Zkušenosti s Vandou



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
29.9.2009 11:50

S tou pihovitostí máte pravdu. Ani u starších stromů není vzácností. Zejména v letech následujících po větší úrodě, kdy strom tzv. vynechává a zaplodí jen málo. Daly by se čekat mimořádně kvalitní plody, ale opak bývá pravdou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?), 29.9.2009 7:03, zobrazeno: 5643x

Zdravím vespolek.

Prosím o sdělení zkušeností s jablkem Vanda.  Mám stromek ve vyšší poloze. Podle pomologií je to podzimní jabko. Nyní jsem je sklidil, moc se jim nechtělo. Mají takový "nezralý" vzhled, vybarvené jsou. Voní, ale chuť zatím žádná. Jde o třetí úrodu na stromku, už by se mělo ukázat, o co jde. Zatím mě nějak neoslovuje.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 29.9.2009 8:44

Je pravda, že pověst Vandy, tvrdící, že je to král podzimních rezistentů, je zřejmě trochu nadnesená. Jednak je nadprůměrně náchylná k hořké piohovitosti, navíc chuť je trochu více kyselá. Zejména s ohledem na dobu konzumace, kdy konkurují nejchutnější odrůdy. 
   Přesto má dobré vlastnosti - velikost plodů, vybarvení, plodnost, rezistenci a nenáročnost na polohu. Proto ji považuji za kvalitní odrůdu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 29.9.2009 10:24

Vandu budu přeroubovávat. Jednak mě neoslovila její chuť a hlavně u mne silně trpí hořkou pihovitostí. Podstatně víc než jiné odrůdy, dva roky po sobě během září navíc všechny plody opadaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 29.9.2009 10:55

K chuťovým vlastnostem Vandy se nemohu vyjadřovat - nemám ji ve svém sortimentu.

Mám však poznámku k hořké pihovitosti - v knihách se obvykle píše, že tato porucha je spojena s mladými stromky, které se dostávají do plodnosti a že rychle odezní. Mé zkušenosti jsou přesně opačné a 2-3 letní postřiky vápníkem provádím každoročně a taktéž každoročně na některých stromech (Golden, Šampion) nacházím postižené plody, byť jich není mnoho a jsou lokalizovány téměř výhradně uvnitř koruny, kam se postřik nedostane.

Chci říci, že hořká pihovitost by pro mne nebyla důvodem pro likvidaci nebo přeroubování jabloně, která plodí jinak chutná jablka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 29.9.2009 11:50

S tou pihovitostí máte pravdu. Ani u starších stromů není vzácností. Zejména v letech následujících po větší úrodě, kdy strom tzv. vynechává a zaplodí jen málo. Daly by se čekat mimořádně kvalitní plody, ale opak bývá pravdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika