"Zababčený" strom



Stránky: 1,  2   
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?) 
23.12.2016 12:02, zobrazeno: 12391x

Dobrý den, zdravím všechny zkušené pěstitele a přicházím s dotazem který se asi bude zdát hloupý... ale když se nezeptám, zůstanu hloupý já :-)

Takže. Co to vlastně je když se řekne že strom (jabloň) je zababčený? Jak to vypadá, čemu to škodí a co se s tím eventuelně dá dělat?

Děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.12.2016 13:05

Přestalo přirůstat mladé dřevo (výhony letorosty). Obvykle je takový stromek taky přehoustlý.
Škodí to tím, že ovoce je méně kvalitní, strom rychle stárne, plodí střídavě. 
Takový stromek je dobré prořezat, zmladit, příp. přihnojit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 23.12.2016 14:17

K zababčení-předčasnému zestárnutí, zkrácení života dojde i tím, že necháte na mladém stromku narůst a dozrát všechny nasazené plody, aniž by tento měl možnost vydanou energii okamžitě, průběžně, bez výrazných výkyvů doplňovat+nemá ještě dostatečně zregenerované kořeny, které byly poškozeny při přesazení, trpí suchem-tím pádem i hladem, a jak píše Pan M.V., nadzemní část není s kořenovou v souladu... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 24.12.2016 9:30

Děkuji za vysvětlení. Není to tedy případ mých pár jabloní. Jsou vysázeny někdy kolem roku 1962 - 63. Sice staré, ale plodí a přirůstají jak vrby :-). Právě ten každoroční obrost v délkách 0,5 - 1 m co každou zimu likviduji mne inspiroval k tomu dotazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.118 (?), 24.12.2016 9:37

Staré pravidlo říká: Bujně rostoucí stromy méně řezat a naopak. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 24.12.2016 10:19

A od kdy-kolik roků se naznačeným způsobem takto o tyto ovocnany staráte? Že by ste zapochyboval o správnosti svého konání? Dáváte do pryč všechno nové proutí? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.12.2016 10:28

To je problém jabloní kolem rodinných domků. Majitel je nemůže nechat přerůst, protože by překážely či stínily. Tedy nové dřevo v metrových přírůstcích stále odřezává. Pro úrodu to není ideální, ale nedá se nic dělat, stromy se musejí podřídit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 24.12.2016 11:11

Je to tak jak píše pan Vysloužil. Dělám to tak už asi 15 let a mám pocit že nových přírůstků je čím dál víc. Když opadne listí vypadá to všechno jako "hustý velký keř na kmeni". V podstatě to střihám zpět do původní výšky, odstraňuji vše co roste přímo nahoru. Nové se snažím nechávat to co roste do stran. Mám pocit že kdybych nechal to co roste nahoru, tak za rok se tam do té výšky už ani nedostanu - taky mi už roky přibývají a nejsem tak mrštný jako zamlada. Úroda není pro mne priorita - ale jedná se o jaderničky, každoročně je jich více než dost. Spíše mi jde o to že zahrada a okolí domu by bez těchto stromů byla prázdná Sahara. Postupně je nahrazuji novými stromy, ale tento proces ještě pár let potrvá - nechci se těch stromů zbavit najednou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.162 (?), 24.12.2016 10:50

Zkuste něco nového nechat a vyříznout nějakou starší větev, aby se strom obnovoval.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 27.12.2016 1:01

Tchán mi kdysi nasadil na zahradu u domu proti mé vůli 4 jabloně roubované na semenáčcích. Chtěl udělat ovocnou stěnu. Zakopal jsem sloupky, natáhl dráty a jak ten dědeček u řepy čekal a čekal. Mráz mne lekal, sluníčka se bál, větru jenom lál.

Asi 10 let vždy na podzim tchán přišel, a buď sám, nebo později povolal syna, aby jej něco naučil a stromky ostříhali. Velmi radikálně. Za celých 10 let na stromcích nebyly žádné plody, nebo max 2 jablka. Každým rokem ovšem mohutně přibývalo nové dřevo, které bylo podle jeho názoru ostříhat.

Asi nevěděl nic o apikální subdominanci, takže horní větve tloustly neskutečným způsobem, spodek vyholoval. Úroda žádná.

Po smrti tchána jsem povolil jabloním 1 rok bez brutálního ostříhání a ony se mi odměnily bohatou úrodou.  Po 12 letech se teprve mohly projevit.

Naštěstí jsou stromky na severní straně k sousedovi z jeho pohledu, takže mu zatím jejich velikost ne moc vadí.  O úrodu se částečně dělíme.

Semozřejmě po hlubokém průklestu stromky reagují šíleným nárůstem dřeva do všech stran, hlavně na jih, k sousedovi a ani letní řez mnoho nepomáhá. Zrušit je s ohledem na pietu zatím nehodlám, ale soužití s nimi se podobá peklu. To jsou následky použití nevhodných podnoží.

Jsem toho názoru, že strom zpravidla ví, ve které fázi vývoje kořenů a větví je dostatečně silný pro plození. Lze to samozřejmě ovlivnit probírkou, hnojením. Střihem dle mne jen omezeně, nebo za cenu snížení životnosti stromu (před smrtí se snaží zanechat co nejvíce genetického materiálu).

Jsem příznivcem minimálního řezu, samozřejmě odumřelé větve, dvojáky u peckovin,  větve jdoucí do vnitřku koruny, ale snažit se udržet velikost stromu bez ohledu na podnož mi připadá jako sysisovská práce bez koneřného výsledku.

A teď do mne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika