Zatrávnenie sadu



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.43 (?)
21.4.2019 15:35
Kryštof: S tou ďatelinou (jetel) a lucernou ako porastu pod ovocné stromy by som bol veľmi, ale veľmi opatrný! Prečo - to môžete vidieť na fotkách. Tie som nedávno nafotil v kamarátovej záhrade a vidno na nich masívne, až kalamitné poškodenie konárikov hmyzím škodcom Tŕňovkou býčou (Ostnohřbetka ovocná). Je to invázny škodca pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorý sa v poslednom desaťročí rozšíril aj na našom území. Samičky tŕňovky narezávajú typickým spôsobom kôru konárikov mladších stromkov a v týchto zárezoch kladú vajíčka pod kôru. Larvy po vyliahnutí v máji - júni opúšťajú stromy a živia sa potom práve na porastoch ďateliny alebo lucerny. V auguste-septembri potom dospelé samičky nalietajú späť na stromy a nakladú vajíčka, ktoré prezimujú. Kamarát práve vysadil pred časom pásy ďateliny v mladom sade, čím vytvoril pre tŕňovku ideálny biotop na množenie. Výsledok je na fotkách. Boj proti tomuto škodcovi nebude jednoduchý, keďže dospelce majú ostne ktoré ich chránia pred vtáčími predátormi a vajíčka nakladené pomerne hlboko pod kôru unikajú efektu predjarného postreku. Základným opatrením je nevysádzať v sade ďatelinu alebo lucernu, a ak sa už stalo a objavia sa zárezy tŕňovky, tak ju čím skôr zaorať resp. odstrániť. Na fotkách sú postupne poškodenia tŕňovkou na jabloni (prvé 2 fotky), ďalej na hruške, slivke, broskyni, duli, mišpuli, drieni, oskoruši a rakytníku. Tŕňovka je totiž polyfágny škodca, takže napáda mnohé druhy stromov, a to nielen ovocné. IH













Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 16.170 (?), 21.4.2019 13:55
Ja to mám takto 15 rok. a je to super.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.43 (?), 21.4.2019 15:35
Kryštof: S tou ďatelinou (jetel) a lucernou ako porastu pod ovocné stromy by som bol veľmi, ale veľmi opatrný! Prečo - to môžete vidieť na fotkách. Tie som nedávno nafotil v kamarátovej záhrade a vidno na nich masívne, až kalamitné poškodenie konárikov hmyzím škodcom Tŕňovkou býčou (Ostnohřbetka ovocná). Je to invázny škodca pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorý sa v poslednom desaťročí rozšíril aj na našom území. Samičky tŕňovky narezávajú typickým spôsobom kôru konárikov mladších stromkov a v týchto zárezoch kladú vajíčka pod kôru. Larvy po vyliahnutí v máji - júni opúšťajú stromy a živia sa potom práve na porastoch ďateliny alebo lucerny. V auguste-septembri potom dospelé samičky nalietajú späť na stromy a nakladú vajíčka, ktoré prezimujú. Kamarát práve vysadil pred časom pásy ďateliny v mladom sade, čím vytvoril pre tŕňovku ideálny biotop na množenie. Výsledok je na fotkách. Boj proti tomuto škodcovi nebude jednoduchý, keďže dospelce majú ostne ktoré ich chránia pred vtáčími predátormi a vajíčka nakladené pomerne hlboko pod kôru unikajú efektu predjarného postreku. Základným opatrením je nevysádzať v sade ďatelinu alebo lucernu, a ak sa už stalo a objavia sa zárezy tŕňovky, tak ju čím skôr zaorať resp. odstrániť. Na fotkách sú postupne poškodenia tŕňovkou na jabloni (prvé 2 fotky), ďalej na hruške, slivke, broskyni, duli, mišpuli, drieni, oskoruši a rakytníku. Tŕňovka je totiž polyfágny škodca, takže napáda mnohé druhy stromov, a to nielen ovocné. IH













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.85 (?), 2.5.2019 20:01
Pre trávu v sade je alfou a omegou dostatok vlahy (a pravidelné kosenie). Vertikutáciu nerobím, hnojivo som tento rok tiež ešte nedával. V posledných dňoch niečo napršalo, takže aspoň pár dní nebolo treba zavlažovať. Tej prirodzenej vlahy by ale mohlo byť o niečo viac. Samozrejme, aj (a najmä) kvôli stromom, tie sú prioritou, nie tráva. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.57 (?), 10.1.2022 19:18

Dobrý den pane Hlavatý, jsem úplně unešena z Vaší zahrady - přesně takový sad nebo zahradu bych jednou chtěla mít. Omluvte prosím mou hrubou neznalost, jabloně jsou polokmeny, čtvrtkmeny? Jak staré Vaše stromy přibližně jsou? Teprve budeme zahradu pořizovat, tak bych ráda pořídila stromky tak, aby mi za pár let vyrostly podobně jako Vám. Velice Vám děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 11.1.2022 15:11

Jen obecně-výšku kmene ov.stromů si může pěstitel téměř vždy připasovat ke své potřebě-ať už při pořízení, nebo postupným odstraňováním spodních větví. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika