Zasychání koncových větví jabloně - je to spála?



host - 6.58 (?)
15.8.2018 13:39

p. Vysloužil, aj som tušil, že môžem dostať takúto odpoveď smiley. Dlhšie som zvažoval, či sa bez fotky vôbec na niečo pýtať, nakoniec som to skúsil... Mal som vtedy po ruke iba starý, ešte "hlúpy" mobil s primitívnym fotoaparátom, ktorý za šera nesfotí v podstate nič, takže tak.

p. Hlavatý - ďakujem za odpoveď. Možno to bude fakt ta monilióza. Bol to stromček na MM-106 a niekoľko rokov už tam rástol, koreňový systém už mal asi vyvinutý, je myslím dosť nepravdepodobné, aby len tak vyschol. U novovysadeného stromčeka by som to pochopil (vlastná skúsenosť). Závažnosť spály ako amatér neviem posúdiť... ale keď vravíte, že by nepomohla ani svätená voda, tak to asi toto nebude. Pozriem aj plody a konáriky, ale viem takmer na 100%, že plody určite neboli oslzené ako vidím na niektorých fotkách na webe, keď si dám do vyhľadávača "Erwinia amylovora". Oslzenie plodov by som si určite hneď všimol aj v tom šere. Konáriky mali myslím vcelku štandardné sfarbenie, len pôsobili zosušeným dojmom. Každopádne ďakujem za odpoveď :). S moniliou laxa u kôstkovín tak nejak výhľadovo počítam a pripravujem sa na ňu, ale minilióza jabloní ma teda prekvapila.  

Fotku možno ešte dodatočne priložím...

Obom pánom ďakujem za reakciu. Igor

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.5.2018 14:52

Nemyslel rostlinolékař spíš moniliovou spálu - úžeh? Pokud by se bakteriální spála vyskytovala celoplošně, vypadalo by to s našimi sady dost bledě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 6.58 (?), 15.8.2018 11:59

Dobrý deň,

po návrate z 2-týždňovej dovolenky som našiel mladý stromček jablone neznámej odrody (strom zdedený po predchádzajúcom majiteľovi) v takom stave, že strom nemá na sebe už v podstate žiadne listy, všetky uschli a opadli, strom vypadá ako metla na ktorej zostali visieť iba jablká a možno jeden zvädnutý letorast so zvädnutými, už hnedými listami. Strom vyzerá ako vyschnutý, mám z neho taký dojem, že asi mu už nebude pomoci. Fotku bohužiaľ nemám, lebo neboli vhodné podmienky na fotenie, môžem priložiť neskôr. Dám špekulatívnu otázku: Môže byť za tým bakteriálna spála? Našiel som na internete info, že bakt. spála sa šíri v teplom a vlhkom prostredí. V našej lokalite kde mám záhradu, podľa dlhoročnej štatistiky SHMÚ spadne ročne asi 850 mm zrážok. Zrážky priamo vo svojej záhrade meriam zatiaľ iba 3. mesiac, záhradu mám pár km od zrážkomernej stanice. Vyzerá to tak, že moje merania úhrnu zrážok sú v súlade s dlhoročnou štatistikou zrážok za jednotlivé mesiace, takže máme aj priamo u nás na záhrade dosť vlhko a navyše tento rok je tu aj veľmi teplo. Asi ideálne podmienky na hubové ochorenia?!? Stromček ešte budem obhliadať. Na čo sa mám zamerať pri obhliadke? A čo so stromčekom - Vykopať a preventívne spáliť? Nejaké ochranné opatrenia voči ďalším jabloniam treba prijať, alebo zatiaľ iba čakať, či sa ešte objaví obdobný prípad u inej jablone? Záhradu mám 2. rok, zatiaľ som ničím fungicidným nestriekal, snažil som sa výpar zvýšiť častejším kosením. Mám začať na jeseň po opade listov striekať sad preventívne Kuprikolom? Striekanie jabloní po odkvete meďnatými prípravkami sa uvádza aj ako ochranné opatrenie proti bakt. spále. Mnou zdedené stromy na záhrade sú všetky porastené lišajníkmi, oslabené stromy napadala aj nectria cinnabarina (u jednej jablone uschla polka koruny), tiež jeden starý vysokokmeň jablone, neviem odrodu, má rakovinu, množstvo jabĺk v tejto mojej 1. sezóne (minulý rok takmer všetko zmrzlo) trpí chrastavitosťou - asi nie vhodné odrody do našich podmienok, budem postupne obmieňať za rezistenty... Hubovým patogénom sa proste u nás darí. Nechcem to nejak dramatizovať, ale asi musím niečo podniknúť, aby mi to pomaly nekántrilo jeden strom za druhým. Čo poradíte? Ďakujem. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 15.8.2018 12:32

Igor: Bez fotky ťažko povedať (niekedy aj s ňou), ale pravdepodobnejšie je že ide o moniliózu jabloní (pozrite si môj príspevok na tomto vlákne z 19.5.2018 o 23,12 hod.-sú tam aj fotky). Ak by išlo o spálu, tak by boli postihnuté aj konáre a plody. Monilióza jabloní sa tento rok objavuje v predtým nebývalej miere.

Druhou možnosťou je že Vám stromček jednoducho uschol v tomto subtropickom počasí.

Postrek Kuprikolom v neskorú jeseň je vhodný. A potom aj od jari preventívne postreky fungicídmi.  (Ešte k tej spále: Ak už prepukne, tak nepomôže nielen Kuprikol, ale ani svätená voda).    IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.8.2018 12:43

Nezlobte se, pane Igore, Váš přispěvek mi připomíná dotaz: "Přišel jsem domů a nenašel peněženku. Myslíte, že by za tím mohli být zloději?" 
Fotka i v nevhodných podmínkách na focení by Vás posunula o hodně dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.58 (?), 15.8.2018 13:39

p. Vysloužil, aj som tušil, že môžem dostať takúto odpoveď smiley. Dlhšie som zvažoval, či sa bez fotky vôbec na niečo pýtať, nakoniec som to skúsil... Mal som vtedy po ruke iba starý, ešte "hlúpy" mobil s primitívnym fotoaparátom, ktorý za šera nesfotí v podstate nič, takže tak.

p. Hlavatý - ďakujem za odpoveď. Možno to bude fakt ta monilióza. Bol to stromček na MM-106 a niekoľko rokov už tam rástol, koreňový systém už mal asi vyvinutý, je myslím dosť nepravdepodobné, aby len tak vyschol. U novovysadeného stromčeka by som to pochopil (vlastná skúsenosť). Závažnosť spály ako amatér neviem posúdiť... ale keď vravíte, že by nepomohla ani svätená voda, tak to asi toto nebude. Pozriem aj plody a konáriky, ale viem takmer na 100%, že plody určite neboli oslzené ako vidím na niektorých fotkách na webe, keď si dám do vyhľadávača "Erwinia amylovora". Oslzenie plodov by som si určite hneď všimol aj v tom šere. Konáriky mali myslím vcelku štandardné sfarbenie, len pôsobili zosušeným dojmom. Každopádne ďakujem za odpoveď :). S moniliou laxa u kôstkovín tak nejak výhľadovo počítam a pripravujem sa na ňu, ale minilióza jabloní ma teda prekvapila.  

Fotku možno ešte dodatočne priložím...

Obom pánom ďakujem za reakciu. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 24.8.2018 7:50

Ahojte,

uschla cela jablon, prezila aj horsie sucha ako tento rok. Jednotlive konare usychali uz viac rokov.

Co je pricinou?..a asi to najhlavnejsie, je mozne na toto miesto na jesen vysadit kostkovinu/peckovinu?

dakujem, Tom



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.11 (?), 24.8.2018 12:52

Podle fotky - zbytek kmene a napojení větve - je to rakovina kůry. Lze ji trochu zbrzdit jarním a podzimním postřikem Kuprikolem. U mne poslední dva tři roky přesně takhle odchází Goldstar.

Peckovinu tam na podzim klidně můžete vysadit. Pokud se vám něco podobného ještě na nějakém stromě vyskytuje, doporučuji při stříhání stromů provést mezi jednotlivými stromy dezinfekci nůžek (pilky).       Lída        

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
paraji - (32) - 231.149 (?), 21.5.2019 8:16

Zdravím Vás, našiel som zopár letorastov v takomto stave.Zvädnuté konce som odstrihol, zatial nie celé letorasty.Je to vplyvom napadnutia chorobou (spála?) alebo niečo iné?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika