Vzrůstnost různých odrůd jabloní na M9



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?)
17.2.2018 21:45
Láďa: Okrem Opálu a Luny mám všetky ostatné menované odrody, aj keď nie len na M9. Podľa mňa sa nedá dopredu povedať ktorý strom ako bujne porastie, aj keď jednotlivé odrody majú geneticky danú istú predispozíciu rastu. Teoreticky by mal byť najbujnejší Admiral a najmenej bujný Topaz a Ligol, ale každý strom je indivíduum a reálna skutočnosť môže byť iná ako teoretické predpoklady. Veľa závisí od agrotechniky a rezu, aj na M9 môžete mať rôzne typy stromov (od zákrpku cez štíhle vreteno až po štvrťkmeň). Aj podľa toho aký typ koruny plánujete voľte miesto pre stromčeky a ich rozostupy. Na M9 stromky rýchlo vstúpia do rodivosti a ich rast môže pribrzdiť aj ponechanie nadmernej úrody v prvých rokoch plodnosti. Ja by som do Vašej n.m.výšky volil iné podpníky (minimálne M26), ale to neznamená že s tými M9-ami nemôžete byť úspešný. Mne sa v minulosti neosvedčila kombinácia Topaz a M9. A napr. Admiral mi ani na M26 nerastie až tak bujne ako by teoreticky mal. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 168.23 (?), 17.2.2018 18:42, zobrazeno: 3855x

Dobrý večer,

chystám se tento rok zasadit tyto jabloně (lépe řečeno mám už objednáno)  na podnoži M9 (500 m. n.) - Topaz, Opál, Ligol, Admirál, Rajka, Luna. 3 z nich půjdou do jedné řady (ty nejbujnější), dále 2 stromky vedle sebe (nejlépe ty dva nejméně vzrůstné) a jeden stromek sám (také méně vzrůstný). Chtěl bych poprosit, pokud má někdo s těmito odrůdami na této podnoži už zkušenosti, zda byste mi mohli pomoct radou. Alespoň nějak přibližně. Ptám se z důvodu trochu odlišných prostorů, kam chci stromky sázet a také kvůli tvaru stromků třeba za 5 let, aby například mezi těmi třemi v jedné řadě nebyly dva podobně rostoucí a další ve srovnání s nimi "chcípáček"

Zatím jsem se dočetl, že Ligol by měl být málo rostoucí, naopak Admirál bujně.

Ještě se chci zeptat, zda to není špatný výběr odrůd z hlediska

a) skladovatelnosti 

b) odolnosti.

Díky za případné komentáře,

Láďa, Českobudějovicko

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.106 (?), 17.2.2018 19:24

Kamarádce na M9 rostla Rajka docela dost a Topas málo.        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.2.2018 19:35

Výběr odrůd není špatný - s ohledem na chuť, skladovatelnost a odolnost strupovitosti. Chybí tam letní a raně podzimní odrůda, první plody budete jíst dost pozdě. Podle růstu - Opál, Rajka, Admirál a Luna rostou silněji než Ligol a Topaz.
   Co se pěstování na M9 týče, hodně záleží na poloze půdě a péči, u této podnože snad nejvíc. Někde rostou stromky docela dobře, jinde se na takové podnoži vůbec nedají pěstovat.  Poloha 500m n.m. sama od sebe mnoho neříká, ale žádná extra nížina to není. Za sebe bych volil bujnější podnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 17.2.2018 20:54

Samozřejmostí u takovéto výsadby je trvalá opora a úhor pod stromky. Pokud nebudete dělat drátěnku, jsou osvědčenou trvalou oporou železné vodovodní trubky.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?), 17.2.2018 21:45
Láďa: Okrem Opálu a Luny mám všetky ostatné menované odrody, aj keď nie len na M9. Podľa mňa sa nedá dopredu povedať ktorý strom ako bujne porastie, aj keď jednotlivé odrody majú geneticky danú istú predispozíciu rastu. Teoreticky by mal byť najbujnejší Admiral a najmenej bujný Topaz a Ligol, ale každý strom je indivíduum a reálna skutočnosť môže byť iná ako teoretické predpoklady. Veľa závisí od agrotechniky a rezu, aj na M9 môžete mať rôzne typy stromov (od zákrpku cez štíhle vreteno až po štvrťkmeň). Aj podľa toho aký typ koruny plánujete voľte miesto pre stromčeky a ich rozostupy. Na M9 stromky rýchlo vstúpia do rodivosti a ich rast môže pribrzdiť aj ponechanie nadmernej úrody v prvých rokoch plodnosti. Ja by som do Vašej n.m.výšky volil iné podpníky (minimálne M26), ale to neznamená že s tými M9-ami nemôžete byť úspešný. Mne sa v minulosti neosvedčila kombinácia Topaz a M9. A napr. Admiral mi ani na M26 nerastie až tak bujne ako by teoreticky mal. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika