Zimní jabloně



Stránky: 1,  2   
host - 193.82 (?) 
26.4.2016 12:35, zobrazeno: 16479x

Dobrý den,

poradil by mi někdo kvalitní zimní jabloně (nebo i podzimní), které jsou odolné strupovitosti a v květu na mráz. Nebo i pozdě kvetou?

Lokalita 250 m.n.m., ale časté jarní mrazíky.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 26.4.2016 12:46

Admiral, Rubinola,Rozela, Lucy,Sirius, Luna,Heliodor, Topaz,Karneval, Florina, ale aj Bohemia, Rubín,Ligol, Bohemia Gold atď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.4.2016 18:10

Pokud nejste v mimořádně nepříznivé mrazové kotlině, pak se mrazů v květu u jabloní až tak bát nemusíte. Mně za 40 let - a to mám dost nepříznivou polohu - hodně pomrzly 1x dávno (asi 1981) a úplně taky jednou - v onom pamětném květnu 2012. Všechno bylo dávno odkvetlé a beztak to nepomohlo. Současné mrazy decimuhjí meruňky a broskvoně, jablka, myslím, to (zatím) ustojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PetrK - (31) - 80.10 (?), 31.3.2023 19:52

Dobrý den, máte zkušenosti s odrůdami Gustavovo trvanlivé, Zvonkové, Watervlietské mramorované, Vilémovo, Boskopské. Podle toho, co jsem četl, tak mají dlouhou skladovatelnost (i když v mém enormně mokrém sklepě...), prý jsou odolné na strupovitost.
Ještě mne zaujala také Hájkova muškátová reneta, Coxova oranžová reneta, Hvězdnatá reneta. Ty ale asi nemají tak dlouhou skladovatelnost.
Předem děkuji za zkušenosti a rady.
Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?), 2.8.2016 20:52
Zimné červenoplodé odrody sa pomaličky nenápadne začínajú sfarbovať. Niektoré viac (Florina, Rubinola, Bohemia), iné menej (Jonathan, Merkur, Karneval) a ďalšie zatiaľ takmer vôbec (Jonagored, Fuji, Desert, Shalimar). Ešte majú zopár týždňov aby sa pekne vyfarbili. IH
Florina
Florina
Rubinola
Rubinola
Bohemia
Bohemia
Merkur
Merkur
Jonathan
Jonathan
Fuji
Fuji
Jonagored
Jonagored
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.193 (?), 20.8.2016 17:03
Niektoré zimné a jesenné odrody jabĺk - súčasný stav, juhozápadné Slovensko, začiatok poslednej dekády augusta. IH
Bohemia
Bohemia
Jonathan
Jonathan
Rubinola
Rubinola
Desert
Desert
Merkur
Merkur
Florina
Florina
Karneval
Karneval
Coxova r.
Coxova r.
Shalimar
Shalimar
Fuji
Fuji
Heliodor
Heliodor
Jonagored
Jonagored
Golden Delicious
Golden Delicious
Topaz
Topaz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 22.8.2016 16:09

Pěkná přehlídka pane Hlavatý.Není divu ve spojení s ručním herbicidem.Péče je základ kvality.Vám už zahrádka hraje barvami, my na Vysočině musíme ještě počkat.Zatím vybarvuje pouze Akane, Lobo a Mollies Delicius což jsou podzimáky. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.198 (?), 22.8.2016 19:19
Pán Polehla, ďakujem, ale pravdupovediac mňa to skoré vyfarbovanie jabĺk moc neteší. Čo skôr dozreje, ide aj skôr do pivnice a väčšinou potom aj skôr z pivnice. V našich teplejších lokalitách aj tzv. neskoro zimné odrody dozrievajú čoraz skôr a mám obavy, že v marci-apríli bude "sklep" vyzerať ako na obrázku :-) Teraz v lete som s kamarátovou pomocou zrekonštruoval pivnicu, staré drevené police ktoré už začínali chytať pleseň išli preč, nanovo sme natreli a vybielili steny, vysypali novú podlahu, nainštalovali nové police. Len aby v nich bolo čo skladovať... Ja to tvrdím už dlhšie, že čas pracuje pre Vás, ovocinárov z vyšších polôh. Nám s "subtrópoch" zostanú už len figy :-) Niekedy by som tú Vysočinu s Vami menil, aj keď tam sa zrejme boríte s inými problémami. IH. P.S.: S tou motykou to bola len recesia, niekedy nezaškodí tie vážne veci čo tu riešime trochu odľahčiť, dúfam že to tak aj bolo brané a nikto sa neurazil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.168 (?), 15.10.2019 10:22

Bohemia u mňa až tak nevydrží jarné mrazy. V roku 2018 bohatšia úroda, tohto roku 2 ks - aj to zožrali osy. Mrazy boli aj v 2017 - vzdialenejší susedia nemali vôbec žiadne jablká, ja som mal iba pár ks, opäť to bol buď Rubín alebo Bohemia. Bolo aspoň na koštovku, ale žiadna sláva. Vyzerá to tak, že mráz kosí výrazne aj Bohemiu v mojej dosť chladnej polohe, v takej dolinke uzavretej zo západu a aj z východu kopcami, kde do dolinkyj fúka najviac od severu až severovýchodu. 2-3 jablká asi nemôžem považovať za úspech. Rubinola - tiež nevyzerá byť príliš odolná, tohto roku bez úrody. James Grieve napr. - tiež neodolný, ale to až tak neprekvapuje. Zatiaľ sa mi pozdáva Vanda, dala mi tento rok prvú úrodu, ponúkla 2 jablká, ale je to mladý stromček. Uvidím čo ďalšie roky. Je vraj v kvete dosť odolná a tiež že má vraj dlhšiu dobu kvitnutia, čím je považovaná za dobrého opeľovača. Ak je dlhšia doba kvitnutia spôsobená tým, že nasadzuje kvety postupne a v dlhšom časovom intervale, tak je to asi to čo by mohlo výrazne pomôcť. Vie niekto odporučiť iné takéto odrody - s dlhšou dobou kvitnutia a papierovo odolnejšie voči mrazu v kvete? Vopred dík. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.58 (?), 15.10.2019 16:50

Tak som trochu bádal a doplním vlastný príspevok. 

Predpokladám, že vymŕzanie jabloní záleží od doby kvitnutia tej ktorej odrody jablone a súčasne závisí aj od odolnosti kvetov tej ktorej odrody voči mrazom. Takto mi to aj proste pasuje do mojej empirickej skladačky.

Skoro kvitnúce odrody jabloní sú napr. Boskopské, Hana, Idared, James Grieve, Jarka, Lord Lambourne, Mantet, Priesvitne, Rubinola, Selena, Svatava, Šampion, Zvonkové. Zo spomenutých mám na záhrade (zdedené) - James Grieve a Rubinola. James Grieve mi vymŕza spoľahlivo, celý vysokokmeň niekoľko metrov vysoký je po mrazíkoch štandardne bez plodov. Literatúra uvádza, že kvitne veľmi skoro a kvety sú citlivé k mrazom. Rubinola (tiež zdedená), že je skoro kvitnúca - to ma prekvapilo, ale to by zároveň mohlo vysvetľovať prečo mi nezarodila tohto roku, kvety zmrzli. Uvidíme čo ďalšie roky. Ak sa to bude opakovať, tak sa rozlúčime.

Stredne rane kvitnúce odrody sú napr.: Angold, Denár, Lotos, Karmína, Bohemia, Ontario, Rosana, Rubín, Sir Prize, Topaz, Vanda. Z týchto mám na záhrade: Angold, Bohemia/Rubín, Topaz, Vanda. Zatiaľ rodia iba Bohemia/Rubín (zdedené) a Vanda (zdedená, prvá úroda). Ako som už písal Bohemiu mi jarný mráz tiež poškodzuje. Vanda - uvidí sa, zatiaľ vyzerá sľubne, mala by byť (papierovo) odolnejšia v kvete. Napadlo ma, či odrody rodiace na dlhom dreve (Bohemia/Rubín) nebudú o niečo citlivejšie na mráz, keďže puky nie sú kryté viac v korune stromu ale viac prístupné studeným vetrom. To by ožno vysvetľovalo prečo Bohemia omrzla a Vanda napr. nie, okrem iných faktorov. Ako bude na tom Angold, Topaz sa uvidí. Angold ako kríženec Golden Delicious, ktorý je v kvete odolný voči mrazom by na tom nemusel byť až tak zle?!? Uvidí sa. Ale touto skupinou zrejme prechádza nejaká pomyselná hranica, ktorá určuje čo v mojej chladnej polohe ešte má zmysel pestovať.

K neskoršie kvitnúcim odrodám patrí (všetko je na webe) napr. Aneta, Auralia, Bláhová oranžová, Dublet, Gloster, Golden Delicious, Goldstar, Jonagold, Matčino, Melrose, Otava, Rajka. Veľa z toho by u mňa asi nedozrelo alebo sa iba trápilo (G. Delicious, Gloster, Goldstar, Jonagold apod.)  Teoreticky by som mohol uvažovať nad Matčino - skvelý opeľovač, ale nie je to dlho skladovateľné jablko. Otava a Rajka - možno tí by možno teoreticky mohli doplniť rady, keby náhodou, treba naštudovať. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika