Topaz



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.223 (?) 
22.9.2013 23:00, zobrazeno: 95778x

Patrí k starším kultivarom novodobého šľachtenia rezistentov. Názory na Topaz sú protichodné. (Ani s manželkou sa na jeho chuťových vlastnostiach nezhodneme.laugh) Vyčíta sa mu náchylnosť k prelomeniu imunity, sklon k rakovinnému odumieraniu kmeňa. Po chuťovej stránke ju radím k tomu najlepšiemu v záhradke. Nie bezdôvodne túto sortu Nemci vyniesli na najvyšší piedestál. Vnímam v plodoch takmer dokonalú harmóniu cukrov a pikantných kyseliniek. Nie je to korenistá reneta, ale zaujme šťavnatou, chrumkavou a chuťovo vyváženou dužninou. V pivnici mi bez straty typickej chuti vydrží takmer do jari. S prelomením imunity Topazu skúsenosť nemám, ale krátkovekosť stromu z dôvodu rakoviny kôry sa mi potvrdila. Našťastie som si naštepil chutný zimný Topaz a Red Topaz do iných stromčekov.

Posledná úroda Topazu. O mesiac strom vykopem. Plody trpeli podvýživou, listy boli bledé. Našťastie stíha dozrieť.
Posledná úroda Topazu. O mesiac strom vykopem. Plody trpeli podvýživou, listy boli bledé. Našťastie stíha dozrieť.
Na vine je rakovina kôry. Rád by som Topaz nahradil inou chuťovo špičkovou zimnou odrodou.
Na vine je rakovina kôry. Rád by som Topaz nahradil inou chuťovo špičkovou zimnou odrodou.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 92.38 (?), 23.9.2013 12:58

Dobrý den, můžu se zeptat - kdy trhat Topaz a Rubinolu- mám jablůňky, které mají první rok plody -už jsou velmi pěkné, ale nemám zkušenost- můžete mi prosím poradit? A ještě -mohou se pak hned jíst nebo nechat v bedýnce ještě dojít.  Jsem zhruba v 300 m nm. Děkuji F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.9.2013 13:09

Topaz in Rubinola jsou zimní odrůdy, které by měly vydržet poměrně dlouho do jara. Sklízejí se obvykle v říjnu, záleží na poloze. Při větší úrodě je dobré sklízet postupně - nejdřív probrat větší plody, za 2 - 3 týdny zbytek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 26.9.2013 22:22

Rubinola se sklízí podstatně dřív než Topaz. U nás je v tuto dobu plně vyzrálá.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 161.61 (?), 9.10.2013 22:22

Letos můj Topaz  - 2013 - vřetenový zákrsek dopadl mizerně i když snímky tomu nenasvědčují.Podceněním chemické ochrany dosaženo 30% napadení plodů strupovitostí.Dva postřiky hrubě nestačili.Letos velikostně nevyrovnané plody.Těch pár červivých nepočítám, každoroční daň.Ovšem při česání, další velká neříjemnost 20% poškození plodů obalečem zahradním nebo slupkovým.Známé kráterky v oblasti dotyku jablka s listem.Jsem rád za jednu bedýnku. - Mičurin II



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 155.121 (?), 10.10.2013 12:00

Fakt strupovitost na Topazu? Já ho stříkám současně s jinými, tak nemám přehled. Poškození slupkovými obaleči neznám, ale prý to začíná být problém nejen ve velkovýrobě. Není dostatečná signalizace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kačer - (32) - 42.9 (?), 10.10.2013 13:30

Tak mi letos Topaz zaplodil nádherně, bohužel byl zasazen v době kdy jsem tu ještě nebydlel, takže dnes u neumím říct na jaké podnoži je. Po červnovém opadu a probírce dozrálo cca 200 jablíček cca 7 až 8 cm v průměru, výborné chuti a bez jakéhokoliv napadení. Stříkal jsem 2 baycorem a 2x mospilanem. Břeťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 10.10.2013 19:08

Jaká podnož je lepší pro Topaz z hlediska kvality plodů M9 nebo M7. Děkuji Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 76.213 (?), 10.10.2013 19:40

Zdravím

Zdravím Vas p. Paulo. Je to ienom muj názor a praxe ve sledování této odrudy. Možná některé naštvu, ale bohužel je to tak, Topaz je odrúda, která se někdy chová jako Coxovka a možná i húř. Na můj vkus je to kyselé jablko s pěknou vúní a barvou dužniny, ale to je vše. Topaz je odruda, která je sině napadána mšicí, roste kolměji a má hlavně sklon ke zdrobňování plodú a jejich nevyrovnanost ve velikosti. U Topazu jsou plody na jednom stromku od velikosti Rubínu až po velikost trnky. Je to odruda, která trpí sazovitostí tak jako kožuchy a je mezi prvními odrudami s Rubinolou, která začíná být napadána strupovitostí odolnou na gen floribundy. U mě byl Topaz mezi rezistenty, kteří letěly do pece. Je, ale i jeho výhoda v tom, že jeho květy odolaly mrazu až  - 4 'C. Tak jak jsou mezi nami lidé co dýchají za Coxovku a její mutace tak jsou i lidé co se budou bíti za Topaz. Je to na jednotlivci co upřednostní a to ať si pěstuje na své zahradě a obhajuje své názory.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 202.53 (?), 10.10.2013 21:24

S Topazom mam zatial len dobre skusenosti, v 5 roku na M106 je uroda i bez postrekov vyborna, kvalita plodov tiez a chutovo je na spicke. Z dovodu jeho nachylnosti na rakovinu v oblasti stepenia je doporucovane volit ine podnoze nez M106 alebo medzistepenie. Neviem ako M7, ci M111 - mozno by to bola alternativa pre inak vynikajucu odrodu. Pre istotu ju mam i na A2, ale este je mlady. U mna zatial kora bez rakoviny. Tento rok mu chutovo konkuruje Sirius. Taktiez chutovo i rodivostou vynikajuca odroda i bez postrekov. Jedine Lipno bolo mierne pehovite. Ca som nedaval, teraz uz pridam dolomit/Ca. Vysoku urodnost a odolnost voci chorobam ma i Pinova (bez postrekov), ktora na jednej vetve zarodila tolko co 5 rocna Rajka na A2 na celom strome... Trochu tvrdsia, suchsia konzistencia, chutovo vyborna.

Topaz v 5.roku
Topaz v 5.roku
Sirius 3 rok
Sirius 3 rok
Sirius 3 rok M9
Sirius 3 rok M9
Rajka 5 rok na A2 slaba uroda
Rajka 5 rok na A2 slaba uroda
Pinova pristepena na Lipno bez postrekov vysoka uroda
Pinova pristepena na Lipno bez postrekov vysoka uroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika