Jak se stříhají ovocné stromy?



Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?)
21.1.2015 18:08
Děkuji za rady i náčrtek. Mohl byste prosím pane Stando dokreslit to Vámi zmíněné sesazení horního patra a terminálu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 20.1.2015 18:18
To ohybání větví myslíte u kterého stromku? A tak tedy vůbec nestříhat nebo jenom omezeně? Svlačec samozřejmě odstraním ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.1.2015 18:33

Obecně máte vitální podnož a tedy opěry jako u M9 nepotřebuje.

Další věc, je že nyní máte zapěstovyný základ kosterních větví a potřebujete je uvést do plodnosti. Hluboké seříznutí u obou může způsobit nárůst dalšího prodloužení místo nárůstu plodonosného obrostu. U obou stromků je tak lepší nyní větve co nejvíce roztáhnout do stran. Nebál bych se jít až na úhel 30°od vodorovné (nyní cca 60-70°) a řez odložit až na letní termín. Tj například i zpětné sesazení pro menší korunku lze provést, ale až v létě. Nyní (od dneška do půlky března) by řez způsobil jen výraznější obnovu prodloužení a zvětšení korunky. (předpokládám, že to není už Váš zájem - nechcete mít rozložitý vysokokmen).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.1.2015 21:33

Nu, já bych se ponechání stromků bez řezu trochu bál. Jak vidno, stromky nebyly řezány ani loni. Co udělaly? Vyhnaly výhony (kupodivu hodně bujně) jen z nejvyšších pupenů. Ty nižší se přeměnily na květní, některé zakrněly úplně.  Pokud tedy stromkům vynecháme výchovný řez i letos, bude se to patrně opakovat. Stromky porostou do nebes z posledních oček, na loňských letorostech vzniknou květní pupeny. Větve, na nichž jsou květní poupata nyní, patrně vyholí. Získáme tak vysoké stromy s dlouhými vyholenými větvemi bez obrostu. Obávám se, že ani samotné vyhnutí větví do šikma tomu nezabrání.
    Nemyslím si, že máte dokonale zapěstované kosterní větve (ale lze to celkem snadno napravit) ani si nemyslím, že je potřeba stromky uvést do plodnosti (už se do ní uvedly).  
   Já bych zkombinoval vyvázání větví a jejich zakrácení. Vzhledem ke květní násadě bych se nebál místy použít i zpětný řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 20.1.2015 21:46

Pan Standa by se vůbec nemusel bát, páč má ty zkušenosti, já se bojím za stromky sadaře na startu kariéry.wink Zastřižení konců letorostů doporučuju i proto, že téměř jistě, minimálně některé slabší prodl. výhony jsou napadené padlím. Jejich mech. odstraněním-otázka spíš vteřin-pro mě, minut pro pečlivého učedníka-zabijete víc much jedním šmikem.cheeky Ty nadále nepotřebné opory-hranolky zkuste vytáhnout, když se v zemi ulomí, nic zlého se nestane. Jen případný vzniklý dolík zasypejte zeminou a lehce sešlápněte-to aby se Vám pod stromky nenastěhoval hryzec. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.1.2015 22:16

Ještě nikdy se mi nestalo, když se opěrný kolík u země ulomil, že by v místě zlomu zívala ospalá díra.Vždy byla vyplněna rozpadajícím se dřevem.

Jinak si myslím, že spodní patro na prvním stromku tvořeno ze čtyř kosterních větví na poměrně stísněném prostoru je trochu moc.Druhý stromek je paskvil, který potřebuje nový výchovný řez.Na prvním obrázku bych odstranil nejspodnější větev.Tvaroval bych jako vřeteno... tedy pokud střih, tak kolmé letorosty, nebo řez na větve nižšího řádu, nebo vyvazovat do skloněné polohy.Vybral bych jeden ze dvou konkurenčních teminálů, druhý odstranil.Letos bude plodit.Spíše méně řezu a na periferii korunky,aby znova nehnala do výroby dřeva,ale zůstala raději plodná.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 20.1.2015 22:25

U těchto dvou str. je několik opor, pokud by se tyto povedlo vytáhnout bez zalomení, zel by otvor nejspíše pár decim. hluboký, už je to srozumitelnější?wink S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.1.2015 22:32

koukám, že si budu muset pořídit monitor s lepším rozlišením a nebo jsem koukal na jiné fotky. wink

Než zastřihování konců, tak radši to zpětné sesazení podle pana doktora Vysloužila v dubnu nebo později. Částečně je to zpětné sesazení patrné na spodním patře podle kresby Moudivláčka. Sesazení horního patra a terminálu by tomu mělo odpovídat, ale neodpovídá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 21.1.2015 18:08
Děkuji za rady i náčrtek. Mohl byste prosím pane Stando dokreslit to Vámi zmíněné sesazení horního patra a terminálu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 22.1.2015 0:04

Nemohl, pro mne jsou snímky příliš neostré, abych spolehlivě určil, co a o kolik je v popředí a co v pozadí. Zkuste tady na fóru (i jinde) hledat zahnův řez. Když pak pochopíte jak asi by mohl vypadat nafoťte to tak, aby na smímku byly místa kde by jste střihy podle Zahnova řezu předpokládal byly jednoznačně čitelné. Proti pozadí apod. Pokud by na snímku mohlo dojít k nedorozumění, že větev daleko v pozadí vyrůstá z kosterní větve která je předmětem řezu, nechte někoho, aby tam přidržel čtvrtku nebo kartón (nemusí schovat celou větev, jen bude jasné, že větev procházející za kartónem či čtvrtkou je v pozadí.

Výhodu má vždy ten, kdo stojí přímo u stromu a může si třeba nejprve větve natvarovat, strom zkouknout z více úhlů, kouknout zblízka na kvalitu pupenů , ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 1.2.2015 10:55

Poprosil jsem kolegyni, aby stromek nafotila lépe, tak snad to bude lepší. Když jsem hledal Zahnův, tak se všude píše, ze je pro peckoviny, tak tomu moc nerozumím.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika