Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?)
3.2.2018 14:18

ono je to takto, načitane mam dost, skusenosti z praxe menej... rubin som zakupil cez net ako špičiak(hadam aj 2.5metra mal, možno i viac, ked mi dosiel)ramena som zapestoval sam, ale po prvom zakrateni mi vyhnal prirastky najma v podobe konkurentov, ktore som chcel vsetky odstranit, ono z fotky sa az tak dobre neda posudit co a ako si myslim(rady si cenim:)lenze pri odstarneni vsetkych konkurentov by mi ostali zase len tri ramena a zopar tenkych vetvičiek...


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
         
host - 168.28 (?), 3.2.2018 13:03

rubin na A2 rok po druhy rok po vysadbe ma asi taketo prirastky... navrh rezu?(teda mam predstavu ae ked už)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.2.2018 13:11

rubin je druhy rok po vysadbe... planujem nastepit na jednu vetvu gold bohemiu(mutacia rubinu) a este by som na druhu vetvu matčino(vruble uz mam)...mozem tam dat to matčino?viem aky charakter vetvenia a rastu ma rubin preto sa pytam, viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?), 3.2.2018 13:29

Nebyl jsi přihlášený :-)! G.B. je bez problémů, Matčino roste též poměrně bujně. Neumím úplně dobře posoudit, zda-li dosahuje intenzity růstu Rubínu (G.B. a Matčino mám na různých podnožích a v různém stáří). Obecně je lepší přeroubovávat slaběji roustoucí odrůdy kultivary s bujnějším růstem. Nicméně ten stromek Rubínu je pěkný a k přeroubování nevybízí. Kam teď s těmi rouby :-))???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.2.2018 13:38

Mně se přiroubování jiných odrůd k Rubínu neosvědčilo, charakter růstu, vyholování, řezu je přeci jen dost specifický. Do Rubínu bez problému naroubujte Bohemii a její mutace - Gold Bohemii, Top Bohemii, Dark Rubín, Stoklasův Rubín,... V nejhorším křížence s podobným růstem - Goldstar, Rubinolu, ale jen v krajním případě. 
   Matčino sice taky roste bujněji a plodí na dlouhém dřevě, ale jinak má jiné vlastnosti (špatně snáší hlubší řez a zmlazení)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.2.2018 13:48

dik, za odpovede, v podstate si mysim to iste čo tu zaznelo... kamile mam semenace jabloni o hrubke ceruzky(je pravda ze som ich poctivo hnojil krystalonom gold)takze vruble maju viacero moznosti, bud na stromek ci na vlastne semenače... uz ma svrbia ruky chlapi z tej nedočkavosti, koniec februara je moj vrublujem ako o závodwink,viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?), 3.2.2018 13:54

viktore, to je dobře. Matčino se na semenáč do volného prostoru hodí. Já jsem si vypěstoval stromek Matčina na M26, ale plodnost je stejná (nižší) jako ze starých vysokokmenů. Vzhledem k použité podnoži roste velmi bujně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?), 3.2.2018 13:20

Máte hezky založené první patro ze tří kosterních větví, prodloužení terminálu je ideální. Bujný růst se dá vzhledem k odrůdě a podnoži očekávat. Pro zapěstování pevné kostry koruny doporučuji zkrácení loňských přírůstků o cca 50%. Slabší větvičky rostoucí v tupém úhlu nemusíte zkracovat vůbec. Terminál zastřihněte o 15cm výš než první patro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.207 (?), 3.2.2018 14:00
Viktor: Tak ako radí pán Hasman. Fotka môže skresľovať, ale asi by som odstránil tie 2 silné výhonky (viď foto). Jednak sú súčasťou nie najvhodnejšieho "véčka", jednak rastú príliš kolmo nahor a svojou hrúbkou sľubujú byť konkurentmi stredníka. Po skrátení ďalších výhonkov možno bude vhodné niektoré z nich vyviazať, aby nerástli v príliš ostrom uhle nahor. Korunka sa tým viac "otvorí" a malo by to prispieť aj k ich rozvetveniu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.2.2018 14:18

ono je to takto, načitane mam dost, skusenosti z praxe menej... rubin som zakupil cez net ako špičiak(hadam aj 2.5metra mal, možno i viac, ked mi dosiel)ramena som zapestoval sam, ale po prvom zakrateni mi vyhnal prirastky najma v podobe konkurentov, ktore som chcel vsetky odstranit, ono z fotky sa az tak dobre neda posudit co a ako si myslim(rady si cenim:)lenze pri odstarneni vsetkych konkurentov by mi ostali zase len tri ramena a zopar tenkych vetvičiek...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.207 (?), 3.2.2018 14:29
Viktor: Nemusíte odstraňovať "všetkých konkurentov", len pri reze treba rešpektovať princíp dominancie a podriadenosti. Tá sa týka nielen vzťahu medzi hlavnými kostrovými konármi a stredníkom, ale aj vetvenia 2., 3. rádu na samotných kostrových a polokostrových konároch. Ak tam niečo nežiadúco "uletí", následkom môže byť nevhodná prestavba koruny. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika