Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?)
13.3.2017 18:06
Rez muchovníka - trochu mimo témy, vlákno by malo byť venované najmä jadrovinám, ale muchovník mnohí z Vás pestujú tiež. Ker muchovníka je na jar prehustený (foto 1), takže cieľom by mal byť prieklest pri ktorom sa odstránia celé zahusťujúce konáre (na to sa veľmi dobre hodia pákové nožnice). Treba to ale robiť uvážlivo, aj s perspektívou obnovy starých konárov mladými. Keďže najkrajšie plody bývajú na vrcholových rozvetvených výhonkoch, tých sa nezbavujte. Môžete ich len nožnicami trochu preriediť, ak sú metličkovito husté. Foto 2 - po reze. IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.227 (?), 13.3.2017 18:06
Rez muchovníka - trochu mimo témy, vlákno by malo byť venované najmä jadrovinám, ale muchovník mnohí z Vás pestujú tiež. Ker muchovníka je na jar prehustený (foto 1), takže cieľom by mal byť prieklest pri ktorom sa odstránia celé zahusťujúce konáre (na to sa veľmi dobre hodia pákové nožnice). Treba to ale robiť uvážlivo, aj s perspektívou obnovy starých konárov mladými. Keďže najkrajšie plody bývajú na vrcholových rozvetvených výhonkoch, tých sa nezbavujte. Môžete ich len nožnicami trochu preriediť, ak sú metličkovito husté. Foto 2 - po reze. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PaKo - (12) - 237.133 (?), 28.3.2017 22:10

Dobrý den všem,

rád bych požádal o názor na návrh střihu jabloně a hrušně. Cílem je (štíhlé) vřeteno z důvodu nedostatku místa a lepší obslužnosti ze země.

Přiznám se, trochu se v tom topím. Stromky jsou pro tchýni a já s tímto typem ovoce nemám vůbec zkušenosti. Původně jsem si myslel, že prostě zasadím a budu nějak střihat, ale jsem studijní typ :-), tak jsem začal vyhledávat nějaké informace... až jsem dospěl k záměru pokusit se vypěstovat vřeteno. Ale jak píše pan Hlavatý v úvodním příspěvku, když to člověk čte, je mu to jasné, ale pak stojí s nůžkama před těmi stromky a je v podstatě bezradný...

Z toho, co jsem si vyčetl, jsem dospěl k následujícímu návrhu řezu po výsadbě:

Jabloň Rubinola na M26 z kontajneru: Můj záměr je v podstatě jen zakrátit terminál a možná lehce vyvázat zbylé výhony do více vodorovné polohy. Zatím bych je ale nekrátil. OK? Nebo úplně blbě? viz foto 1

Hrušeň Bohemica na kdouloni BA29: Tam by toho řezu bylo víc. Na fotce je aktuální stav, navrženy řez a stav po řezu. Otázka stejná jako v předchozím případě. viz foto 2

Předem moc díky za reakce... a buďte prosím shovívaví k naivnímu ale nadšenému začátečníkovi :-)

Rubinola M26
Rubinola M26
Bohemica BA29
Bohemica BA29
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.129 (?), 29.3.2017 0:28
PaKo: Dá sa s tým súhlasiť. Ak chcete štíhle vretená, nesmú sa zapestovať kostrové konáre, ale všetky budú tzv. polokostrové (foto). Dôležité je dostávať ich do približne vodorovnej polohy, ak treba tak vyväzovaním, prípadne závažiami. Snáď by som Váš postup trochu korigoval tak, že v oboch prípadoch nechať terminál o niečo dlhší a vyslepiť (odlúpnuť) 4-5 púčikov pod najvyššie položeným púčikom. Tým sa dosiahne smerovanie bočného obrastu v tupšom uhle (čím je výhonok bližšie k vrcholu stredníka, tým strmšie nahor a silnejšie rastie). Na tej Bohemice by som nechal na pravej strane ešte jeden výhonok - ten najspodnejší (aby boli po 2 na každú stranu), zdá sa že by mohol byť vyviazateľný do vodorovnej polohy. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 29.3.2017 12:44

prosim vas, povysadbovy rez u teto jablone rubin? ja by som dal prec cely pravy terminal. su dva rovnocenne, druhy skratil a nechal napr. 20 cm a tie konare na 10 cm, tie by boli kostrove. moze to takto byt? dakujem. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PaKo - (12) - 73.162 (?), 29.3.2017 13:26
Děkuju! Ten obrázek znám, pro mě byl hlavním zdrojem inspirace.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 29.3.2017 14:32

To je jeden obrázek z mnoha. Když se podíváte na Seznam - obrázky - štíhlé vřeteno, bude tam tenhle a spousta dalších. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 2.4.2017 21:45
Tvarovanie hrušky - niekedy nás okolnosti donútia k vytvoreniu menej štandardného tvaru. Na fotkách je (z dvoch rôznych strán) Lucasova na semenáči na začiatku kvitnutia. Rastie v záhrade kde je menej miesta (kamarát ktorému pomáham si to nasadil pekne nahusto). Keďže väčšina odrôd hrušiek rodí dobre aj na zvislo rastúcich konároch, strom je pustený viac do výšky a je pomerne úzky. Výška stromu je cca 4m, mnohým sa bude zdať prehustený, ale takýto neštandardný tvar naozaj "funguje" dobre. Samozrejme, nevýhodou je potreba použitia rebríka pri reze a oberaní. Bonusom je úroda - ak sa nič mimoriadne nestane, dá sa očakávať úroda kvalitných Lukasiek najmenej 80kg. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.1 (?), 18.4.2017 14:59

Dobrý den, koupil jsem si kdouloň a protože byla poslední je to jen proutek dlouhý tak 140cm. bez větviček, je třeba s ním něco dělat nebo počkat rok až vyraší větve? Nechtěl bych moc vysoký stromek tak nevím jestli terminál zastřihnout a nebo počkat co udělá? Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.83 (?), 18.4.2017 17:54
Zastrihnúť (skrátiť) ten špičiak treba. Premyslite si aký chcete mať vysoký kmeň, k tomu prirátajte 30-40cm a zastrihnite v tejto výške. (Napr. ak chcete kmeň vysoký 70cm, tak špičiak skráťte na 100-110cm). Korunku potom tvarujte z výhonkov ktoré Vám vyrašia nad predpokladaným kmeňom, tie čo budú nižšie tak hneď v štádiu pukov vylúpnite. IH (A nezabudnite mu dať kolík a uviazať ho).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.1 (?), 19.4.2017 13:49

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika