Úvazek roubu



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
16.3.2010 17:47

To, co píše Tomast se mi skutečně před lety stalo- přeroubovával jsem 1O letý čtvtkmen u příbuzných a z 8 roubů se mi ujal jen jeden. Tři roky to potom trvalo, než jsem z toho roubu zapěstval trochu korunku. Tehdy jsem se zařekl, že už roubovat nikdy nebudu, zejména ne známým. No, ale asi za čtři roky to přešlo.

To sedélko mi doporručil jeden starý a velmi zkušený sadař. I já se domnívám, že roub lépe sroste s větví a rána se dříve zacelí. Připouštím však že je to trochu složitější a z hlediska mé (ne)šikovnosti i náročnější.

Rád bych se také zeptal p.Vysloužila, proč nechává část seříznutého roubu nad místem řezu větve?  Je to zajímavé, ale přijde mi, že to má negativní vliv na srůst, s tímto jsem se zatím nesetkal.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 36.79 (?), 14.3.2010 23:17, zobrazeno: 17557x

Dobrý den, chci poprosit o radu zkušených zahradkářů jestli má nějaký vliv při ujímaní roubu jestli nechám očko naproti řezu čouhat nebo ho překryju roub.páskou.Jednodušší mi přijde to celé pčevázat.Chtěl bych letos zkusit roubování jak kopulací tak za kůru na silnější větev-jsem zatím naprostý amatér, teoretik.Díky moc za názory. Libor

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.3.2010 7:48

 Snažím se očko nechat vyčnívat, zejména u roubů, kde pupeny hodně odstávají. Pokud je roub svěží a řez přesný, ujmou se oba případy - se zavázaným i ponechaným očkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 15.3.2010 9:30

Léta roubuji stejně a to podle obrázku, tedy za kůru ale na jedné straně přiléhající k roubované větvi dělám fazetku. Důvody jsou delší na vysvětlování.Očko nezakrývám. Kopulaci používám jenom u zhuba stejně silných větví a to u peckovin a to v době počínajícího květení. U jabloní v době mízy. Rouby odebírám asi 3- 4 týdny před tokem mízy nebo rašením. Tyto způsoby mám ověřené praxí jako vysoce ujímatelné.

Zlepšené roubování za kůru
Zlepšené roubování za kůru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 15.3.2010 17:06

Já roubuji pouze za kůru, způsobem který názorně popsal Rony. Když jsem kdysi dávno používal lýko, očko jsem nezakrýval. Při používání PVC pásky jsem vše překrýval, ale myslím, že letos zkusím očkonechat volné. Teď se mi to zdá být lepší. Roubuji sice asi 35 let, ale ne tak často a zkušeností nemám tedy tolik. Předloni jsem například měl dost problémy s kvalitou uchovaných roubů, následně se mi 2 rouby neujmuly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.3.2010 22:48

Způsob, který praktikuje Rony je nepochybně dobrý, ale já jej nepoužívám. 
1. Sedélko se mi zdá složitější, než jednoduché seříznutí roubu, které se ujímá stejně dobře. Zejména při přeroubování více větví je rychlejší.
2.  Spodní očko táhnoucí mízu nechávám naproti řezu, Rony až nad ním.
3. Při zasouvání roubu za kůru nechám část řezu - asi 1 cm -  vyčnívat nad podnož. Samozřejmě jej zatřu voskem. Myslím si, že lépe sroste tvořícím se kalusem a je menší riziko, že se vylomí.
   Ronyho sedélko používám občas mimo mízu u roubování podnože jen o málo silnější než roub

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 36.79 (?), 15.3.2010 22:49

Děkuji všem za odpovědi a zkušenosti.Asi zkusím obojí-uvidím jak budu zručný.hezký den Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 16.3.2010 7:35

Nedokáži posoudit, jaké praktické zkušenosti se seřezáváním roubu má tazatel.

 Jednou věcí jsem si však jist - pokud letos bude roubovat prvně, pak tvorbou onoho sedélka, popsaného p. Ronym, se mu vše řádně zkomplikuje a s největší pravděpodobností se i sníží procento úspěšně ujatých roubů, což může člověka otrávit a odradit od další činnosti. V jednoduchosti je síla i krása.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 16.3.2010 17:47

To, co píše Tomast se mi skutečně před lety stalo- přeroubovával jsem 1O letý čtvtkmen u příbuzných a z 8 roubů se mi ujal jen jeden. Tři roky to potom trvalo, než jsem z toho roubu zapěstval trochu korunku. Tehdy jsem se zařekl, že už roubovat nikdy nebudu, zejména ne známým. No, ale asi za čtři roky to přešlo.

To sedélko mi doporručil jeden starý a velmi zkušený sadař. I já se domnívám, že roub lépe sroste s větví a rána se dříve zacelí. Připouštím však že je to trochu složitější a z hlediska mé (ne)šikovnosti i náročnější.

Rád bych se také zeptal p.Vysloužila, proč nechává část seříznutého roubu nad místem řezu větve?  Je to zajímavé, ale přijde mi, že to má negativní vliv na srůst, s tímto jsem se zatím nesetkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 16.3.2010 21:34

...proč nechává část seříznutého roubu nad místem řezu větve?  Je to zajímavé, ale přijde mi, že to má negativní vliv na srůst, s tímto jsem se zatím nesetkal

Jednak jsem to viděl v knížkách, radil mi to taky starý přítel, že kalus k seříznutému kambiu lépe přiroste. Abych sám porovnal, který roub pevněji drží, jakou silou lze ten který vylomit, tak to jsem věru nezkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.79 (?), 16.3.2010 22:26

Ještě jednou všechny zdravím.Něco bude na tom co psal Tomast, zkušenosti mám v podstatě nulové.Přesto chci nějaké získat, trenoval jsem ve sklepě na vrbových prutech, ale nic moc nadšený ze sebe nejsem-mám problém udělat kopulační řez aby byl dostatečně rovný i dlouhý.Když pak přiložím k sobě 2 pruty tak přilehnutí není to pravé ořechové.Poradíte jestli existuje pro začatečníka jednodušší(a přesto s dobrou šancí na ujmutí) způsob roubování než je kopulace?Mám teď namysli přeroubování jednoletých větví.Napadl mě rozštěp, ale třeba je pro začatečníka i něco jednoduššího...?Díky za každou reakci a pomoc.Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika