Topaz



sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 34.22 (?) 
5.4.2018 1:00, zobrazeno: 5638x

Zdravím

Chci se po letech zde zeptat na názor o odrůdě Topaz.

U mne je to stále hnus a problém. Je problémový ve všem.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mirek22 - (4) - 173.26 (?), 5.4.2018 6:43

Mám ji na podnoži A2 a silně trpí rakovinou a část plodů hořkou pihovitostí. Nevíte, zda rakovina souvisí s použitou podnoží? Volil jsem ji kvůli těžké jílovité půdě pod cca 20 cm ornice. 

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 5.4.2018 10:07

Mirku-jak rozměrnou jamku-jámu jste pro Téčko vykutal? Zda, čím a jak jste zeminu vylepšil? Spoléháte jen na předpoklady podnože? Hlídáte výskyt vlnatky, bráníte strom před jejím působením, jak se Vámi uvedená rakovina projevuje-fotky jsou? Další škůdci, chem.či jiná ochrana? Věk jabloně? V jakých podmínkách-oblast, n.m.výška... pěstujete?...SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mirek22 - (4) - 173.26 (?), 5.4.2018 12:54

Dobrý den.

Při výsadbě jsem dělal větší jámu, přesně si už nepamatuji. Zeminu jsem vylepšil zahradnickým substrátem a na dno jámy jsem nasypal dolomitický vápenec. Rakovina se projevila ve 2. nebo 3. roce, musel jsem některé větve odstranit včetně středové. Nyní mám kotlovou korunu, všechny hlavní větve mají hned nad rozdělením rakovinu, kterou jsem ošetřil odstraněním na zdravou část a balzámem. Dále zatím nepostupuje, ale rány jsou možná i přes polovinu obvodu větví. Stromku je nyní 7 let. Výhony jsou dlouhé, obtížně se stromek udržuje řezem. Kromě mšic jsem si jiných škůdců nevšiml. Letos plánuji začít postřik na hořkou pihovitost. Pihovitost může mít souvislost s tím, že tam dříve bývalo pole a bylo dobře hnojené. Právě mě zajímala možná souvislost rakoviny s použitou podnoží. Ještě mám jednu jabloň na A2, ta je bez problému. Ostatní jabloně mám na M106, bez rakoviny. Ještě jedna starší Idared, asi 30 let stará, podnož neznámá, má na větvích spousty boulí a pár větví s rakovinou jsem dříve odstraňoval. Uvažuji o pořízení ještě jednoho topazu, proto se chci vyvarovat stejného problému.

Mirek 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 5.4.2018 10:09

ja mam topaz na M7 zatial bezproblemov rastie krasne zdravo stromcek ma 4-5rokov uz neviem presne, uz zarodil ale plody cervive predcasne opadali...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 5.4.2018 10:49

U mne

  • na středně slabé podnoži (možná M26) bez velkých problémů, kromě mrazových událostí plodí pravidelně, hojně a v dostatečné velikosti. V Ostravě trpí jarním padlím. Ohýbám do tvaru vřeteno čtvrtkmen.
  • na silnějších podnožích (po přeroubování) roste metlovitě, zahušťuje a plodí menší plody. Větve nasazuje pod ostrým úhlem, takže trochu problém se řezem.
  • v Beskydech bez ošetření prolomena rezistence na strupovitost

Celkově převládají klady bad zápory. Chuť, trvanlivost a šťavnatost velmi solidní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 5.4.2018 11:16

Plusy: Vzhled, trvanlivost, chuť v dobrých letech, možná trochu kyselejší, sluišná pravidelná plodnost
Mínusy: velikostně nevyrovnané plody, v některých letech víc brakovitých, ve špatných letech ve studené poloze nedozrává
Za mě 70%

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 5.4.2018 12:21

Topaz určite nie je bezproblémová odroda. U mňa v minulosti stromky na M9 "odchádzali" na chorobu krčka podpníka (možno fytoftóru), myslím si dokonca že je to Achillova päta tejto odrody. Teraz ho mám 6.rok na A2 a musím zaklopať - strom je zdravý. Akurát bujne rastie a keďže z neho chcem mať štvrťkmeň tak sa trápim s rezom. Tvarovanie Topazu nepatrí k najľahším spomedzi odrôd jabloní. Jablká sú aj na A2-ke pekne vyfarbené a primerane veľké. To čo ma drží pri Topaze je jeho veľmi špecifická chuť, pre mňa mimoriadne kvalitná a takmer nezameniteľná (v záplave sladkých "komerčákov" Topaz vyčnieva svojimi príjemnými kyselinkami ako maják). Skladovateľnosť je tiež veľmi dobrá - aj teraz v apríli mám Topazy v pivnici a kvalitou sa stále držia na veľmi dobrej úrovni. U mňa netrpí chrastavitosťou ani múčnatkou. Možno potrebuje lepšiu polohu a kvalitnejšiu pôdu. Určite jeho pestovanie patrí k náročnejším, ale ja mám výzvy rád a výsledok stojí za to.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.44 (?), 5.4.2018 12:46

U mňa (trnavsko, 130 m n.m.)  patrí Topaz k top odrodám. Celkovo mám posadených 6 stromov, z toho 3 som vysadil minulú jeseň. 5 je na podpníku MM106 a 1 na M9. Ten na M9 mám asi 10 rokov a zatiaľ sa drží. Všetky sú v tvare ovocnej steny na drôtenke. Proti múčnatke a chrastavitosti neošetrujem vôbec, stromy mali aj v horších rokoch uspokojivý zdravotný stav. Jablká mi veľkostne aj chuťovo vyhovujú, najmä ich príjemná jemne korenistá sladkokyslá chuť, ktorá so skladovaním postupne prechádza skôr do sladkej. Jablká mi v nie ideálnej pivnici bez problémov vydržali do polovice marca a vydržali by aj dlhšie. Za mňa palec hore.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.11 (?), 5.4.2018 21:51

Já jsem si před lety si pořídil rouby Topazu a Rubinoly ze Střížovic, tenkrát ještě je posílali.Přerouboval jsem odrůdu Spartan, ale na podnoži A2.Topaz rodí pravidelně, z mé strany by to chtělo podstatně větší péči, hlavně řez.Ale odrůdu chválím, teď mám ještě 3 bedny ve sklepě v dobré kvalitě.Do nové výsadby dám Red Topaz, možná někde strčím Dark Topaz.Ten původní Topaz si ale uchovám, líbí se mi, jak postupně ve sklepě mění barvu na žlutočervenou a chutná mi.Vhodná podnož pro Topaz je asi v rozmezí M26-P14- M7. Podnož MM106 může již být silná a údajně na ni jsou jablka menší.Jablka Topazu nesnáší namrznutí při raných mrazících, zkracuje se tím uchovatelnost.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika