Strupovitost si z nás dělá blázny



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
22.9.2017 8:57, zobrazeno: 3404x

Vždycky jsem byl velkým zastáncem odrůd odolných proti strupovitosti, jiné odrůdy jsem v podstatě přestal vysazovat. Letos musím říci, že choroba si ze mě dělá šprťouchlata. Některé odrůdy jsou postiženy hodně, jiné vůbec. Houba však vůbec nerespektuje deklarovanou rezistenci. A tak dosud nepostižené odrůdy jako Otava či Luna strupovitost mají, naopak citlivé Švýcarské oranžové, Breuhahnovo či Spartan nikoli. 
   Podotýkám, že už 15 let proti houbovým chorobám jabloní chemicky nezasahuji. Jestli svou filozofii změním, ještě nevím, třeba se letošní rok opakovat nebude.

Otava
Otava
Luna
Luna
Švýcarské oranžové
Švýcarské oranžové
Breuhahnovo
Breuhahnovo
Spartan
Spartan
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 7.138 (?), 1.10.2017 17:28

Tento rok se mi urodilo jablek dost ale zacali litat vosy a moje jablon dostala moniliozu.V loni to same jablka skoro vyzrala a behem par dni prisli vosy a byl konec.U dalsi jablone cox orange se mi strida plodnost co druhy rok takze tento rok ani jedno jablko ale zato hodne povyrostla... ale na listech (ne vsude) se objevil cerny prach takove tecky nejspis strupovitost.Bohuzel jako zacatecnik jsem nasazela ruzne stromky i opylovace ale nenapadlo me ze nektere stromky je lepsi koupit rezistentni.Ten spartan je dalsi muj favorit nebo breuhahnovo diky vasim fotkam.Zajimala by me jedna vec prave ta cox orange pred asi dvema tydny zacala kvest a nevim mela bych to tak nechat nebo to dat pryc?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 1.10.2017 21:53

Myslím, že jsem se podobně vyjadřoval již loni k Topazu, kdy v 520 mnm v Beskydech po prolomení rezistence patří k nejstrupovitějším plodům. Podobně tam bohužel dopadl Rubín, pár let fungoval bez postřiků a bez strupovitosti a skončilo to nepoužitelným ovocem. Spartan to má střídavě, ale je spolu s Matčiným, Ontáriem, Lordem, Fantazií atd pořád méně strupovitý než Topaz v dané lokalitě. Sázel jsem teď na Admirál s více geny rezistence a na jaře ho narouboval všude možně, paradoxně letos v Ostravě flekaté listy vypadají jako strupovité. Nu, uvidíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 1.10.2017 22:00

Ještě bych dodal, že v dané lokalitě se Lord choval prakticky rezistentně a bez postřiků. Měl zase jiné nectnosti - gumovitost, zdrobňování, krátkou skladovatelnost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.104 (?), 3.2.2019 20:06
K téme chrastavitosti / strupovitosti (Venturia inaequalis) - viď fotky. Zdroj: Mendelova univ.Brno, Zahradnická fakulta v Lednici. IH










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika