Topaz - výchovný řez



host - 6.16 (?)
25.3.2013 19:42

Vrátil bych stromek do špičáku. Tzn. ořezat větve a znovu říznout na korunku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
pbukacova - (7) - 102.162 (?), 25.3.2013 14:21, zobrazeno: 20379x

Dobrý den, na podzim jsem zakoupila a vsadila zákrsek odrůdy Topaz, kterou jsem si moc přála. Až tak, že jsem vzala tento poslední neučebnicový kousek. Že je to koště jsem zjistila, až po nahlédnutí do literatury a projití inernetu. Z paní prodavačky jsem nevypáčila druh podnože :-(Byla to trojvidlice s pár krátkými větvemi. Moc jsem toho přečetla, ale chci mít jistotu, že jsem ho stříhla správně, či jak postupovat dál? Obracím se na Vás, prosím, poraďte... jak tvarovat dál a jak takový stromek vyroste, co do velikosti? Děkuji moc ;-)


předtím to vypadalo takto
předtím to vypadalo takto
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 6.16 (?), 25.3.2013 19:42

Vrátil bych stromek do špičáku. Tzn. ořezat větve a znovu říznout na korunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 25.3.2013 20:27

Souhlas, lépe vypěstovat novou korunu o kousek výše.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 102.162 (?), 2.4.2013 15:13

Našla jsem si na netu, co v zahrádkařské terminologii znamená slovo špičák... no a přišla úleva, ty Poseidonovy vidle byly neuchopitelný, lámala jsem si s nima hlavu celou zimu :-)

po řezu
po řezu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pbukacova - (7) - 102.162 (?), 2.4.2013 15:15

jsem se přihlásila, odběhla na zahradu a už je tu ze mě host :-)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pbukacova - (7) - 102.162 (?), 2.4.2013 15:24

po pár dnech po řezu se těsně nad pupenem udělala pěkná boule. Sleduji každý den co nového a přijde mě, že až se oteplí, tak to vypukne ;-)...jednu hodně zrácenou větévku jsem nechala coby terminál, tak snad je to O.K....nevím, nechám si poradit ;-)

za osvětlení situace a dosavadní rady moc děkuji ;-)

něco se v té bouli děje :-)
něco se v té bouli děje :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 2.4.2013 16:00

Žádný strach, to se nejspíš probouzejí vedlejší pupeny. S tím terminálem uvidíte příští rok, možná pod ním vyrazí něco lepšího.

P.S. Máte hezkou kůlničku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pbukacova - (7) - 102.162 (?), 2.4.2013 16:09

no, terminál byl, tedy dva... jeden jsem pak řízla a tento zkrátila. Mám i ten chlup odstranit? Jo, děkuji, kůlnička je dobře rostlá :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 2.4.2013 16:18

Ne, on tam škodit nebude. Buď poroste nebo ne. Uvidíte, kolik pupenů a jak mohutně vyrazí, pak se rozhodnete, z čeho terminál, jakou výšku kmene, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 2.4.2013 18:51

Já se budu rouhat a nesouhlasit s pány jež radí vrátit se ke špičáku. Proč, ovocný stromek pěstujete pro urodu a až teprve pro estetiku.Můj názor je ten, stávající kosterní větve by jsem nechal zatím tak jak jsou.vyslepil by jsem na nich pupeny jež jsou na koncích větviček a nebo směřují dovnitř koruny.Tím podpořím růst obrostu z míst nad větevním kroužkem.Po vyrašení a vytvoření větviček by jsem ponechal jednu max dvě.Tím by jsem zahájil rvarování nové budoucí korunky.Po prázdninách v září nebo říjnu by jsem kolíky vzniklé nad letošními letorosty odřízl aby korunka vypadala.- Pokud se vrátíte ke špičáku oddálíte začátek plodnosti stromku o rok, to si myslím je zbitečné.Až za rok letorosty zesílí můžete je tvarovat do vodorovné polohy zatížením "závažím" jež zavěsíte v polovině letorostu a vykalibrujete tak aby letorost byl asi 20° výše.,tím podpoříte tvorbu květních pupenů a první urodu v následujícím roce.V letošním roce jsou a budou letorosty mladé nevyzrálé a mohly by se snadno vylomit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika