Ze sloupové vzrostlý strom?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
29.8.2018 15:21

Sloupové jabloně jsou velmi málo bujné. Proto jsou roubovány na středně bujných (např. MM106) nebo bujných (A2) podnožích. Na málo bujných podnožích (M9) nerostou. Vaše úvaha není realistická. Pokud stromek lehce přihrnete a vytvoří se i kořeny nad místem roubování, skoro nic se nestane. Pokud přihrnete hodně, můžete současně zničit původní podnož. Stromek pak přestane růst. Nedoporučuji si to ověřovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 52.95 (?), 29.8.2018 11:05, zobrazeno: 4567x

Zdravím, mám sloupovou jabloň která má výborná jablka, odrůdu neznám. Protože jsem nechala místo spoje podnože s vrškem doporučovaných 10cm nad zemí, koření velmi mělce a v letošním létě dostala i přes časté zalévání hodně zabrat, sesychá a nevím jestli to rozchodí. Četla jsem tu že místo spoje se drží nad zemí právě aby nezakořenil vršek a že v minulosti při nedostatku vysokokmenů zahradníci dělali to, že zákrsek nebo sloup zakopali aby pustil kořeny vršek a měli normální strom.

Dotaz zní, zda s tím má někdo zkušenost, zda prostě stačí sloupovku zakopat hlouběji tak aby byl spoj přikryt hlínou a pustil kořeny z vršku.

Neznám odrůdu, ale předpokládám že na sloupovky se roubují slabě rostoucí odrůdy (rozumí tomu někdo tady?), můžu tedy předpokládat že pokud se zadaří, nebudu mít zrovna bujný podchozí vysokokmen, ale spíš menší strom (myslím celkovým habitusem a celkovou výškou stromu, nikoliv zda vystříhám kmen na zákrsek/polokmen či vysokokmen).

děkuji

Sáša

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 29.8.2018 12:57

Snad někdo zkušenější odpoví!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.8.2018 15:21

Sloupové jabloně jsou velmi málo bujné. Proto jsou roubovány na středně bujných (např. MM106) nebo bujných (A2) podnožích. Na málo bujných podnožích (M9) nerostou. Vaše úvaha není realistická. Pokud stromek lehce přihrnete a vytvoří se i kořeny nad místem roubování, skoro nic se nestane. Pokud přihrnete hodně, můžete současně zničit původní podnož. Stromek pak přestane růst. Nedoporučuji si to ověřovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 29.8.2018 13:56

Ti co uvažují o zpravokořenění stromu často zapomínají na hnojení. Sucho pak nedostatek živin zvýrazňuje. Podle mne je potřeba dostatečně a správně průběžně strom přihnojovat. Napište, kolik jste za poslední 3 roky sklidila ovoce, kolik ostříhala větví a kolik živin zcizených stromu vrátila zpět formou hnojení. Sesychání podporují deficity N a K.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.8.2018 15:48

Tak, jak píše Mimmo, sloupovky jsou slabě rostoucí odrůdy na bujnějších podnožích. Podle mě by podsazením stromku z ušlechtilé části vůbec nekořenily. Proč taky, když stávající podnož dává víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 30.8.2018 10:12

V Holovousích šli při šlechtění trochu jinou cestou. Jejich sloupovitá 'Kordona' je bojně rostoucí. Pokud bych chtěl jabloň co bude vypadat jako Vlašský topol, bral bych tuto odrůdu.Proti tomu jsou některé sloupovité odrůdy opravdu extrémě zakrslé.

Mám některé extrémě slabě rostoucí odrůdy na semenáčích. Rostou pomalu a jejich kořenový systém by se dal přirovnat k M9. Na slabých podnožích by nepřežily.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 52.95 (?), 30.8.2018 12:34

Zdravím pánové, děkuji za informace, to jste mě tedy vyvedli z omylu. Měla jsem za to že ten malý růst hodně ovlivňuje podnož. Pokud je bujně rostoucí, tak to by při snaze o růst vršku už asi rostla jabloň do mínusu :-) resp. nepřežila vůbec. 

Stříhat není co a péče troufám si říct byla přiměřená, tj. hnojení na podzim cererit a superfosfát, další rok dolomit, zalévání více než ostatní mm106tky, spíše jako třešně na giselách co jsou také háklich na sucho. Ostatní mm106tky na střih i hnojení reagovaly celkem bujným růstem takže tam si troufám říct zakopaný pes nebude.

Na druhou stranu tedy z vašeho psaní chápu že pokud sloupovku lehce přihrnu aby nebyl kořenový bal exponovaný těsně pod zemí a nebyl tak háklich na letošní sucho, tak i když pustí vršek kořeny tak se nic moc nestane - což jsem si myslela že nesmím dopustit aby mi vršek "nevystřelil". Což teď chápu že neudělá, pokud je takový "chcípák" že i na A2ce neroste víc jak pár cm za rok, o nějakém rozvětvení nemluvě. 

Díky

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 30.8.2018 21:50

Pokud jste dala jen to co píšete, podporujete u stromků plodnost a nikoliv růst. Je potřeba dodat dusík ve dvou dávkách. První v době časného rašení až kvetení (zpravidla březen-duben) a druhou dávku v období rychlého prodlužování letorostů (zpravidla červen-červenec).

Další věcí je, že "baleríny" mají sklon k zbabčení a pokud se tak již stalo, zvažte hluboké zmlazení. Pokud je to tak jak píšete, asi to vypadá na zmlazení až pod korunku a zapěstování nového stromku z letorostu vyrostlého z cca 20 cm kmínku zkráceného nad místem štěpování. Rozhodně zpravokořeněním nedocílíte toho co zmlazením. Spíše se stane, že podnož nemající odbyt na asimiláty začne podrůstat tak jako by jste založila matečnici seříznutím na pařízek o pár mm nižší než je místo štěpování.

To, jak bude stromek reagovat na zpravokořenění si můžete vyzkoušet pomocí foliální (listové) výživy. Jestliže budete v hlavní růstové sezóně hnojit listovou výživou ob týden s koncentrací podle návodu (např Wuxal super) nebo s intervalem 7 dní s koncentrací poloviční.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 30.8.2018 22:01

PS: pokud dáte cererit NPK 8-13-11 na podzim (např. v říjnu), je to jako by jste dala NPK 4-13-11 na jaře = polovina dusíku se přes zimu (zejména tak teplou jaká byla z loňska na letošek) ztratí vyplavením a denitrifikací. Jediný dusík který je možné aplikovat napodzim je rohovina (srst, kůže = kolageny, keratin a podobné amidické formy). Další co prohlubuje dopad Liebigova zákona minima je vyplavení dusíku zálivkou - čím více jste stromek zalívala oproti ostatním, tím méně měl dostupného dusíku v nitrátové formě (doplňuje se LV15).

SfK..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika