 x Krvavka, 1 x Merodova, 1 x Dielova, 1 x Spinka, 1 x Boscova Lahvice) 3 hrusne na kdouli do zahrady mezi zahony (1 x Comice, 1 x Williamsova cervena, 1 x Clappova cervena) 2 oresaky do rohu sadu (1 x Mars, 1 x Sychrov) 1 x Tatarova hrusen 2 x Oskorusa 10 x Moruse do vetrolamu na hranici pozemku (4 x Moruse cerna, 4 x Moruse bila, 2 x Moruse Bzenecka) 4 x Mandlon sladkoploda Celkem kolem 70 stromu. Postupne sem budu psat svoje zkusenosti a poznatky ohledne vysazenych odrud.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 6.12.2011 15:36

Aspoň meruňkám, a broskvoním jste mohl vylehčit půdu směsí -písek, rašelina,kompost.Hlavně meruňky by písek ocenily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 6.12.2011 15:47

no u te moruše - je to obr strom když se podaří vetší jak ořech a rozložitý - nemate jich tam moc? ikdyž te velikosti se asi možná nedožijete..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 6.12.2011 16:01
Jsou to velke stromy, prave proto sly moruse na kraj pozemku jako prirodni vetrolam. Dal jsem je bliz k sobe, aby byl hustsi. Pristi rok planuju dosadit jeste nejake kere a mensi dreviny. Je mi 26 a doufam, ze se stromu doziju v jejich plne krase:)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 6.12.2011 16:00
Pudu mam piscito-hlinitou, pomerne lehkou samu o sobe, takze mne prislo zbytecne ji dale zlehcovat. Navic jsem vybral jako podnoz myrobalan, ktery by mel teoreticky dobre snaset zdejsi suche podnebi. Merunkam se tu prirozene dari skoro vsude. Mam i 20 velkych stromu na sousedni zahrade, ale ty budou postupne odchazet, takze jsem vysadil i tech 12 novych stromku Tak snad se bude i tem mym darit. Uvidime...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.12.2011 16:13

   Lokalitu 2 km od Lednice Vám upřímně závidím. Pokud byl pozemek delší dobu pouze zatravněn, dá se čekat, že půda bude odpočatá. Navíc jde o kraj, kde - jak už tu kdosi psal - když zapíchnete motyku, tak vyraší. Proto je každé vylepšení půdy, např.  rašelinou sice prospěšné, ale asi ne nutné. Místo Amofosu (ten už snad není ani k sehnání??) bych použil Superfosfát. Dusík z Amofosu se z lehké půdy může brzy vyplavit
   Jediné, s čím bych si tu práci dal, je je vyvázání stromků ke kůlům, alespoň v prvních letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 6.12.2011 16:18
Proc myslite, ze vyvazani ke kulu je tak dulezite? Dohnalek ve sve knize z roku 1938 Ovocny strom a jeho pesteni pise, ze stromky nevyvazane ke kulu byvaji odolnejsi nez stromky s oporou... Vyvazal jsem jen tech par stromku na malo vzrustnych podnozich, tam se mi to zdalo vhodne. Chtel jsem dat superfosfat, ale na sklade meli z fosforecnych hnojiv jen Amofos, takze jsem ho musel pouzit. Toho dusiku tam procentuelne tolik neni, takza snad zadna velka skoda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 6.12.2011 17:44

stromky nevyvazane ke kulu byvaji odolnejsi nez stromky s oporou...

Nevím, jakou odolnost měl autor na mysli. Před čím odolnější? Před mrazem, suchem, chorobami? A čím si to vysvětluje?
Předpokládám, že sazenice polo a vysokokmenů v lehké půdě nemusejí být po výsadbě v půdě dobře zakotvené. Stačí silnější vítr, víc sněhu nebo aktivita zvěře. Jistěže,  většina stromků přežije i bez opory, já jsem ze staré školy a kůly používám. Slouží i jako opora při obalení stromku proti slunci, mrazu,  zvěři. V případě důkladného okusu často zůstane přivrácená strana kmínku zachráněná Po pár letech kůl uhnije a zakořeněný stromek roste bez problémů bez něj. Tak slabé podnože, aby vyžadovaly kůl trvale, nepoužívám. Taky nejsem na Valticku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 6.12.2011 17:55
Cituji: " Kdybychom dostavali ze skolky stromky vzdy rovne a s pevnym, pomerne silnym kmenem, nebylo by treba kolu, lec ve vyjimecnych pripadech, ponevadz je znama zkusenost, ze stromek nevyvazany na kul lepe a silneji roste. Tu zkusenost ostatne udelali jsme jiz davno u vyvazovanych stromku tvarovanych." str. 184
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.12.2011 19:20

Nu,  od roku 1938 už vyšly desítky, možná stovky sadařských publikací. Ty, které jsem četl, oporu stromkům doporučovaly.
   Těžko podezírat profesionální firmy, že by dělaly při výsadbách něco zbytečného či škodlivého. V produkčních výsadbách se neshrabává listí, stromy se řežou kdy je čas a ne kdy je to ideální. Kůly nebo vodící dráty ale neopomenou.  Prvda, jedná se spíš o nízkokmeny. Pokud vidíte profesionálně vysazené vyšší tvary - např v parcích nebo podél cyklostezek,  jsou vysazené stromky ke kůlům přivázány vždy, někdy dokonce ke dvěma či třem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika