Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?)
2.5.2018 6:50

Ahojte,

Jonathan (1,2), budovat novy terminal z tohto jedneho vyhonku?

Tipala (3,4), podpnik myrobalan, podla listov viete rozlisit co puci? je to z miesta stepenia a nerad by som par rokov pestoval plany myros :)





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 2.5.2018 6:50

Ahojte,

Jonathan (1,2), budovat novy terminal z tohto jedneho vyhonku?

Tipala (3,4), podpnik myrobalan, podla listov viete rozlisit co puci? je to z miesta stepenia a nerad by som par rokov pestoval plany myros :)





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.36 (?), 6.5.2018 11:18
Letný rez väčšina záhradkárov asi nerobí. Niektoré stromy ho ani nepotrebujú, u iných ale môže byť veľmi prospešný. Predovšetkým ak je rast stromu veľmi bujný a koruna sa zahusťuje množstvom nových výhonkov. Letný rez má v takomto prípade (želaný) brzdiaci vplyv na nadmerný rast a presvetľuje korunu. Nemusí pritom ísť doslova o rez, niekedy je vhodnejšie neperspektívny resp. neželaný letorast vylomiť (vytrhnúť). Ak tieto výhonky necháme zdrevnatieť a zhrubnúť, ich odstránenie zimným rezom vedie jednak k zbytočným rezným ranám, jednak často vyrašia v mieste rezu nové výhonky z tzv.spiacich alebo náhradných pupeňov. Na fotkách ilustrujem takéto neželané výhonky na odrode Topaz na podpníku A2. Po skrátení konárikov okrem želaného predlžujúceho výhonku z vonkajšieho očka vyrašili aj nežiadúce silné výhonky z vnútorného očka, rastúce takmer kolmo nahor. Ich ponechanie by viedlo k tvorbe "vidličiek" alebo niekedy aj "trojzubcov", čo by korunu prehusťovalo a narúšalo jej architektoniku. Preto je vhodné tieto neželané výhonky vylomiť ešte za zelena (foto 1,2). Druhou možnosťou - ak to nález umožňuje aj výhodnejšou - je zbaviť sa nežiadúceho výhonku tzv. dvojstupňovým sektorovým rezom (DSR - foto 3). Dosiahneme tým predĺženie konárika žiadaným smerom, teda von z koruny a pod tupším uhlom. Koruna sa tak presvetlí a zároveň "otvorí" do strán. Tento DSR je možné tiež spraviť už v lete, pred zdrevnatením výhonkov. Zároveň treba upozorniť, že letný rez je nevhodný, ak stromky rastú slabo a nezahusťujú korunu. Tu je vhodnejší zimný rez, podporujúci rast. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SteSvo - (15) - 246.12 (?), 30.1.2019 21:32

Zdravím a oživuji užitečné vlákno, ke kterému se často vracím. Zároveň prosím zkušené o radu s řezem Vandy na A2, ČK sázen na jaře 2018. Předem děkuji. ŠS


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.29 (?), 30.1.2019 22:35
SteSvo: Vitálny stromček. Cieľom by malo byť zapestovať pyramidálnu korunu s hlavnými kostrovými konármi a neskôr s ďalším poschodím. Hlavným problémom ktorý treba rezom vyriešiť je prítomnosť silného konkurenta stredníka v pravej časti koruny. Tento dosahuje hrúbku stredníka a vyrovnáva sa mu aj výškovo. Ponechanie tohto silného konkurenta by viedlo k nežiadúcej prestavbe koruny - strom by preferoval jeho rast na úkor slabších výhonkov, ktoré by sa mali stať kostrovými. Navrhol by som 2 varianty postupu. Prvý (foto 1): odstránenie silného konkurenta precíznym rezom na konárový krúžok ako hlavný úkon. Skrátenie 3 budúcich kostrových konárov plus odklonenie toho vpravo viac k horizontále (žltá šípka). Výhonok označený modrou rastie príliš strmo nahor, mohol by sa stať novým konkurentom stredníka. Skrátil by som ho cca o 2/3 na vnútorný (!) púčik, ten vyraší silno nahor a pod ním by mal vyrašiť slabší výhonok v tupšom uhle doprava - následne zastrihnúť tak aby zostal len tento slabší výhonok (silný z vnútorného púčika odstrihnúť tesne nad odstupom toho slabšieho - tzv. dvojstupňový sektorový rez). Variant druhý (foto 2): Odstrániť stredník a ponechať silný konkurent vpravo, ktorý sa stane novým stredníkom - zároveň ho vyviazať tak aby smeroval kolmo nahor. Budúce kostrové konáre adekvátne skrátiť, jeden z nich odkloniť viac k horizontále. Na termináli (či už to bude variant 1 alebo 2) môžete vyslepiť 2-3 púčiky hneď pod vrcholovým, ktorý ponecháte. Osobne by som volil variant 1, pri tom druhom by to esteticky nevyzeralo najlepšie. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
SteSvo - (15) - 246.12 (?), 31.1.2019 22:26

IH: Děkuji za pomoc, varianta 1 se mi "líbí" více. Riziko konkurenta mě nenapadlo, díky za upozornění - navržený DSR chápu.

Ještě prosím o doporučení pro Lucy na M25, sázena na podzim 2017, na jaře 2018 jsem provedl řez na špičák. Budoucí kostrové větve narostly tak trochu v 2D. Uvažuji ponechat 2,3,4 nebo 1,2,3; o kolik prosím je zkrátit, o 1/2? Přírůstky jsou pěkné,1,2-1,5m.   Děkuji. Š.S.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.246 (?), 1.2.2019 17:22
Š.S.: Tu máte na výber viac možností, z fotky ťažko vybrať najvhodnejšiu, lepšie to priestorovo vidíte Vy keď stojíte pri stromčeku. V princípe: treba vybrať 3-4 budúce kostrové konáre, tak aby odstupovali od stredníka v rôznej výške, v tupšom uhle (ak treba tak odkloniť) a smerovali na rôzne svetové strany. Skrátiť ich môžete zhruba o polovicu, tak aby boli v tzv. miazgovej rovnováhe. Stredník zakráťte tak, aby vrcholy konárikov prevyšoval o 15-20cm. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Roman64 - (6) - 203.113 (?), 1.2.2019 0:11
Pán Hlavatý, nie je škoda odstrániť celého konkurenta (variant 1)? Rastie totiž v dobrom smere, a keď sa odstráni, tak na tej polovici stromu nič nebude. Ak by sa iba skrátil a vyhol do vodorovnejšej polohy, jeho rast by sa mal spomaliť. Po odrezaní najspodnejšieho konára zostanú tri budúce kostrové konáre v ideálnom rozložení. Ich konce by mali byť približne v rovnakej výške. Terminál by som skrátil o niečo viac a odstránil by som aj výhon pod terminálom. Prikladám obrázok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.246 (?), 1.2.2019 17:03
Roman64: Isteže, možností je vždy viacero. Súhlasím, že pri Vašom postupe by bolo rozloženie budúcich kostrových konárov najoptimálnejšie. To čo ma od tejto varianty odrádza, je hrúbka toho silného konkurenta. On už bol raz skrátený - pri povýsadbovom reze (viď miesto v modrom kruhu) a vidíte aký silný a dlhý výhonok z neho vyrašil. Mám skúsenosť s tým, že ak jeden z konárikov takto výrazne hrúbkou prevyšuje ostatné a rovná sa vlastne hrúbke stredníka, tak to prakticky vždy speje k tzv. prestavbe koruny. Teda že tento konár bude neúmerne rastovo dominovať na úkor ostatných. Tie vodivé dráhy v pletive tam už proste sú vytvorené. Ak ho takto skrátite ako navrhujete, znovu vyraší silné výhonky (čím viac sa skráti, tým silnejšie). Ja by som ho bol odstránil hneď pri povýsadbovom reze. Iste, dalo by sa s tým pohrať (rez na prevod, DSR, zaštipovanie, odklonenie k horizontále, krúžkovanie etc.), ale problém s asymetrickou výstavbou koruny by asi pretrvával. Ja by som ho teraz radšej dal preč, napokon chýbajúci kostrový konár na želanom mieste sa dá zapestovať aj dodatočne, nemusia byť nevyhnutne z jedného roku. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Roman64 - (6) - 203.113 (?), 1.2.2019 21:30

Máte pravdu, tá hrúbka konára je väčší problém ako to, že v danom smere nezostane žiadny konár. To sa dá v ďalších rokoch napraviť, s tým hrubým konárom by bol stále boj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.155 (?), 2.2.2019 19:51

Dobrý den, mám takový problém jménem kdoule. Vím, že jsem asi udělala všechny dosavadní řezy špatně a potřebovala bych od Vás poradit. Stromek byl koupený v roce 2015 na podzim, první rok jsem všechny 3 výhony zkrátila o 1/2, druhý rok o 1/3 (podle rad prodejce). Minulý rok najaře jsem ji nestřihala. Mezitím jsem si koupila nějakou literaturu ohledně řezu ovocných dřevin a tam jsem zjistila, že mám zřejmě všechno špatně :-(Třeba už jen ty úhly odklonu kosterních větví,  teď už vím,  že bych mohla použít rozpěrky, ale nevím, jestli je to ještě teď možné, když už jsou ty větve starší a pevnější. Další problém je ten, že nevím co s tím hlavním výhonem, který je už celkem vysoko a spodek korunky zaostává a nechci se bez alespoň nějaké rady pustit do dalšího mrzačení stromečku. Níže přikádám fotku stromku a prosím, jestli by byl někdo ochotný mi načrtnout kde bych ji měla střinout, aby byla zase v pořádku. Děkuji Kateřina

Kdoule Vranská
Kdoule Vranská
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika