Vadnutí a uschnutí letorostů a plodonošů



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
anch - (12) - 151.252 (?) 
5.6.2010 11:41, zobrazeno: 62492x

Na dvou jabloních starých cca 60roků stejné odrůdy, již několik roků po sobě vždy postupně vadne a uschne na troud část letorostů a plodonošů.

Letos však je vadnutí a pak uschnutí dosti silnější.Začíná květem a postupně pokračuje až do ted.

Napadají mě snad dvě příčiny, bud výrazné mokro nebo přehnojení dusíkem či fosforem a draslíkem, byt se nejdná o zákrsky a půda je zatravněná.

Může přehnojení způsobit takové částečné odumírání některých letorostů, když ostatní mají dosti vleké přírůstky na tak staré stromy?

Odrůdu bohužel nevím, ale stromy jsou každý rok velmi úrodné a velmi chutné jabka, vydrží jen do listopadu až prosince.

Dochází k náhlému vadnutí, tj.listy napřed ani nezežloutnou, ale hned vadnou a uschnou do hněda.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 176.18 (?), 5.6.2010 12:52

Dobrý den, pokud jsou konce větévek ohnuté jako na poslední fotografii a na větvičkách se ukazují kapky slizu, mohla by to být spála růžovitých, což bych vám nepřála. Rozbor by vám udělali v nejbližší rostlinolékařské laboratoři (bezplatně).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
anch - (12) - 151.252 (?), 5.6.2010 14:25

Dobrý den,

koukal jsem se ted ještě na jabloně a nikde není vidět kapky slizu či sliz na plodech, tak jako je to na databázi chorob na mendlově univerzitě.

Většinou ani neodumírají celé větve(vůbec) někde jen celé větvičky.Hlavně vadnou a schnou květní plodonoše-růžice s květy nebo plody, letorosty letošní už tolik ne.Navíc je zřejmé že hynou převážně ve stínu- v podrostu.

Příznaky odpovídají i neodpovídají spále, některé listy zaschnou dříve od řapíku a udělá se typický suchý klínek od řapíku, řapík uschne první, ale na většině listů tomu tak není.Kapky slizu nejsou vidět už vůbec nikde.

Zato jsem si všiml že na sousední cca 7leté jabloni Rajka, jeden letorost je hákovitě ohlý, vadne.Další 40leté jabloni vůbec nic ač sousedí.

Minulé roky také docházelo k odumírání, ale v malém nevýznamném množství, úroda byla vždy velká.Letos to bude asi bída.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
BigLawman - (7) - 216.102 (?), 5.6.2010 21:27

Také jsem našel na jabloních suché a vadnoucí listy.Takže by jsem prosil o radu co stím udělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 150.58 (?), 7.6.2010 17:11

Dobrý den, mám stejný problém.Mám 2 jabloně vedle sebe a na jedné se mi před 14 dny objevil stejný problém jako Vám.Není tam žádný sliz a do letoška jsem neměl žádný problém.Připadá mi to jako šlehnuté mrazem ale kdy? Nevim co to je a taky prosím o radu. Díky Zdeněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 7.6.2010 17:22

mám stejný problém

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 43.16 (?), 7.6.2010 17:32

Bohužel to vypadá na spálu růžovitých.Měl jsem ji také na hrušni a potvrzenou od rostlinolékařské správy. Jestli chcete mít jistotu tak ji kontaktujte v místě Vašeho bydliště a oni mají za povinnost na to reagovat, nebot je to nebezpečná karanténní chroba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
HonzaPM - (14) - 18.174 (?), 7.6.2010 18:31

Spála růžovitých je mor. Určitě ihned jednejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 7.6.2010 18:35

Také si myslím, že se jedná o spálu. Ten tlak této choroby je tak silný, že mám postiženou i okrasnou vrbu. Zákeřně se projevuje na některých šlechtěných švestkách, kde na listu nic moc ale na jaře spodní partie větví se nerozvinou nebo jenom ojedinělé pupeny a už postřik to nevzkřísí. Mám to potvrzené na místě rostlino lékařskou inspekcí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vaclavel - (4) - 170.182 (?), 7.6.2010 18:55

Dobrý den,

mám stejné příznaky na mladých 2 letých jabloních (Šampión) a na zlatici, která je asi 15 m daleko. Dá se spála růžovitých nějak léčit, nebo je to na likvidaci? 

Jabloň 1
Jabloň 1
Jabloň 2
Jabloň 2
Zlatice
Zlatice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika