Výběr odolných jabloní do sadu?



jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 138.151 (?)
24.6.2014 13:14

Souhlasím s obavami ze zakrslých podnoží, proto nové stromky jabloní do mého zatravněného sadu nakupuji na vzrůstnějších podnožích (M106) a pak je množím na vlastních semenáčích, které mají vynikající vzrůst a životaschopnost.

Sám bych při obnově starého sadu nahradil jádroviny peckovinami (aspoň částečně) a osvěžil bych půdu kompostem, uleželým hnojem a pod. Jabloně bych vysadil na místa, kde byly jabloně co nejdále.Do jamek před výsadbou ovšem jen vyzrálý kompost.

Před obnovou sadu doporučuji určitě nastudoval zahrádkářskou literaturu s touto tematikou! J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 249.2 (?), 22.6.2014 9:16, zobrazeno: 6951x

Zdravím, chtěl bych vás požádát o rady, které jabloně patří mezi "odolnější" odrůdy, jabloně které trpí méně na mrazové desky a nevadí jím studený severní vítr. Obnovuji 60 let starý sad v n.m. 280m. Za veškeré rady mnohokrát děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 143.8 (?), 22.6.2014 16:27

Mám dobré zkušenosti s rezistentními odrůdami Topaz, Rezista, Rubinola, Rajka, Melodie, Florina, Rosana, Lotos. Netrpí houbovými chorobami, takže ve vegetaci je nestříkám. Podnože při koupi ze školky volím nejčastěji M 106.

Od každé odrůdy mám 1 koupený stromek a z něj si množím další, jako podnože pro další množení používám vlastní semenáče. Sad 60 jabloní mám v 220 m n.m. J.

rezista
rezista
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 24.6.2014 11:22

Mám dobré zkušenosti s rezistentními odrůdami Topaz, Rezista, Rubinola, Rajka, Melodie, Florina, Rosana, Lotos. Netrpí houbovými chorobami, takže ve vegetaci je nestříkám.

Také nemám důvod chemicky ošetřovat proti strupovitosti rezistentní odrůdy jabloní, i když to asi neplatí všude. Horší to tady je se strupovitostí peckovin. Ale na druhou stranu nejsem konzervativním zastáncem pouze rezistentních odrůd a klidně jsem narouboval do Otavy starodávné Breuhahnovo a Banánové zimní, protože chuť je prostě na prvním místě, jak se psalo v seriálu na pokračování, který nedávno vycházel v časopise Zahrádkář.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.6.2014 11:36

Taky jde o to, jaký sad seobnovuje. S chladnem, vzhledem ke své výšce asi problém nebude. Jenže samotná rezistence vůči strupovitosti ještě neznamená, že odrůda se hodí do sadu vysokokmenů. Většina nových sort jsou vyšlechtěny jako odrůdy krátkého vývoje, které rychle nastupují do plodnosti, vyžadují pravidelný řez a dobrou výživu, ale taky rychle zastavují růst, stárnou a zhoršují kvalitu plodů. Pokud zadavatel obnovuje sad (kde tedy stromy dříve rostly a půda podle toho vypadá), je sázka na moderní rezistenty na zakrslých podnožích odsouzena k neúspěchu. Chce to volit odrůdy nejen odolné vůči chorobám, ale taky přiměřeně bujného vzrůstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 138.151 (?), 24.6.2014 13:14

Souhlasím s obavami ze zakrslých podnoží, proto nové stromky jabloní do mého zatravněného sadu nakupuji na vzrůstnějších podnožích (M106) a pak je množím na vlastních semenáčích, které mají vynikající vzrůst a životaschopnost.

Sám bych při obnově starého sadu nahradil jádroviny peckovinami (aspoň částečně) a osvěžil bych půdu kompostem, uleželým hnojem a pod. Jabloně bych vysadil na místa, kde byly jabloně co nejdále.Do jamek před výsadbou ovšem jen vyzrálý kompost.

Před obnovou sadu doporučuji určitě nastudoval zahrádkářskou literaturu s touto tematikou! J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 30.6.2014 21:54

Předloni jsem narouboval na jeden strom několik novějších rezistentů a Holovouský malináč. Jediný malináč má zdravé listy. Rezistenti jsou strupatí.

Tím nechci obhalovat malináče. Na své zahradě jsem ho skácel. U nás už Vf rezistence nefunguje. Odolnější sorty starých odrůd jsou na tom podstatně lépe.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika