Topaz nepřekonaný



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?) 
27.10.2015 13:13, zobrazeno: 172448x

Stejně jako ve vyšších polohách je nepřekonaný Rubín a Bohemia, tak v těch nižších a teplejších je stále nepřekonaný TOPAZ. Pro mě osobně je to prozatím nejchutnější rubínová odrůda, proto jsem použil výraz nepřekonaný. Také proto, že velikost plodů u mě není rozhodující a ta Topazova mně zcela vyhovuje. Odrůda ZDE nevyžaduje chemickou ochranu proti strupovitosti a je vysoce úrodná. Plody jsou již teď výborné. Mají chuť vzbuzující dojem vysokého obsahu kyselin a cukrů. Ano, i ty cukry jsou nyní jasně zřetelné. ZDE je Topaz naprosto bezproblémová odrůda vyžadující minimum péče. Zdravotní stav této odrůdy je prozatím stále skvělý.

Topaz
Topaz
Topaz
Topaz
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 228.83 (?), 27.10.2015 15:07

Topaz mě opět překvapil - i bez zálivky si poradil v zatravněném sadu se šíleným suchem, shodil nadbytečné plody a vyrobil kvalitu u těch zbylých - jako každý rok.

Ostatní cv jsou malé a podřadné, jen Melodie a Rezisty na semenáčích dorostly do kvality. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 27.10.2015 15:51

Jak jsem psal už jinde, tak mám Topaz naroubovaný na Spartanu. Strom je starý přibližně tak 20 let. Nesázel jsem jej, ale rozhodně bude na nějaké bujnější podnoži. Při standartní velikosti a množství plodů závlahu nepotřeboval ani letos. Veškerá chemická ochrana spočívala, ostatně jako vždy, jen ve dvou postřicích proti obaleči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 236.58 (?), 27.10.2015 18:08

 Kdybych přemýšlel zda si pořídit Topaz byl by ten článek a zkušenosti pro mně hodně přínosné.
A i když nechci, rád jsem si ho přečetl a děkuji za něj!

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 250.146 (?), 27.10.2015 19:22

Petre Topaz je podla mna vynikajuca odroda, velmi urodna. Co by som jej vytkol je ze na typovych podnozi je az velmi urodna, co nie je az taka sranda pri prebierke, aj ked ciastocne sa to da obmedzit chemiou. Len uvediem priklad ze tento rok sme robili prebierku plodov na odrode Topaz 4x.

Dalsia vytka je ze nu slabo platia aj ked ona za to nemôze. No a najhorsie co je ze jeden z velkych obchodnych retazcov vo svajciarsku od buducej sezony vôbec nepocita z predajom tejto odrody, a tak ako sa hufne Topaz vo svajciarsku vysadzal, tak sa teraz klcuje. Ale ani za to samotna odroda nemôze. Nahradia ju novsie odrody ako je milwa(diwa) alebo u nas nazyvana Junami a dalsie..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.10.2015 19:48

Neodolal jsem a kousl jsem do jednoho čerstvě utrženého Topazu. Je tak ostře kyselý, že jsem ho zase vyplivnul. Ale má i cukry, třebaže kyseliny zatím hodně převažují. Nechám je na stromě co nejdéle (možná ještě 2 týdny), pak z nich vylisuju mošt, zakvasím a vypálím čistou topazovici. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 27.10.2015 20:21

Pavle, já to chápu. Lidé mají zřejmě raději spíše větší a sladší jablka a velkopěstitel se musí přizpůsobit poptávce a tyto odrůdy se zřejmě i snáze pěstují. Já se snažím ve svých příspěvcích zdůraznit, že pro mě osobně je například tato odrůda Topaz zatím z rubínových odrůd v chuti nepřekonaná a pěstitelsky bezproblémová. Zde nevyžaduje chemickou ochranu proti strupovitosti, jinde vyžaduje. Zde netrpí nemocemi a jinde zase trpí. Že nedosahuje rozměrů Rubínu a Bohemie, to je věc dávno známá. Při nadměrné úrodě je podíl malých plodů asi problém. Tam je větší pracnost s probírkou a řezem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 27.10.2015 21:08

U mě patří Topaz rovněž k naprosté chuťové špičce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (625) - 146.186 (?), 27.10.2015 21:29

Letošní sucho Topaz (M26) moc nezvládl - malé plody v malém počtu. Vedle obsypaných Rubinol s krásnými velkými plody (vretena na MM106) to byl smutný pohled. I tak raději sáhnu po Topazu, jeho chuť mi víc vyhovuje.

MartinV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 30.10.2015 13:29

Nosit jablka panu Vysloužilovi, je asi jako nošení dříví do lesa. smiley Přesto bych mu přál ochutnat Topaz vypěstovaný v nižších polohách. Chruplavá dužnina a zesílená chuť Rubínu přikřížením Vandy. Zde se žádná rušivá kyselost nekoná. Rubíny tady mám i svoje, ale to se nedá vůbec srovnat. Topaz je o řád lepší. cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika