Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?)
3.2.2018 13:54

viktore, to je dobře. Matčino se na semenáč do volného prostoru hodí. Já jsem si vypěstoval stromek Matčina na M26, ale plodnost je stejná (nižší) jako ze starých vysokokmenů. Vzhledem k použité podnoži roste velmi bujně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
         
host - 168.28 (?), 3.2.2018 13:03

rubin na A2 rok po druhy rok po vysadbe ma asi taketo prirastky... navrh rezu?(teda mam predstavu ae ked už)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.2.2018 13:11

rubin je druhy rok po vysadbe... planujem nastepit na jednu vetvu gold bohemiu(mutacia rubinu) a este by som na druhu vetvu matčino(vruble uz mam)...mozem tam dat to matčino?viem aky charakter vetvenia a rastu ma rubin preto sa pytam, viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?), 3.2.2018 13:29

Nebyl jsi přihlášený :-)! G.B. je bez problémů, Matčino roste též poměrně bujně. Neumím úplně dobře posoudit, zda-li dosahuje intenzity růstu Rubínu (G.B. a Matčino mám na různých podnožích a v různém stáří). Obecně je lepší přeroubovávat slaběji roustoucí odrůdy kultivary s bujnějším růstem. Nicméně ten stromek Rubínu je pěkný a k přeroubování nevybízí. Kam teď s těmi rouby :-))???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.2.2018 13:38

Mně se přiroubování jiných odrůd k Rubínu neosvědčilo, charakter růstu, vyholování, řezu je přeci jen dost specifický. Do Rubínu bez problému naroubujte Bohemii a její mutace - Gold Bohemii, Top Bohemii, Dark Rubín, Stoklasův Rubín,... V nejhorším křížence s podobným růstem - Goldstar, Rubinolu, ale jen v krajním případě. 
   Matčino sice taky roste bujněji a plodí na dlouhém dřevě, ale jinak má jiné vlastnosti (špatně snáší hlubší řez a zmlazení)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.2.2018 13:48

dik, za odpovede, v podstate si mysim to iste čo tu zaznelo... kamile mam semenace jabloni o hrubke ceruzky(je pravda ze som ich poctivo hnojil krystalonom gold)takze vruble maju viacero moznosti, bud na stromek ci na vlastne semenače... uz ma svrbia ruky chlapi z tej nedočkavosti, koniec februara je moj vrublujem ako o závodwink,viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?), 3.2.2018 13:54

viktore, to je dobře. Matčino se na semenáč do volného prostoru hodí. Já jsem si vypěstoval stromek Matčina na M26, ale plodnost je stejná (nižší) jako ze starých vysokokmenů. Vzhledem k použité podnoži roste velmi bujně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.107 (?), 3.2.2018 13:20

Máte hezky založené první patro ze tří kosterních větví, prodloužení terminálu je ideální. Bujný růst se dá vzhledem k odrůdě a podnoži očekávat. Pro zapěstování pevné kostry koruny doporučuji zkrácení loňských přírůstků o cca 50%. Slabší větvičky rostoucí v tupém úhlu nemusíte zkracovat vůbec. Terminál zastřihněte o 15cm výš než první patro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.207 (?), 3.2.2018 14:00
Viktor: Tak ako radí pán Hasman. Fotka môže skresľovať, ale asi by som odstránil tie 2 silné výhonky (viď foto). Jednak sú súčasťou nie najvhodnejšieho "véčka", jednak rastú príliš kolmo nahor a svojou hrúbkou sľubujú byť konkurentmi stredníka. Po skrátení ďalších výhonkov možno bude vhodné niektoré z nich vyviazať, aby nerástli v príliš ostrom uhle nahor. Korunka sa tým viac "otvorí" a malo by to prispieť aj k ich rozvetveniu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 3.2.2018 14:18

ono je to takto, načitane mam dost, skusenosti z praxe menej... rubin som zakupil cez net ako špičiak(hadam aj 2.5metra mal, možno i viac, ked mi dosiel)ramena som zapestoval sam, ale po prvom zakrateni mi vyhnal prirastky najma v podobe konkurentov, ktore som chcel vsetky odstranit, ono z fotky sa az tak dobre neda posudit co a ako si myslim(rady si cenim:)lenze pri odstarneni vsetkych konkurentov by mi ostali zase len tri ramena a zopar tenkych vetvičiek...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.207 (?), 3.2.2018 14:29
Viktor: Nemusíte odstraňovať "všetkých konkurentov", len pri reze treba rešpektovať princíp dominancie a podriadenosti. Tá sa týka nielen vzťahu medzi hlavnými kostrovými konármi a stredníkom, ale aj vetvenia 2., 3. rádu na samotných kostrových a polokostrových konároch. Ak tam niečo nežiadúco "uletí", následkom môže byť nevhodná prestavba koruny. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika