Topaz deformácie plodov



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?)
7.7.2018 13:47
Vlastnosť odrody to určite nie je. Príčiny môžu byť rôzne, najlepšie by bolo ak by Ste mohli pridať fotky deformovaných plodov. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 72.214 (?), 7.7.2018 13:41, zobrazeno: 3969x

Dobrý deň, Mám asi 11-12 ročný strom odroda Topaz, podpník MM106, systematicky trpí rôznymi deformáciami plodov.  Pri prebierke ich odstránim ale aj úroda z tohto stromu je oproti iným odrodám z rovnako veľkých stromov stále iba podpriemerná.    Strom rastie úplne štandardne, skôr bujnejšie, každoročné prírastky sú bežne cez 50 cm.  Aj u iných odrôd sa nájdu malé a deformované plody ale je to úplné minimum z každoročnej násady plodov, u tohto Topazu je to cca 50%. Jablká sú chuťovo veľmi dobré, skladovavateľnosť do konca februára/února potom sa na plodoch tvoria hnedé fľaky. Rád by som si ten strom ponechal len si neviem poradiť s týmto problémom. Skúšal som zavlažovať, prihnojovať na jar Cereritom aj BIO hnojivami, prípadne listovými hnojivami nič nepomáha. Neviem či tomu stromu niečo chýba alebo je to je to vlastnosť odrody. Ak by niekto vedel poradiť čo s tým bol by som veľmi rád. Vopred ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.100 (?), 7.7.2018 13:47
Vlastnosť odrody to určite nie je. Príčiny môžu byť rôzne, najlepšie by bolo ak by Ste mohli pridať fotky deformovaných plodov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 7.7.2018 14:47

Snad deficit vápníku a bóru? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.7.2018 14:53

I u mě patří Topaz k odrůdám s velkým procentem drobných, deformovaných a brakovitých plodů, zejména v některých letech.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.186 (?), 7.7.2018 19:19
Topaz môže niekedy zdrobňovať plody, najmä ak ide o staršie stromy na bujnejšom podpníku a pri nedostatočnej prebierke. Tvorba deformovaných plodov ale odrodovou vlastnosťou Topazu nie je. Príčiny deformácie plodov môžu byť abiotické alebo biotické. K tým prvým patria nevhodné pôdy (príliš kyslé, alebo naopak príliš karbonátové), nedostatok bóru, extrémy počasia (teplotné a vlahové) v čase opelenia a včasného vývoja plodov a pod. K tým druhým niektoré infekcie (fytoplazmová proliferácia jabloní, virózy, fytoftóra, venturia), ale aj poškodenie mladých plodov nosánikom/zobonoskou. Deformované plody sa môžu objaviť na výhonkoch ktoré boli ťažko poškodené voškami (foto). Niekedy zostane príčina nejasná. Je pravdou, že Topaz potrebuje optimálne podmienky na produkciu prvotriednych jabĺk, ale nezdá sa mi pravdepodobné že by príčnou deformácie plodov bolo iba to, že ide o Topaz, a v pozadí nebol nejaký konkrétny, hoci skrytý faktor, resp. ich kombinácia. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.214 (?), 9.7.2018 9:15

Dobrý deň, Väčšina deformovaných plôodov už skončila v odpade ale pár som ešte našiel a nafotil.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika