Strupovitost a padlí, kdy a čím



host - 162.156 (?)
7.4.2020 15:40

Omlouvám se, ale laikovi z návodu (a bohužel ani těch jinde po internetu, což je tristní) není jednoznačně jasné, na co se kdy stříká. Zda je první postřik jen na strupovitost a padlí a kdy se začne stříkat proti havěti. Kdy a při čem je potřeba kontaktní přípravek, tedy přesné načasování a kdy to lze řešit požerovým přípravkem.  Dočítám se, že u obaleče a pilatky dle signalizace z lapačů ale pochybuji, že je každý používá. Spoléhat se na každoroční teploty, čas, po takové zimě asi úplně nelze. S úsměvem dávám za pravdu murphyho zákonům v tom, že "jen odborník dokáže danou věc vysvětlit tak, aby ji nikdo jiný nepochopil :-)".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 191.35 (?), 26.4.2010 17:56

K postřikům jabloní a hrušní:

Mám léty osvědčené minimální postřiky jabloní a hrušní proti padlí, strupovitosti, merám, pilatkám, mšicím a obalečovi /co dělá červivost/. Už jsem to psal v minulosti, ale to nevadí.

1. postřik na zelené poupě

2. postřik ihned po odkvětu

3. postřik při letu první vlny obaleče jablečného /HK cca 10. 6./

4. postřik při letu druhé vlny obaleče jablečného /HK cca 30. 7./

Obaleč létá kolem uvedeného termínu v HK víceméně pravidelně každý rok. Přesný let podle místa se dá určit na www.srs.cz.

Používám kombinaci insekticidu a fungicidu pro každý postřik:

A to jeden z insekticidů: Calypso, Mospilan, Decis, Karate, Reldan...

A to jeden z fungicidů proti padlí a strupovitosti zároveň: Discus nebo Zato, Baycor... /nebo dva fungicidy - jeden proti padlí a druhý proti strupovitosti/.

ve směsi.

Postřiky stačí pro vypěstování celkem solidní úrody i u citlivých jablek /Idared/. Samozřejně, když se objeví třeba mšice, tak se musí postřik insekticidem opakovat. Chyba: Na jaře se vše jeví, jako že je OK, žádný škůdce ani choroba. Jenže zdání klame. Choroby se krásně zabydlují. Právě teď na jaře.

VK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 26.4.2010 18:13

Ještě jak se orientovat na www.srs.cz: rychlé odkazy - prognózy výskytu ŠO - sumy efektivních teplot - na stránkách...         VK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.68 (?), 7.9.2010 15:38

Tento návod je skvělý, rozumím tomu i jako úplný laik. Jen pro kontrolu, je to veškerý preventivní postřik jabloní a hrušní, který se dělá?

Ještě jestli můžu požádat o něco podobného napsat ke švestkám, slívám a třešním.

Dále máme na zahradě ořechy a jsou strašně velký, s těma se taky něco dělá?

A pak ještě maliny, angrešty, ostružiny a borůvky s tím se taky něco dělá?

Asi se ptám dost hloupě, ale mám zahradu nově a chtěla bych se o ní postarat a bohužel v literatuře jsem našla spoustu věcí, ale hrozně napsaný, spoustě výrazů ani nerozumím.    Děkuji předem Hana 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.156 (?), 7.4.2020 15:40

Omlouvám se, ale laikovi z návodu (a bohužel ani těch jinde po internetu, což je tristní) není jednoznačně jasné, na co se kdy stříká. Zda je první postřik jen na strupovitost a padlí a kdy se začne stříkat proti havěti. Kdy a při čem je potřeba kontaktní přípravek, tedy přesné načasování a kdy to lze řešit požerovým přípravkem.  Dočítám se, že u obaleče a pilatky dle signalizace z lapačů ale pochybuji, že je každý používá. Spoléhat se na každoroční teploty, čas, po takové zimě asi úplně nelze. S úsměvem dávám za pravdu murphyho zákonům v tom, že "jen odborník dokáže danou věc vysvětlit tak, aby ji nikdo jiný nepochopil :-)".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.3 (?), 15.4.2011 16:52

Ahojky mužu stříkat v jednom dni postřikem Discus a potom mospilanem?

mám pučenej motorovej postřikovač tak bych to tim stříknul do jabloní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.121 (?), 15.4.2011 16:55

Smíchejte oba přípravky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 110.92 (?), 30.4.2010 8:23

taky se přidávám k dotazu... a dále je možno poprvé stříkat i když už je květ?

Bude to mít nějaký účinek (postrik Zdrav=é jablko)

díííík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 30.4.2010 9:26

Stříkat do květu jistě lze, ale proč? Pro med s příchutí Zato?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 110.92 (?), 30.4.2010 10:59

..no kvuli prevenci pred chorobami??

Jsem laik a stromy jsou staré... minulý rok jsem stříkal a teď zatím nestíhám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 191.158 (?), 30.4.2010 11:01
Ono to není zase tak jednoduché. Bylo by, pokud by vše kvetlo stejně. Když to přeženu tak předevčírem kvetly meruňky, včera broskve a Idaredy, dnes hrušně a Bohemia, zítra Goldeny a další broskvoně, pozítří zase něco. A já nedělám celý týden nic jiného než že lítám z konvou (a to nesmí zapršet!), nemluvě o tom že míchám stále nový a nový postřik. To už je jednodušší pověsit včelám ke stromkům ručníky aby si otíraly sosáky ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika