Určenie odrôd jabloní po dedovi



Stránky: 1,  2,  3   
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 49.102 (?) 
18.8.2018 10:02, zobrazeno: 14039x

Zdravím, 
rád by som vas oslovil s prosbou o určenie odrod jabloní, ktoré pestoval nebohý dedo ktorého som nepoznal. Ostalo 6 odrôd, ktoré by som chcel určiť. Jablone chcem preštepiť, a zachovať, pretože jednak su chuťovo vynikajúce, jednak maju v rodine presne použitie - toto na výživu, toto na kolač, toto do kečupu, a aj tie ktore nezberáme sú určité dedictvo atď.
Foto budem pridávať postupne ako budu jablone dozrievať.
V prípade ak by niekto chcel poslať jablko, rad pošlem na určenie.

Bývam sever Slovenska, okolie Bardejov, takže je možné že niektoré jablka dozrievaju neskor ako v inych kutoch Slovenska, avšak posledne roky to už tak neplatí.

1. Jablko - letné,  dozrieva veľmi skoro koniec júla, tento rok už cca 12 júla sme zacinali oberať, chuť vynikajúca, sladké, plody veľmi zdrobnujú ak je ich veľa. Ak je prebierka, jablka su aj normálnej veľkosti. Donesená bola z ČR cca 1984-86. Jablka múčnatejú, velmi rýchlo, a často veľmi padajú. Chrastavitostou trpí minimálne. 
Pravdeodobne STARK EARLIST

2. Jablko - letné, dozrieva koncom augusta (toho roku už v prvej polovici). Jablka su veľké, veľmi štavnaté, nemučnatejú, nezdrobnujú.  Dužina mäkšia. Jablon, aj jablka trpia dosť chrastavitostou. Po prerezaní veľmi rýchlo dužina hnedne. Citlivé na otlačenie. Lupku ma značne hrubú. Po zbere vydrží 2 týždne bez problemov. (Možno aj viac, ale to u nas sa vždy spotrebuje) Chuťovo je značne lepšie asi týždne po obratí. Jablon je stará asi 33-36 rokov)

3. Jablko - jesenné. Dozrieva začiatkom v polovici septembra (aj ked toho roku asi skor) Je celé sýto červené, po prekrojení je okolo lupky červenkastá dužina. Jablko dosť aromatické, na jedenie veľmi chutné. Chrastavitostou trpí minimálne, tohto roku skoro vobec. Jablon vyhľadavaju sršne a osy. Aj ked nikde v okoli sršne nie su, tie jablká dokážu ešte pred obratím totálne vyžrať. V okoli je jabloní viac, orientuju sa len na toto jablko, na nič iné. Jablon je stará tiež cca 33-36 rokov.

4. Jablon - doplnim info toho roku. Zlté jablka. Nikdy nezberaná, jablka trpia sklovitostou, chutovo nierne aromatické,.Plody malé.  Jablon som 2 roky po sebe zmladzoval, Ked som ju zmradzoval, všimol sm si, že ma doslova ako keby ostne na 2-3 ročnom dreve, a dosť tvrdé drevo. Tento rok sa ukázali krásne jablká, aj velkostne ma preklapili. Sam som zvedavý ked dozreje. 

5. Jabloň - zimná odroda, dozrieva v oktobri. Strom bol donesený z lesa ako planka, dedo ju preštepil. Naštepil do nej 2 velmi podobne odrody. (cca 40 rokov dozadu). Zlté jablka, minimálne trpia chrastavitostou príjemne sladké. Výborne na akekoľvek spracovanie. Skladovať vydrží neviem do kedy, lebo u nás sa do konca januára vždy spotrebuje. Jablko skor mensej velkosti, často značne preplodzuje, tak jablka su malé.
Casto padajú, no niektoré zase dosť na strome držia. 
Druha odroda je skoro rovnaká, avšak plody su trosku menej sladké, na pohľad rozdiel trochu v tvare. 
Pridám foto.

6. Jablon - zimna odroda, kožená, obrovske jablka, obrovska jablon, asi väčšiu som nevidel. Vek cca 70-80 rokov. Odroda je dobrá až niekedy v januári, moc ju nezberali - nie je kde skladovať. Tohto roku to chcem zmeniť ale to je ina téma. Ludovo sa u nas volá Kormoška. 

Všetky jablone sú stiepene na semenných podpníkoch, vysoké, rýchlo rastúce, velké koruny. Jablone takmer pravidelne striedavo rodia.

Akekoľvek doplnujúce info rad doplním, resp. aj budem doplnovať.
Foto postupne budem doplnovať tiež. 

Vopred ďakujem.

Jablko č.1
Jablko č.1
Jablko č.1
Jablko č.1
jablko č.1
jablko č.1
jablko č.1
jablko č.1
jablko č.2
jablko č.2
jablko č.2
jablko č.2
jablko č.2
jablko č.2
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.8.2018 10:37

1. Stark Earliest
2. Melba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 48.61 (?), 23.8.2018 22:22

p. Vysloužil, ďakujem krásne. Ta Melba uplne sedí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 48.61 (?), 23.8.2018 22:16

Pridávam foto jablka č. 3.

jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
Jablko č.3 Dozrieva ešte na strome
Jablko č.3 Dozrieva ešte na strome
jablko č. 3
jablko č. 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 24.8.2018 0:22

Celočervená mutace odrůdy Rubín, tzn. Bohemia nebo Dark Rubín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.8.2018 9:21

Na Rubín či Bohemii mají ta jablka příliš krátké stopky. První fotka mi připomíná Ingrid Marii, další vypadá jak Rubinola, vedle James Grieve či Oldenburg.
   Určování odrůd po dědovi s sebou nese nepříjemné úskalí. Jablka se nějak pojmenují podle odrůdy, které se nejvíc podobají. Tak se začne říkat tomu stromu. Další člen rodiny už neví, že název byl odhadnutý, za pár let - když někdo tu odrůdu shání - předáme rouby. Pak se divíme, že pod jedním názvem se mezi lidmi šíří různá jablka - svádíme to na místní podmínky, více klonů, atd. Jedinou, jakž takž fungující cestou je získat rouby dané odrůdy z důvěryhodného zdroje a porovnat jkablka až začnou plodit. Samotné porovnání plodů odjinud může být zavádějící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 48.61 (?), 25.8.2018 10:01

Popravde ani jedna z vaších odrôd mi uplne nepasuje. 
p. Vysloužil, chápem, že nie vždy sa odroda určí 100 %, chcem to len pre vlastnú podtrebu.

Doplním ešte zopár informácii ktoré by mohli pomocť.
Jablon bola dovezená z ČR od jedneheho manželkého páru ktorý mali jablonový sad. Bolo to bud v roku 1984 alebo 1987. Neskor nie.
Jablko je veľmi štavnate, chuťovo sladke. Zbera sa cca od začiatku 9. mesiaca - cca do polovice 9 mesiaca. (sever SR) Toho roku už teraz zberame.

Doplnam ešte zopár dalších foto.

 


jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
jablko č.3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 25.8.2018 15:25

Lord Lambourne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 48.61 (?), 15.9.2018 11:18

Už skor sa mi zdala podobnosť s Lord Lambourne Red. James Grieve to by tiež mohol byť, ako spomínal p. Vysloužil.

Ešte doplním, že jabloň č. 3 rodí na jednoročnom dreve. Dosť podstatná vec.
Pridam foto, kde je vidno aj zakladnú farbu jablka.

jablko č.3
jablko č.3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 1.85 (?), 4.8.2019 9:06

Našiel som odrodu jablka č. 3.

Videl som na obrázku staru odrodu "Mizaura". Po skúmani na internete som zistil, že ide o "Gravštínske červené" 
Popis úplne sedí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika