Vhodne odrody jabĺk na pálenku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
28.10.2018 7:37

V podstatě všechny. Odrůd jsou stovky.
Napište seznam odrůd, které byste mohl pořídit, jakou máte polohu, v jakých tvarech chcete palírenské jabloně pěstovat a kdy chcete zakládat kvas. Pak můžeme vybrat odrůdu vhodně zrající,  sladkou, aromatickou, méně hnijící.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 115.140 (?), 25.10.2018 19:49, zobrazeno: 11581x

Chcem Vás požiadať o názor/ skúsenosť, ktoré odrody jablk su vhodné na pálenie. Známy zakladá záhradu, kde chce vysadiť asi 10 jabloní, z ktorých chce jablka primárne použiť na pálenie.

Aké odrody odporúčate?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.23 (?), 25.10.2018 21:28

Myslím, že to vůbec není dobrý nápad. Jablečná pálenka se v posledních, už mnoha, létech díky pálenicím a pěstitelům kteří si ji pletou s kompostem nebo úložištěm zahradního odpadu a pak i zlodějským sběračům sbírajícím a setřepavájícím vše kde to po přívozu hned mění za "destilát", stala synonymem těch největších "domácích patoků"!

Vysaďte pro ten účel raději švestky, mirabelky apod. Nebo třeba i hrušně...
*

Mě kdysi, před cca 30-40 léty, taky něco podobného napadlo a udělal jsem to, a čím dál víc toho lituji..!!
*
Jinak jsou pro ty účely nejvhodnější pozdní zimní odrůdy. Rané určitě ne!!!
Takovými ikonami v tom směru je všestranně použitelná Jadernička nebo podzimní Grávštýnské. Ale to je asi jen typické podzimní jablko...
(Já si kdysi nejvíc oblíbil Smiřické a Carolu. A samozřejmě i tu Jaderničku. Ale bylo to ovlivněno okolím - tím co jsem znal a viděl, že se jim tam daří a dobře se lisuje...)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.187 (?), 26.10.2018 5:59

K tomu co napsal pan Rafael bych přidal odrůdu Panenské české. Podle mého názoru je mošt z Panenského nejvhodnější surovinou ke kvašení na víno a na pálenku. S pozdravem Pomáhat a pálit, Jiří II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.10.2018 9:35

To, co píše pan Rafael, je pravda, destilát z jablek je špatně prodejný, všichni chtějí radši slivovici, meruňkovici, hruškovici. Na druhé straně jistá renesance jablkových pálenek tu je.
   Teď k tomu výběru odrůd. Ujasněte si, kdy budete jablka sklízet a kde budou kvasit. Pokud nemáte vyhřívané prostory, zvolte letní nebo raně podzimní odrůdy. Jestli s kvasírnou problém není, pak jsou lepší zimní odrůdy. Z několika důvodů:
1. Obasahují víc cukrů, i když se to v chuti nezdá
2. Obsahují víc kyselin, což vhodně sníží pH kvasu
3. Popadaná zimní jablka nehnijí tak rychle
Tradiční jadernička má vysokou cukernatost, drobná jablka nehnijí. O Panenském lze říci něco podobného.Na druhé straně drobná jablka se hůř sbírají.
   Grávštýnské je uváděno jako vhodná odrůda, neboť jablka jsou aromatická. Já ho moc nedoporučuji. Obsah cukru není extra vysoký, jablka velmi rychle hnijí a tu kouzelnou voňavou chuť získají až po několikadenním uležení. Musíte je proto otrhat nikoli otřepat, jinak by shnily.
   Pro palírenské účely nechť známý vysadí odrůdy, kterým se v kraji daří, lépe bujnější odrůdy na kmenných tvarech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 115.140 (?), 28.10.2018 6:23

Ďakujem za odpovede. S tým, že je lepšie pestovať slivky ako jablka súhlasím, no on chce prave jablka. U nich v rodine je viac cenena kvalitna jablkovica ako slivovica.

Tie odrody, ktoré ste mi spomínali sú všetko staršie odrody, ktoré sa v škôlkach na Slovensku nedajú zakúpiť. 

Vedeli by ste mi poradiť ktoré "modernejšie" odrody su na tento účel vhodné?
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.10.2018 7:37

V podstatě všechny. Odrůd jsou stovky.
Napište seznam odrůd, které byste mohl pořídit, jakou máte polohu, v jakých tvarech chcete palírenské jabloně pěstovat a kdy chcete zakládat kvas. Pak můžeme vybrat odrůdu vhodně zrající,  sladkou, aromatickou, méně hnijící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 115.140 (?), 28.10.2018 12:16

Nákup predovšetkým zo STAPE VAJDA, ta škôlka je u nás najviac dostupná a má najkvalitnejšie výpestky.

Poloha sever Slovenska, nád. výška 300 m.n.m.
Aspon podľa jeho slov by malo isť o zimné odrody, zapestuju sa v tvare polokmeňa. (stredne silno rastuci podpník).

Miesta pre výsadbu ma dosť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 26.23 (?), 28.10.2018 13:35

Neberte mě moc vážně!
Já bych vybíral hlavně podle podnože a tam moc možností není...
Idared, Matčino a Parmena zlatá.
Takže bych asi hledal jinde.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.10.2018 13:43

Přesně tak, výběr bujných podnoží je slabý. Z odrůd Parména, Boskoop, Krasokvět.

Pro polokmeny raději zabrousit k p. Peškovi do Bojkovic, pro Landsberskou a Blenheimskou renetu, jaderničku, Smiřické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 28.10.2018 8:05
Jablkovicu robíme s kamarátom, najlepšia sa mi zdala byť z Jonagoredov (sú to zimné jablká, veľké, šťavnaté a sladké). My ale jablkovicu potom ešte dávame do dubových a morušových súdkov na 3/4 - 1 rok, kde získa špecifický buket a farbu. Samotná jablkovica je dosť fádna a chýba jej tá typická vôňa akou disponuje slivovica, marhuľovica, ale aj dobrá hruškovica. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika