Zasychání koncových větví jabloně - je to spála?



Stránky: 1,  2   
df - (5) - 220.2 (?) 
19.5.2018 17:23, zobrazeno: 16066x

Dobrý den,

začaly mi zasychat koncové větvičky u staré jabloně -- viz fotky. Ještě jsem to na jabloni neviděl. Nemůže to být bakteriální spála růžovitých?

Pokud ano, jak strom ošetřit? Mám uschlé výhonky co nejdříve odstranit? Existuje na spálu nějaký ekologický přípravek (např. používaný bio zemědělci)? Musím výskyt hlásit na rostlinolékařskou správu příp. na obecní úřad?

Pokud to není spála, tak co to je a jak se s tím vypořádat?

Předem díky za pomoc začátečníkovi.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.228 (?), 19.5.2018 20:31

Pokud by to byla spála, tak jedině vykopat a spálit... Je to karanténní choroba, léčit se nedá. Jestli to je, nebo není spála, vám ze vzorku určí v rostlinolékařské labratoři. Ta hákovitě ohnutá větvička je divná, ale může to být náhoda (možná moniliový úžeh, už se vyskytuje i na jabloních). U spály růžokv. by ty konce měly být jakoby vodnaté a černat, nejen schnout. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.57 (?), 19.5.2018 23:12
df: Spála to nebude. Predpokladám, že ide o moniliózu postihujúcu jadroviny, čo je hubové ochorenie - jeho pôvodcom je Monilia laxa f.sp.mali. Jej príznaky sú na fotke - naozaj je to veľmi podobné prejavom na Vašej fotografii. Druhou možnosťou je bakteriálna infekcia - agensom je Pseudomonas syringae pv.syringae. Prikláňam sa ale skôr k tej monilióze. Skúsil by som postrek fungicídom (Signum, Horizon, Prolectus), aby sa to nešírilo. Samozrejme tie uschnuté časti už nevyliečite a pokiaľ sú v dosahu bolo by vhodné ich odstrániť (až do vitálneho dreva). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.101 (?), 21.5.2018 22:19

Presne toto sa mi asi pred 5-timi rokmi objavilo dosť masívne na jabloniach James Grieve a Vande.Iné odrody to nemali.Vandu som zlikvidoval a na James Grieve som každý rok tie vetvičky odstraňoval, vždy pre istotu s rezervou, a tak aby sa tá vetvička pri odstraňovaní nedotkla zdravých konárikov.Toho roku som objavil možno dva takéto výhonky.Pred tými 5-timi rokmi ich boli stovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.139 (?), 21.5.2018 22:33
24.101: Áno, práve James Grieve sa uvádza ako odroda veľmi náchylná na moniliózu jadrovín (foto 1). Na foto 2 je typický prejav moniliózy na jabloni. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 22.5.2018 5:49

James Grieve je ale taky náchylný na spálu. Rozhodně bych to nepodceňoval. Když jdou choroby přes květy, vypadají v první fázi stejně.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 22.5.2018 8:05

Koukal jsem v okolí 20 km a je toho docela dost i na jabloních kolem silnic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
df - (5) - 220.2 (?), 28.5.2018 11:13

Děkuji všem za rady.

Ostříhal jsem zaschlé výhony a po týdnu jsou zpět.

Konzultoval jsem to s nejbližším rostlinolékařm a budu dál pokračovat v léčbě.

Daniel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 28.5.2018 12:59

Co na to rostlinolékař?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
df - (5) - 193.74 (?), 28.5.2018 14:02

Spála se podle něj vyskytuje celoplošně v celé republice. Střihat a stříkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika