Topaz nepřekonaný



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?)
14.8.2017 22:30
234.254: Mne sa podpník M9 pri pestovaní Topazu neosvedčil. Konkrétne o tom píšem v mojom príspevku z 13.3.2016 na tomto vlákne, takže to nebudem opakovať. Teraz mám Topaz na A2-ke a zatiaľ je to paráda. S tou M9-ou je to ale len moja skúsenosť, rozhodne to nechcem generalizovať, je možné že u Vás by to bolo iné. Ak máte ale záhradu vo vyššej polohe, tak by som radšej volil podpník minimálne MM106. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 234.21 (?), 28.7.2017 17:53

Záleží aj od priestorových možností ktoré máte.

Mám málo miesta, podpník M9 by mi bol vyhovoval.

Na slaborastúcom podpníku je väčší predpoklad že plody (najmä v prvých rokoch) budú prerastené a s pehovitosťou.

Mám si to vysvetliť tak že na slaborastúcich podpníkoch sú stromy náchylnejšie na choroby?

                                                                           Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.73 (?), 29.7.2017 9:32
234.21: Nie, to si vysvetľujete nesprávne. Takto to neplatí. Slaborastúce podpníky majú svoje výhody (rýchly nástup rodivosti, možnosť nižších tvarov, väčšinou aj väčšie a lepšie vyfarbené plody), a tiež nevýhody (plytký koreňový systém a z toho vyplývajúca nutnosť opory a závlahy, kratšia životnosť, nevhodnosť do drsnejších podmienok). Odolnosť chorobám závisí najmä od samotnej odrody a celkovej starostlivosti o stromčeky. Čo sa týka pehovitosti, je väčší predpoklad jej výskytu ak sú plody nadmerne veľké, čo býva najmä v prvých rokoch rodivosti na slaborastúcich podpníkoch. Ale je to zasa dané najmä odrodou samotnou, a tiež už spomínaným nedostatkom vápnika a nadbytkom dusíka. Admiral sa v pohode dá pestovať na slabšie rastúcom podpníku - na fotke je aktuálny stav Admiralu na M26. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.110 (?), 30.7.2017 15:15

- Zo žltoplodých a odolných sú kvalitné Sirius, Opal, Luna, Heliodor, Orion... Vhodná je aj Gold Bohemia, tá síce nie je tzv."rezistent", ale chorobami nezvykne trpieť.Tá už ale nie je zimná, ale skôr jesenná.  IH

Dokáže niektorá z týchto žltoplodých odrôd nahradiť chuťovo Golden Delicius? 

                                                                                    Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.7.2017 16:08

Chuť přesně jako Golden má jenom Golden. Všechny uvedené žlutoplodé odrůdy jsou kvalitní, navíc tolik netrpí houbovými chorobami, některé jsou dokonce trvanlivější. Žádná z nich ale není Goldenem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.112 (?), 30.7.2017 19:33
Z vymenovaných žltoplodých odrôd je asi najkvalitnejší Sirius, podobne aj Opal. Inak mne je takéto rozmýšľanie v zmysle nejakého "nahradzovania" odrody inou cudzie. Golden je Golden, s jeho kladmi aj nedostatkami, kto chce tak si ho zasadí, kto nechce tak nie. Nové odrody treba prijať tiež s ich pozitívami i negatívami. Nobody's perfect. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 4.132 (?), 2.8.2017 9:59

Rubinolu som mal na M9 ,boli tam malé krpaté jablčka chuť nič moc asi po piatich rokoch vyschla. Pinova chytá múčnatku som si všimol aj Jonagored, ale sú moc na slnku, Topaz a Selena zatial nie ale je zdecimovaný hryxzcom.Mám Idared así 8rokov na M9 v polotieni len raz mal múčnatku som ho postriekal a odvtedy nič, ale je blízko kompostoviska odtial bere živiny asi za to. A2 chcem kvôli hryzcovi a vlahe, M9 zje hryzec na jedno posedenie, podpníky M9 sú len na peniaze ako tie výrobky čo musíš po krátkej dobe vyhodiť a kúpiť nové, podobne aj M9 z desiatich mi päť odišlo predčasne. Takže Rubinola, Admirál,ešte ten Topaz ma láka a čo Florina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.8.2017 11:03

Nahradíte-li M9 Advojkou, hryzec se přizpůsobí a když nebudou devítky, sežere i tu advojku. Ten můj se naučil žrát i semenáče, bez výsadby do koše se neobejdu.
   Myslím,  že Selenu a Florinu jako nové snad nemá smysl vysazovat. Selena trpí i strupovitostí, chuť je horší a trvanlivost bídná. Vyhovuje jen plodnost a malé nároky na polohu. Florina je opak. Vyžaduje nejlepší polohy, ale pro takové už jsou na trhu chutnější jablka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 224.232 (?), 2.8.2017 14:35

Hryzec utočí na mladé stromky, stará Idared a Ontário má pokoj, takže pokial je mladá nepomohol by ani A2?  Selena to že mala byť rezistentná jabloň aj Melodia, tiež Sir Price ten mi zahynul na múčnatku, ťažko s tými jabloňami, kúpiš to v domnení že je to rezistent a nič.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.254 (?), 10.8.2017 18:39

Pán Hlavatý hodí sa podpník M9 na odrodu Topaz? Tento podpník by mi najviac vyhovoval lebo nemám veľa miesta. 

                                                                                     Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?), 14.8.2017 22:30
234.254: Mne sa podpník M9 pri pestovaní Topazu neosvedčil. Konkrétne o tom píšem v mojom príspevku z 13.3.2016 na tomto vlákne, takže to nebudem opakovať. Teraz mám Topaz na A2-ke a zatiaľ je to paráda. S tou M9-ou je to ale len moja skúsenosť, rozhodne to nechcem generalizovať, je možné že u Vás by to bolo iné. Ak máte ale záhradu vo vyššej polohe, tak by som radšej volil podpník minimálne MM106. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika