Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Volba odrůd - poradíte?

Stránky: 1, 2   

Volba odrůd - poradíte?

Dobby (20) - xxx.xxx.241.21 (?)
26.6.2018 22:39, počet návštěv: 6527
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Plánuji sázet napodzim jabloně. Místa není až zas tak moc, takže to bude 4-5 stromků a chtěla bych mít vlastní jablka co nejdelší část roku.

Podmínky: Vysočina, 590 m.n.m., velmi mírný jižní svah - skoro rovina, ze severní strany umí hodně fouknout (v plánu výsadba větrolamu), půda hodně jílovitá - navážka po stavbě. Mám přístup k téměr neomezenému množství hnoje a můžu zavlažovat. Výškově nejspíš čtvrtkmeny. Ochrana spíš biologickou, než chemickou cestou (ale teď mě naštvala rez na hručních, takže i po chemii umím sáhnout).

Uvažovala jsem o odrůdách Julia nebo Ametyst (oba nebo naroubovat jeden na pár větví druhého?), Vysočina (doma je doma), Rubinola a Admiral.

A teď mi prosím poraďte.

Jaké jsou výhody jednotlivých odrůd? Bude dostatečné jablečné pokrytí v průběhu roku? Jaké zvolit podnože? O většině se píše, že jsou rezistentní, budou jim stačit postřiky povolené pro eko-bio produkci? Při hledání Vysočiny jsem našla jenom očka, která prodává ten ústav co ji vyšlechtil, znamená to, že ji ještě neseženu jako stromek, nebo musím jen lépe hledat?

Děkuji za rady, názory a tak.

Dobruška

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Volba odrůd - poradíte?

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.113.117 (?)
27.6.2018 7:37
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobruška: Vhodné podpníky budú MM106,MM111,M25,A2.

K odrodám: Ja mám záhradu v diametrálne odlišnej oblasti (teplá nížina, dostatok slnka, kvalitná pôda), takže cennejšie pre Vás budú rady od pestovateľov ktorí záhradkárčia v podobných podmienkach ako sú tie Vaše. Predsa len pár poznámok: Radšej Ametyst než Júliu. Rubinola je výborná, ale náročnejšia na rez a vo vyššej polohe na bujnejšom podpníku môže časom zdrobňovať plody - toto veľmi závisí od správnej agrotechniky. Admiral je tiež moja srdcovka, ale nie som si istý že vo Vašej polohe bude dozrievať. Jemu bujnejší podpník vyhovuje. Vysočina bude zrejme Vašou srdcovou záležitosťou, túto odrodu nepestujem, ale ako kvalitné jesenné jablko by som Vám odporučil Merkur. Jeho veľkou výhodou je mimoriadne dlhé "konzumné okno" - u mňa ho oberám väčšinou začiatkom septembra a v pivnici mi vydrží v kvalitnom stave minimálne do februára. Alternatívou k Rubinole by mohol byť Rubín, Bohemia alebo Gold Bohemia - tie sú kvalitné aj v drsnejších podmienkach a aj keď nie sú deklarované ako tzv. rezistenty, chorobám sú dosť odolné. 

K tej "rezistencii" - na mnohých miestach a u mnohých odrôd je už odolnosť na chrastavitosť (strupovitost) takzvane "prelamovaná" niektorými kmeňmi Ventúrie, takže sa môže stať že aj tieto tzv.rezistenty ňou u Vás budú trpieť. To ale uvidíte v praxi - treba vyskúšať ako to bude vyzerať bez postrekov fungicídmi a následne sa podľa výsledku zariadiť.   IH

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

host - xxx.xxx.241.21 (?)
27.6.2018 13:01

Ohledně rezistence si nedělám iluze, ale předpokládám, že uvedené odrůdy budou alespoň méně náchalné a nebudu na ně muset použít "tvrdou" chemii.

Jinak v reakci na Vaši odpověď (Moc za ni děkuji!), jsem přehodnotila složení mojí budoucí jabloňové řady na:

Ametyst

Vysočina (pokud ji seženu...)

Merkur

a.. tady mi prosím poraďte nějakou náhradu za Admiral, aby mi vydržela až v předjaří dojde Merkur. Nejsem vybíravá co se barvy týká (i když dcera upřenostňuje červená jablka).

O Rubinole jsem se dozvěděla až tady na fóru, není to něco co bych nutně musela mít. Spíš jsem si říkala, že s ohledem na specifika řezu to bude odrůda, na které bych se toho mohla hodně naučit.

Děkuji, DK

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

vyslouzil (17061) - xxx.xxx.92.38 (?)
27.6.2018 13:06

Rubín či Bohemia by na vysočině neměl chybět, třžebaže to není rezistent.

Odrůda Vysočina nemá s lokalitou nic společného. 

Alternativou Admiránu do horší polohy může být Angold.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

host - xxx.xxx.241.21 (?)
27.6.2018 13:37

Bohužel třebaže název odrůdy nesouvisí s lokalitou, v mém případě je důležitý. Zahrada není moje, patří mojí mamince a sentiment má svoje místo.

Za stejného důvodu mám na zahradě černý rybíz Eva (jmenovala se tak babička a jmenuje se tak moje dcera), priošla by mi Jadernička moravská, Panenské české, případně Matčino (dokud by se babička nedozvěděla, že je z Ameriky).

Takže čistě teoreticky lze Vysočinu nahradit odrůdou Bohemia - ale pak mi chybí jablečné pokrytí mezi Ametystem a Merkurem.

Na Admiralu mě lákala hlavně ta dlouhá skladovatelnost, u Angoldu se udává cca stejná jako u Merkuru... Samozřejmě, nechám si poradit. Pokud vymyslíte i jakékoli jiné kombinace (aby byla domácí jablíčka co nejdéle)...

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

vyslouzil (17061) - xxx.xxx.236.1 (?)
28.6.2018 9:40

Pro maminku, co nosila přívěšek s ametystem a tatínka, jenž si v v mládí hrál s merkurem by se hodilo společné jablko Mazánkův zázrak. Sice z Anglie, ale nevadí.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

28.6.2018 10:18

A co mi o něm můžete říct více - internet je v Zázrakově ohledu na informace skoupý.

Děkuji, DK

PS: Maminka opravdu Ametyst ráda, nicméně kupodivu odrůdu jsem vybrala bez ohledu na tuto skutečnost. Zda si tatínek hrál v mládí s Merkurem už bohužel nezjistím.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

ivan z okénka (772) - xxx.xxx.184.133 (?)
28.6.2018 12:47

Mazánkův zázrak je anglická odrůda Annie Elisabeth, někde též Alžbětino. Pro lidi, kteří ho mají na zahradě dobré, ve srovnání s moderními odrůdami pokulhává, ale vydrží do jara. Rouby jsou dohledatelné, jestli i stromky, nevím. Znám ho od strýčka, ten je na něj dost pyšný.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

28.6.2018 14:45

Tak už jsem se asi rozhodla.

Děkuji všem za rady, názory a tipy.

Konečná skladba tedy bude:

Ametyst, Merkur, Bohemia a Admirál.

Kdyby Admirál vytrvale nedozrával, přeroubuji ho Angoldem, ale s ohledem na klimatické změny... uvidíme.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

vyslouzil (17061) - xxx.xxx.11.253 (?)
28.6.2018 14:51

Nebojte se o dozrání Admirála. U nás mnoho pozdních odrůd špatně dozrává, tudíž v chladnějších letech jsou nekvalitní. Admirál k nim ale nepatří.

Mazánkův zázrak byla slovní hříčka. V reálu jsem to jablko neviděl.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

obo (15) - xxx.xxx.79.70 (?)
25.7.2018 23:13

Bydlím na prahu Krkonoš 430m a mám 3 rokem admirál, merkur a angold.

Rubinola 10 let u mě trpí silně strupovitostí i letos. bohemie jsem kdysi dávno vykopal protože nechci stříkat stromy pro svoji potřebu a náchylnost byla vysoká. Merkur-letos první plody - zatím vypadají v tuto dobu velmi malé oproti angoldu ty vypadají nádherně a jsem zatím nadšený. Admirál jde ve šlépějích angoldu - krásné plody. Co se týče zdravotního stavu angoldu admirálu tak zatím vynikající. Navíc se mi zdá, že admirál pěkně nasazuje kosterní větve a i dobře obrůstá. Merkur nevím proč byl obalený mšicemi a musel jsem to vyřešit tabákovým výluhem, ale zatím zdravotně vypadá dobře.  Chytřejší budu v době sklizně. Do Bohemie bych nešel, ikdyž je chuťově asi lepší, ale zvolil bych angold pro nenáročnost pěstování. Stromek kvetl hodně a dokonce to bylo jakoby ve dvouch vlnách cca o týden, což mi přišlo fajn kdyby první násada květů pomrzla. Probírku si stromek udělal sám. Chutnat mi určitě bude, dle degustací a hlavně bude moje :-)... Budou to první sklizně a postupem času může být vše jinak.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.31 (?)
27.7.2018 20:16
Obo: Merkur nevyniká veľkosťou plodov, jeho prednosti sú inde. Avšak že by mal Merkur malé plody, tak to určite nie - teda aspoň ten môj (viď foto - podpník M26, oporu nepotrebuje). Keďže je strom veľmi vitálny, ponechal som mu pri prebierke viac plodov ako by malo byť "učebnicovo", z fotiek je to zrejmé. Napriek tomu je veľkosť plodov nadpriemerná. Mimochodom, nadmerná veľkosť plodov u mňa znamená pre odrodu mínusové body, z konzumného aj skladovateľského hľadiska sú ideálom stredne veľké jablká. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

29.7.2018 11:39

Mám merkur i angold na M26, admirál na m111 a rubinola na m106.

Admirál, angold a merkur letos poprvé plody. Nechal jsem na merkuru 3, na angoldu 5 a admirál má 4 plody. Ten merkur mi přijde na konec července opravdu hodně malý. Dávám pár foto na posouzení s měřítkem. Jak jsem ovšem psal již minule, byl bych rád za jakákoliv jablka, která by netrpěla chorobami, byla dobrá a měla alespon nějakou velikost. Píšu to proto, aby kolegyně nebyla s tou nadmořskou výškou zklamána, ale samozřejmě záleží na místní lokalitě.

Obrázky:
merkur
merkur
angold1
angold1
angold2
angold2
admirál_na_výšku
admirál_na_výšku
admirál na šířku
admirál na šířku
rubinola
rubinola
ontario
ontario
Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

obo (15) - xxx.xxx.79.25 (?)
2.9.2018 0:07

Po měsíci pomalu zjišťuji, že merkur pro naši oblast úpatí Krkonoš 430m nebude uspokojivě rodit. Možná ji ještě nechám jeden rok, ale když ji dohání co do velikosti i pološvestka Stanley? a tu jsem nezaléval... Angoldy rostou do obřích rozměrů. Admirál se trochu zastavil, ale i tak jsem spokojen a jelikož mám první urodu (4 jablka na každém stromku uhlídám :-)), tak jsem potěšen, jak se pěkně na admirálu zacelila dirka od kroupy. Do rubinoly se mi již pouštějí sršně, ale na sklizeň je ještě brzo?...Musí vydržet ještě alespoň 14 dní.

Další příspěvek dám po sklizni. Hezký sklizňový podzim přeji.

Obrázky:
merkur
merkur
Stanley
Stanley
Angold
Angold
Admirál
Admirál
Rubinola
Rubinola
Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.85 (?)
2.9.2018 0:34
Obo: Tú Rubinolu by som na Vašom mieste obral v priebehu pár dní, určite nie o 2 týždne. S tým Merkurom tam musí byť nejaká chyba, nechce sa mi veriť že by to u Vás nezvládal, keď Vám takto pekne (a včasne) dozreje Rubinola a aj Admiral máte už celkom pekne vyfarbený. IH
Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

obo (15) - xxx.xxx.79.25 (?)
2.9.2018 0:52

Máte pravdu s tou rubinolou. Já vždy beru jako skliznovou zralost když se mě do toho pouští vosy atd, ale trochu mě mate ten termín. U nás je vše opožděnější o 14 dní než Hradec Králove, nebo Praha. To by znamenalo posun sklizně o cca 4 týdny... Ten merkur. Již jsem uvažoval o tom, zda není chyba od prodejce, ale moc se mi tomu nehce věřit. Porovnával jsem jablko z jiných obrázků a tak nějak by to sedělo (jenže jsou tak malá, že to jde těžko určit). Asi nebudu nějak čekat a prostě ten merkur nemerkur vyměním, ikdyž jsem si ho přál. Ten angold bych dal klidně na m111, A2 a velikost jablek by byla optimální. Tohle je už moc velké. Admirál vypadá krásně i stromek je pěkný - mám z toho velikou radost a pihovitost zatím nevidím a ani jsem nestříkal CA, protože jsem měl pocit z diskuzí, že na vzrůstnějších podnožích se to nemusí projevit. Tak uvidím až po sklizni.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.85 (?)
2.9.2018 7:11
Obo: K tým termínom oberania - berte do úvahy nielen skoršie dozrievanie takmer všetkého ovocia, ale aj to že tohtoročné počasie zmazáva rozdiely medzi regiónmi. Takže schémy z minulých rokov neplatia. S tým Merkurom som to myslel tak či ten stromček nemal nejaký zdravotný problém. Ešte ak môžem: roky záhradkárčenia ma naučili trpezlivosti - odroda sa nedá dokonale zhodnotiť po prvej úrode. A aj ten Angold sa Vám zmenší keď sa strom rozrodí. IH
Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

obo (15) - xxx.xxx.79.14 (?)
4.9.2018 0:05

Merkuru dám ještě rok. Merkur jako jediná jabloň byla letos z jara obalená mšicemi a je pravda, než jsem na to přišel a než jsem zakročil, tak možná měsíc trpěl.

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

4.4.2019 18:48

Dobrý den. Chci Vám dát jen vědět jak dopadla první degustace nových odrůd. Jsem nadšený z chuti angold a navíc ty jablka jsou krásná, bez postřiků, bez žádných vad. Pořídím ještě jeden angold a to na a2, možná i na semenáči. Admirál jsem bohužel ochutnal jen jedno jablko o které jsem zavadil a spadlo ze stromu. i tak bylo dobré. Totiž po otrhání tří jablek všechna du 14 dnů zčernala. Byl jsem dost překvapený, tak uvidím letos. Ten malinkatý prý merkur. Jablíčko sice jak jednohubka, ale nebylo špatné. Stromek jsem tedy letos úplně ostřihal, aby udělal novou korunku a pořádně narostl. Tak mu dám ještě 3 roky a uvidím. Rubinola se vloni povedla, ale sem tam nějaký stroupek byl. Tak ať se všem daří a netrápí nás mrazy.

Obrázky:

Připojit reakci

Volba odrůd - poradíte?

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.118 (?)
4.4.2019 20:13
Obo: Angold je naozaj vydarená odroda, s vysokým štandardom vo všetkých parametroch (výzor, odolnosť chorobám, plodnosť, chuť), taký jablkový pracant ktorý nesklame ani v nie optimálnych podmienkach a sezónach. Dosť ma prekvapuje biedny výzor tých Merkurov, s tým stromčekom určite niečo nebolo v poriadku. Na fotkách prikladám ako vyzerá Merkur u mňa (táto odroda má naozaj nádhernú hlbokú kališnú jamku, skôr "jamu"). IH
Obrázky:

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Foto M9 a MM1061725.5.20196222
Vykousané plůdky125.5.201961
Florina6724.5.201935455
Kanzi 3324.5.201919272
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 20194723.5.20197209
Má smysl pěstovat Melodii? 1222.5.20198484
Vysoká násada na jabloni 421.5.2019477
Zasychání koncových větví jabloně - je to spála? 1821.5.20194843
Skladovateľnosť jabĺk - 2018/20192620.5.20195062
Jablone Andera,Artiga,Reluga,Lady Silvia 218.5.2019290
Odrůda Admiral6817.5.201932114
Poškozený kmen 3017.5.20192064
Rozmnozenie rozlomeneho stromu116.5.201966
Red Delicious 5315.5.201936052
Jabloň Karneval1114.5.20192170
Světlé skvrny na listech jabloně 213.5.2019217
Roubování36812.5.2019428599
Okousané listy 612.5.2019652
Odrůdy jabloní (a nejen jabloní) z východu3011.5.20198578
Odroda Telse 711.5.20191551
Stará jabloň811.5.2019518
Jak vám plodí už starší sloupové jabloně?2210.5.201918109
Karneval509.5.201940937
Poškození listů mladé jabloně 18.5.2019254
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom2507.5.201968639
Lahůdková jablka pro labužníky - Váš favorit1216.5.2019187510
Cherry Cox 185.5.201913842
Orion765.5.201979965
Melódia + gala 33.5.2019352
Cerv v kmeni topazu 192.5.20192268
Zatrávnenie sadu 612.5.201922523
Klíčení jablka ze semene162.5.2019894
Usychající květenství na jabloni 41.5.2019508
Nadměrná násada plodů ovocných stromů4830.4.201936630
Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?11328.4.201937444
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018 19627.4.201940171
Podnoz A21026.4.20194234
Jabloň Karneval neroste, zabrzdila se 325.4.2019397
Usychajuca mlada jablon 425.4.2019538
Ako modelovať strom zarezavanim očiek? 125.4.2019291
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Nemoc jezirkove ryby17:54
Nemoc jezirkove ryby17:52
Chov těžkých a lehkých plemen společně9:42
Chov pstruhov24.5.2019
Chov pstruhov24.5.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů