Zkusenosti se zakladanim mensiho sadu



host - 180.2 (?)
7.12.2011 15:41

Našel jsem celkem dost odborných rad, které jsou pro vývoj nově založeného sadu důležité. Jen mám poznámku k těm třem kůlům. U ovocného stromku v půdách okolo Lednice bude stačit dát pouze jeden a to šikmo kolem kmínku tak, že špice kůlu bude zcela mimo kořenový systém. Tak se kot ví třeba vysazované jehličnany, kdy se taky nedávají 3 opěrné kůly, ale jeden zkrz korunu. Místo dotyku stromku s kůlem se dobře obalí a fixuje třeba jutovým úvazkem proti oděru. Je to zcela dostačující. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 7.12.2011 10:57
I kdyz ted me napada, ze pri narusovani drobnych korinku muze dochazet ke stimulaci dalsiho rustu korinku a stromek se prizbusobi, ve finale tak muze lip prokorenit. Mylim se?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.12.2011 11:17

Jistěže, trháním kořínků nutíme strom, aby je obnovoval. Během té doby ovšem utržené kořínky chybějí k příjmu živin, vody a tedy podpoře růstu nadzemní části. Nemluvím o riziku úplného vyvrácení. Předpokládám, že i v tak příznivé lokalitě, jako je Lednice, vítr občas zafouká.
   Sad je ale Váš a Vy, jak tu čtu,  jste si výsadbu bez kůlů již sám před sebou obhájil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 228.59 (?), 7.12.2011 11:53

Přesně tak... Je to celé nějaké divné, tolik práce s oplocením, brutální dřina s vykopáním obrovských děr, náklady na hnojení, než jste sehnal všechny stromky pokud jste nekoupil co právě bylo na skladě... takže spoustu vynaloženého času a financí a Vy riskujete x nenávratných roků tím že odmítáte tak logickou věc jako je přitlučení kůlů. Já když sháním stromky jedu až z Mohelnice do Zlína a Bojkovic než něco pořádného seženu, navíc broskve bych na podzim taky nesázel..nejsem teoretik mám sad o 150stromech...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 7.12.2011 12:09

tak nedávejte přímo kůl ke stromku, ale bud obr č1 či obr č2

kůl 1
kůl 1
kůl č2
kůl č2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 140.12 (?), 7.12.2011 13:56

Pán Stefanos, je pravda, že tenký kolík, navyše málo hlboko zarazený, sa v prevládajúcich vetroch alebo pri jednorazovom víchri mierne vyvráti spolu so stromkom. Odporúčam preto systém troch kolov dole ostrúhaných do špice a zarazených v tvare rovnostranného trojúholníka o strane 20-40 cm. Hore pod korunou koly spojíte klincami a krátkymi latkami. Takto vysádzajú na verejné priestory u nás v meste vysoké listnáče s korunkou. Napriek silným prevládajúcim vetrom som za 3 roky nezbadal, že by sa niektorý naklonil. Môžem aj nafotiť a poslať do vlákna. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 7.12.2011 15:41

Našel jsem celkem dost odborných rad, které jsou pro vývoj nově založeného sadu důležité. Jen mám poznámku k těm třem kůlům. U ovocného stromku v půdách okolo Lednice bude stačit dát pouze jeden a to šikmo kolem kmínku tak, že špice kůlu bude zcela mimo kořenový systém. Tak se kot ví třeba vysazované jehličnany, kdy se taky nedávají 3 opěrné kůly, ale jeden zkrz korunu. Místo dotyku stromku s kůlem se dobře obalí a fixuje třeba jutovým úvazkem proti oděru. Je to zcela dostačující. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 7.12.2011 15:57
Tento zajimavy zpusob uz jsem v minulosti vyzkousel. Bohuzel jsem podcenil obaleni stycne plochy a par stromku to odneslo odreninami. Dukladna fixace bude pri tomto zpusobu naprosto stezejni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.18 (?), 7.12.2011 17:29
Já bych doporučil veškeré odrůdy stromků označit trvanlivými jmenovkami (ty papírové ze školek budou za rok nečitelné). Současně bych si nakreslil přehlednou mapku sadu a v jednotlivých řadách označil a popsal názvy odrůd ovoce včetně podnoží a roku výsadby. Za pár let zapomenete, kterou odrůdu jste kam zasadil a také můžete časem něco dosazovat, roubovat či měnit. Také bych prováděl podrobnou fotodokumentaci vysazených stromků a samozřejmě i celého sadu – časem získáte pěkný ucelený přehled o růstovém vývoji. Nepíšete, zda v dané lokalitě řádí hryzci a hraboši. Já mám na zahradě spoustu krtků, jejichž chodby pak následně využívají právě hryzci, a proto veškeré stromky sázím zásadně do drátěných košů. I v letošním extrémně suchém podzimu jsem zasadil pár stromků a kdykoliv jsem je po výsadbě zalil, za pár hodin vlhkou půdu zvenku kolem pletiva prorýval krtek a hledal potravu. Před 10-ti lety mně hraboši přes zimu zlikvidovali asi 20 mladých stromků a od té doby používám jedině králičí pletivo. V loňské zimě hrabošům a hryzcům velice chutnaly volně zasazené mladičké 2 roční podnože – jabloňové semenáčky Jaderničky a také semenáčky plané hrušky. Takže na tyto skryté škůdce dejte pozor. Pokud máte sad blízko bydliště a budete tam pravidelně chodit 2 – 3 krát týdně, tak případný ojediněle nakloněný stromek dle potřeby spravíte do svislé polohy. Pokud se ale do sadu během roku dostanete z časových, pracovních či rodinných důvodů jenom sporadicky, asi by bylo lepší stromky podepřít kůlem trvale a máte po veškerých starostech. Vaše preciznost při založení sadu je na vysoké úrovni, tak ať Vám elán vydrží a všechno dobře roste. Karel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 7.12.2011 17:45
Dobry den. Protoze mam od malicka rad ruzne nakresy, plany, mapy a mapky, tak uz jsem si mapu sadu pripravil. Pamet mam sice slusnou, ale vse bych si urcite nezapamatoval. S tou fotodokumentaci je to vyborny napad, urcite budu vyvoj jednotlivych stromku zachycovat. Hryzce a hrabose jsem tady zatim nevidel. Domnivam se, ze je tady na ne prilis velke sucho. Sad mam hned za barakem a zahradou, takze tam jsem kazdy den a vidim na nej kdykoliv vyhlednu z okna a to je velka vyhoda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 7.12.2011 21:32

Při tak poctivé jámě (80 cm) si nově zasazený stromek sedne o několik cm. To nelze srovnávat s výsadbou balových sazenic jehličnanů.  Úvazek by měl být volný. Kůl by měl stromek volně držet ve vzpřímené pozici. Viz Dohnálek str. 191.

Zatloukl bych jen jeden kůl u stromku. Kořeny se mu vyhnou. Jen musíte dát pozor, aby při zatloukání neutrpěl stromek.  Případně bych počkal a dal slouply jen ke stromům, co se budou kácet.

Ty drny by neměly být v přímém kontaktu s kořeny. Kořenům tlející tráva neprospěje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika