Variabilita tvaru jabĺk



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
25.10.2017 21:01

konečne foto, ktoré sa mi páči. som čakal, či to bude pokračovať, lebo nabralo to dobrý smer a nechcel som zase skočiť do príspevku! blushlaugh

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.109 (?), 18.7.2016 15:53, zobrazeno: 7082x
Určite to poznáte, často už pri prebierke - jablká jednej sorty a z jedného stromu sa môžu tvarom dosť výrazne líšiť. Demonštrujem to na odrode Florina. Na 1.fotke je typická Florina s kalvilovitým tvarom plodu. Na 2.fotke je plod z toho istého stromu, ale netypický, takmer guľovitý, rozhodne nie "kalvilovitý". Na 3.fotke je plod akoby prechodného tvaru medzi dvoma predchádzajúcimi, ale takto už Florina vyzerať môže. Sú sorty, ktoré si svoj typický tvar dosť húževnato držia, napr. Bohemia či Rubinola, aj keď ich plody môžu byť variabilné veľkostne. Na výstavách jabĺk sa veľký dôraz kladie na to, aby jablko malo typický výzor pre danú odrodu. Inak úroda Floriny sa napriek koncoaprílovým mrazom rysuje dobrá (foto 4). IH




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.7.2016 18:05

Florinu jste zvolil dobře - jde o odrůdu se snad největší variabilitou - jak ve tvaru, tak ve velikosti.
   Co se samotné odrůdy týče, už jsem ji zrušil. Měla velké nároky na délku vegetační doby, takže kvalitní plody u nás přinesla jen v příznivých letech. Příliš lákavá nebyla ani její růžová barva - působila jaksi kysele, i když samotná chuť špatná nebyla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.59 (?), 18.7.2016 21:27
Florina sa u mňa v teplotne priaznivých podmienkach vyfarbí pekne, až do tmavofialova (s typickým "ojínením"). Inak ale súhlasím, celkove len priemerná odroda. Prednosťou je odolnosť voči chorobám a dobrá rodivosť, nedostatkom hlavne menšia šťavnatosť a múčnatenie dužiny pri dlhšom skladovaní. V niektorých rokoch aj dosť nevysvetliteľné hnitie plodov počas skladovania (a v iných rokoch naopak- nečakane dlhá skladovateľnosť). Celkove som od nej očakával viac. Tento strom dožije a ďalšia Florina už nebude. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.169 (?), 22.7.2016 14:47
Variabilita v tvare plodov sa týka samozrejme aj hrušiek. Boscova (foto 1) máva plody pomerne uniformné, ak už tak sa môžu líšiť veľkosťou. Naproti tomu Konferencia patrí k odrodám s dosť veľkou rôznorodosťou plodov. Na foto 2 je typická Konferencia, aj s nezameniteľnou hrdzovitosťou najmä v okolí kališnej jamky. Na 3.fotke sú dva plody Konferencie výrazne tvarovo odlišné - ľavý sa skôr podobá Boscovej, ten pravý svojou extrémnou pretiahnutosťou pripomína odrodu Abate Fetel. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.7.2016 15:58

Protáhlá Konference bude patrně partenokarpický plod. U této odrůdy je to dost typické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.250 (?), 23.7.2016 18:09
Partenokarpický ten plod Konferencie pravdepodobne nebol. Nie že by to bolo nejaké dôležité, ale tá možnosť partenokarpie ma zaujala a tak som ho zo zvedavosti rozrezal. Ako vidno na fotkách, boli tam jadierka v normálne vyvinutom jaderníku. Nie som zbehlý vo fyziológii rastlín, ale partenokarpický plod by mal byť asi bezsemenný (?). Skôr to teda vyzerá na tú výraznú tvarovú rôznorodosť plodov Konferencie, čím je napokon známa (rovnako ako aj jej schopnosťou partenokarpie). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 6.6.2017 8:19

Konferenci mám přiroubovanou na Dicolor, rouby mám ze Sempry a přesto jsem po několika úrodách už skoro věřila, že došlo k záměně roubů (zřejmě za Amforu), protože moje Konference má téměř výhradně protáhlé plody.

Většinou sníme všechny hrušky ze stromu, skladovat jsem je nezkoušela, podnož je kdoule a Dicolor mi moc neplodí. Jedna větev Konference má často stejně plodů jako zbytek stromu. Partenokarpii můžu rovněž potvrdit, snad předloni (či ještě o rok dříve) mi všechny květy hrušně pomrzly, přesto jsem sklidila několik partenokarpických plodů - skutečně byly bez jader. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.127 (?), 4.6.2017 18:57
Mám teraz na mysli rôznorodosť tvarov medzi jednotlivými odrodami jabĺk. Aj vďaka tomu sú naše záhrady s jabloňami pestrejšie (nielen rôznymi farbami). Kalvily už dnes pestuje málokto, ale pojem "kalvilovitý tvar" už zostane naveky. Už malé plodíky sú krásne "kalvilovito" tvarované, ako vidno na fotkách (foto 1,2 Red Cap, foto 3,4 Red Chief=Camspur, foto 5 Florina, u nej zatiaľ menej výrazne). Niežeby na tom tvare nejako záležalo, ale ten klasický guľovitý ako napr. pri Rubíne, Bohemii či Rubinole mi príde tak trochu nudný. Okrem odrôd na fotkách sú kalviloidne formované napr. plody Glosteru, Starkingu, Starkrimsonu, čiastočne aj Dubletu či Zvonkového.A iste poznáte mnoho ďalších. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.30 (?), 25.10.2017 20:30
Okrem tvaru, veľkosti a farby jablka sú pre tú-ktorú odrodu typické aj lenticely na jeho povrchu. Ich veľkosť, hustota, usporiadanie aj farba sú charakteristické pre jednotlivé sorty. Niekedy sú nenápadné, takmer neviditeľné, inokedy zasa "udierajú" do očí. Dávajú jablkám osobitý pôvab, ako vidno aj na fotkách 😃. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 25.10.2017 21:01

konečne foto, ktoré sa mi páči. som čakal, či to bude pokračovať, lebo nabralo to dobrý smer a nechcel som zase skočiť do príspevku! blushlaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika