Vilémovo kde sehnat?



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?)
22.10.2018 12:32

Je to stará odrůda, se kterou se počítá spíše do volných výsadeb v krajině než do zahrady, proto se dává na bujné podnože.

"Anebo - znalci - lze střihem držet tuto odrůdu na vysokokmeni na menší velikosti než 6*6 resp. 10*10 metrů?"

Dá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 52.95 (?), 22.10.2018 10:03, zobrazeno: 4014x

Zdravím, neví někdo kde sehnat Vilémovo - stromek - na něčem menším než Antonovce / A2ce? Kvůli jeho povaze se asi na nic menšího nedává?

Anebo - znalci - lze střihem držet tuto odrůdu na vysokokmeni na menší velikosti než 6*6 resp. 10*10 metrů? Prý nemá ráda přílišný řez. Může strom trvale přežít každoroční dlouholeté mrzačení na výšku max 4m, resp. může prospívat a může to mít smysl? Skrz výživnost půdy - asi průměr, nemám vyloženě špatnou půdu tak aby rostl strom málo..

Jde o srdeční záležitost.. mimo to že stoletý Vilém je opravdu nádherný strom a lepší jablko jsem letos nejedla.. jen ta prostorová náročnost je problém

děkuji

Sáša

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 52.95 (?), 22.10.2018 10:47

Ještě se zeptám na podnož Antonovka, v některých grafech má mít údajně vysokokmen na Antonovce cca "jen" 4m výšku. Předpokládám že hlavní slovo ve velikosti stromu má ale odrůda na ní naroubovaná? Tj. bujný Vilém bude na ní mít stejně těch 6-10m?

děkuji

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 22.10.2018 12:32

Je to stará odrůda, se kterou se počítá spíše do volných výsadeb v krajině než do zahrady, proto se dává na bujné podnože.

"Anebo - znalci - lze střihem držet tuto odrůdu na vysokokmeni na menší velikosti než 6*6 resp. 10*10 metrů?"

Dá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 22.10.2018 17:55

Vilémovo je kvalitní stará odrůda - nenáročná, pěkně vypadá, dlouho vydrží, nehnije. Dává skvělý čitý mošt, na vzduchu nehnědnoucí.
Jestli píšete:...lepší jablko jsem letos nejedla..
v tom případě jste asi nejedla žádné jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 22.10.2018 20:17

Starý strom této odrůdy jsem před pár lety přerouboval - plody sice pěkné, ale než došly do konzumní zralosti, tak zmoučnatěly. Využily se pouze na přesnídávky. Jednu větev jsem ale ponechal.

A jestli je to pro Vás nejlepší jablko? No, proti gustu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.17 (?), 22.10.2018 21:47

Přesně tak, každému chutná něco jiného, mě nechutnají třeba hodně sladká jablka, což je letos trochu problém. Nejlepší chuť má Coxova reneta, alespoň podle pomologů a já s nimi souhlasím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Sasanka99 - (16) - 52.95 (?), 23.10.2018 15:37

Právě že ochutnala, pane Vysloužile, je to požitek procházet starým sadem, u každého stromu postát, utrhnout, ochutnat.. ale Vilém bezkonkurenčně vyhrál.

Nevím jestli je to letošním létem kdy sladké šťavnaté plody mi přijdou plytké či přezrálé.. nebo možná složením sadu, zakládaného léta páně 1930, kde nežijí žádné moderní šlechtěné odrůdy, kde je možná Vilémovo jednooký král.. nebo je to genetikou - jak chutí prapředků co stromy sázeli, tak mojí kyselomylností, protože i nejmladší dítko, kdekoliv v sadě vypustím zákonitě najdu - v době jablek - pod tímhle starým držákem, každoročně obsypaným Vilémem.

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.10.2018 17:27

Pokud jste porovnávala pouze stromy ve starém sadu, pak to jistě možné je.
   Já jsem dlouhé roky krásné plody Vilémova uskladňoval do sklepa, ale nikdo si je nebral dřív, než byly snězené ty ostatní.
Nyní jsou už jen na mošt, ale v tom patří k nejlepším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 23.10.2018 20:16

"je to požitek procházet starým sadem, u každého stromu postát, utrhnout, ochutnat.."

 A to si vemte, že jste ty plody neochutnala v konzumní zralosti, ale sklizňové, kdy je chuť často úplně někde jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.97 (?), 25.10.2018 13:43

Nevím jak ostatní staré odrůdy, ale Vilémovo utržené z jižní strany je chuťově výborné už teď, stejně tak jako Boskopské červené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika