Vretenovité zákrsky



Stránky: 1,  2   
host - 134.38 (?) 
9.2.2012 18:06, zobrazeno: 22191x

Dobrý deň, chcel by som sa viac dozvedieť o pestovaní vretenovitých zákrskov. Z toho, čo som naštudoval viem, že v prvom roku po výsadbe sa výhony narozdiel od štíhleho vretena zastrihnú (asi o polovicu). V ďalších rokoch sa výhony vyväzujú do vodorovnej polohy a zakladajú vyššie položené etáže (ako pri štíhlom vretene). Po určitom čase sa polokostrové konáre odstraňujú a zapestujú sa nové - tak ako pri štíhlom vretene. Nie je mi teda úplne jasný rozdiel medzi vretenovitým zákrskom a štíhlym vretenom. Aký význam má zastrihávanie konárov pri výchovnom reze u vretenovitého zákrsku, keď štíhle vreteno sa väčšinou nezastriháva (okrem terminálu) a tak môže mať v podstate skorší nástup do rodivosti. Chápem to správne, že takýto výchovný rez sa uplatňuje preto, že polokostrové konáre sa pri vretenovitom zákrsku nechávajú viac rokov ako pri štíhlom vretene? Alebo je to celé skôr o tom, že vretenovité zákrsky sa pestujú na vzrastnejších popníkoch a preto je lepšie vzrastnejšie konáre zastrihávať (aby sa moc neohýbali) výchovným rezom? Bol by som rád, keby mi niekto napísal aj literatúru, príp. iné zdroje, z ktorých môžem čerpať pri ďalšom štúdiu o vretenovitých zákrskoch. Niečo málo som našiel na stránkach záhradkára Jeromeho a v publikáciách všeobecne o ovocníctve.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 134.38 (?), 10.2.2012 16:56

Ešte jedna otázka: Má význam pestovať vretenovité zákrsky, alebo je to skôr predchodca štíhlych vretien a dnes je táto forma pestovania jabloní už prekonaná?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 10.2.2012 19:49

Mám spis Vřetenovité zákrsky od J. Součka z roku 1947. Vřetenovité zákrsky byly nižší a širší než štíhlé vřeteno. Jako základní podnož pro slabě rostoucí odrůdy doporučuje M9. Doporučený spon byl 3*3m - 3,5*3,5.  Výška nepřesáhla 2m. Strom je tedy skliditelný ze země. U báze je koruna strom 150cm široká. Koruna tedy tvoří zhruba rovnostranný trojúhelník.

Řez odpovídá výsadbě do sadu bez závlahy. V plantáži se mechanicky udržoval černý úhor. Proto čtvercový spon...

Vřetena se sází většinou ve sponu 3*1m. Jsou vyšší a štíhlejší.  Štíhlá koruna má minimum vnitřního prostoru, kde vyrostou jablka nižší kvality, než v osluněných částech koruny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.1 (?), 15.2.2012 12:24

Áno, pre intenzívne pestovanie je vretenovitý zákrsok prekonaný štíhlymi vretenami a inými modernými tvarmi. Ničmenej, pre pestovanie na záhrade ako solitéry na slabých podnožiach a s rozmermi obhospodárovavateľnými zo zeme mi vretenový zákrsok príde ako celkom dobrý tvar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 15.2.2012 13:39

Vretenovitý zákrsok ma zaujal práve pre to, že je väčší oproti štíhlemu vretenu. Preto mi príde viac odolnejší, vhodnejší aj do priemerných podmienok. Má pravdepodobne väčší koreňový systém (záleží aj od popníka), nepotrebuje pravidelnú zálievku, môže sa pestovať aj na zatrávnenej ploche, možno má aj väčší výnos. To sú zatiaľ iba moje dohady, preto som chcel vedieť o vretenovitých zákrskoch viac. Možno sa to dočítam v spomínanej publikácii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 15.2.2012 16:38

Samozřejmě že záleží především na podnoži a velikosti koruny. Štíhlé vřeteno na M9 dá při dobré agrotechnice okolo 20kg. Proti tomu vysokokmen na semenáči  může dát i 300kg. U vřeten nejde o výnos ze stromu, ale z hektaru. 

Zákrsek na středně rostocí podnoži jako je MM106 je do zahrádky ideální. Jestli se vám líbí koruna s terminálem, tak ho tak pěstujte. Jestli má stromek růst v trávě, zvážil bych kotlovitou korunu, pod kterou lze sekat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.38 (?), 16.2.2012 9:03

To je jasné, že pri profesionálnych sadoch ide o výnos z hektára. Ak zasadím vysokokmeň na A2 alebo namiesto neho 10 kusov štíhlych vretien v metrovej vzdialenosti (pri superštíhlych vretenách ešte menej) tak to bude rozdiel - predovšetkým v množstve kvalitných jabĺk. Jednoduchší rez, postreky a zber ani nespomínam.

Mám v pláne pestovať zákrsky na MM106 v cca 3 metrovej vzdialenosti. A vretenovité zákrsky sa mi (okrem iného) na takú malú vzdialenosť zdali ideálnejšie, než obyčajné zákrsky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.38 (?), 17.2.2012 9:13

Mimochodom, prečo je kotlovitá koruna pri kosení výhodnejšia než koruna s terminálom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.1 (?), 17.2.2012 10:16

Dobrá alebo lepšia - ako na čo. P. Víítek má v tomto prípade na mysli, že pri kotlovitej či pyramidálnej korune pôjdu spodné kostrové konáre šikmo nahor, takže sa pod ne lepšie dostanete s kosačkou, ako pri vretene, kde bázové konáre pôjdu prakticky vodorovne.

Ako výhoda kotlovitej koruny v porovnaní s pyramidálnov sa uvádza lepšie osvetlenie vnútra koruny.

JcB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.2.2012 12:11

Pan Vítek neporovnával kotlovitou korunu s vřetenem, nýbrž se zákrskem na MM 106. A tam, dle mého, je pro sečení trávy skoro jedno, jestli má stromek terminál nebo ne. P. Vítek neříká nic rezolutního,   jenom píše, že by kotlovitou korunu zvážil. Já bych ji taky zvážil a pak bych asi volil terminál. Přijde mi to u jabloní přirozenější a méně pracný tvar. Jádroviny mají tendenci samy od sebe terminál vytvářet, tak proč jim bránit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika