Výsledky roubování 2017 - horké jaro



Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 38.5 (?)
15.6.2017 23:36

V dubnu neroubuji (to ještě neumím), končím v půlce, nejvýše koncem března. Nicméně ani předjarní roubování se mi včil úplně nevydařilo. Třešně celkem dobře, hrušky taky, jen slivoně tak napůl.

K zalévání mám jednu zkušenost: Zalévat se má, když je vyšší vlhkost nebo nižší teplota. Zálivka do horka má mnohem menší účinnost. Za vlhka a chladna totiž kytky otevřou průduchy na listech, tedy umožní průtok vody svým tělem nahoru. A tedy i příjem vody kořeny. Naopak za horka a přímého slunečního žáru se zavřou, zašpuntují a i když budou plavat ve vodě, skoro si jí nevšimnou a nevezmou si. Kakrusáři to znají -- začnou uhnívat kořeny. Nebo zkuste kropit trávník. Zalejete tak, že další večer je tam ještě mokro, ale tráva to nepozná. Proč? Má zavřené průduchy. Proto se nesmějte těm, kteří chodí a kropí záhon konví, když prší, jak zpívá Karel Plíhal. Trochu však pomůže zalévat velmi brzy ráno nebo pozdě navečer.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
host - 168.81 (?), 14.5.2018 20:11

K „Naklepávaná ryngle“ z loňského roku. Na přiložených obrázcích je tentýž roubovanec ve stáří jednoho roku. Rouby jsou žlutozelená velká ryngle a podnož asi semenáč St. Julien.
Rouby ryngle mi lépe srůstají a rostou než švestky. Ale u tohohle roubovance mě překvapil zvlášť silný růst a skoro úplný srůst roubu s podnoží (cca 2,5 a 3cm). Přičítám to právě podnoži, asi semenáči St. Julien. (proto si ho v létě naseju) JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 14.5.2018 20:21

Roub na loňském obrázku nejvíc vlevo vítr vylomil. Proto jsou letos už jen dva. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 14.5.2018 20:26

Detail srůstů. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 14.5.2018 20:31

Další detail. JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 14.5.2018 20:37

A takhle jsem použil letos poslední semenáč St. Julien (rouby Opál). JG


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 24.6.2017 0:15

Naklepávaná ryngle podruhé (vlevo trošku vzadu potřetí, a zde si povšimněte apikální dominance roubu použitím motouzu, napravo v pozadí pak strakatá Katinka z loňska). JG

naklepávaná ryngle podruhé
naklepávaná ryngle podruhé
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 24.6.2017 0:56

„Záchranné“ roubování starých švestek (tenké, krátké letorosty = chlupy). Vpravo moje švestka, vlevo z jiné lokality. Podnože švestky. JG

staré švestky
staré švestky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 10.7.2017 18:21

Tak jsme se dneska tak nějak „rozvířili“ tím vláknem s Roundupem a tak jsem šel na zahradu. Taky zalít. Ráno jsem povolil uvazek na roubu, který pěkně rostl a zařezával se. (Byl to ten na obrázku uprostřed.) Nepovolil jsem moc, tak 1cm od hrany řezu.
A koukám, visí tam něco suchého. Jdu blíž a vidím, tak je po něm. Vždyť nebyl takový vítr a byl v „houštince“ výhonů druhého roubovance. Takového „mazání“ s mizernými chlupy ze staré švestky a teď tohle. Žádná chuť. No, je tam ještě další roub.
Píšu o tom proto, abyste také nabyli nedbalí a lehkovážní, ale pěkně rostoucí, nebo zaříznuté rouby zavčasu vyvázali. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 10.7.2017 19:44

Správná upomínka, moji Štěpánci jsou taky bujní a budu některé pro sichr dlahovat, nebo krátit, zatím jsem rád, že jsem stihl vyvázat a podepřít obtěžkané broskvoně, meruňky a jabloně. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 38.5 (?), 15.6.2017 23:36

V dubnu neroubuji (to ještě neumím), končím v půlce, nejvýše koncem března. Nicméně ani předjarní roubování se mi včil úplně nevydařilo. Třešně celkem dobře, hrušky taky, jen slivoně tak napůl.

K zalévání mám jednu zkušenost: Zalévat se má, když je vyšší vlhkost nebo nižší teplota. Zálivka do horka má mnohem menší účinnost. Za vlhka a chladna totiž kytky otevřou průduchy na listech, tedy umožní průtok vody svým tělem nahoru. A tedy i příjem vody kořeny. Naopak za horka a přímého slunečního žáru se zavřou, zašpuntují a i když budou plavat ve vodě, skoro si jí nevšimnou a nevezmou si. Kakrusáři to znají -- začnou uhnívat kořeny. Nebo zkuste kropit trávník. Zalejete tak, že další večer je tam ještě mokro, ale tráva to nepozná. Proč? Má zavřené průduchy. Proto se nesmějte těm, kteří chodí a kropí záhon konví, když prší, jak zpívá Karel Plíhal. Trochu však pomůže zalévat velmi brzy ráno nebo pozdě navečer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika