Štíhlé vřeteno



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?) 
8.3.2010 10:07

Dobrý den, paní Martino,

jestliže půjdete nakupovat výsadbový materiál, musíte v dané prodejně říci toto: "Chtěla bych nakoupit tyto odrůdy které jsou naroubované na podnožích vhodných pro způsob pěstování ve tvaru štíhlého vřetene". Při nákupu musíte krom toho dbát na to, aby stromeček vyhovoval i výškou prvního rozvětvení, celkovým tvarem korunky a jasným dominantním postavením terminálu. Toto se málokdy daří, proto jsem Vám minule doporučil jako nejvhodnější zakoupit jednoleté štěpovance, kde si výšku prvního rozvětvení určíte sama dle výšky nataženého drátu. Vzdálenost mezi jednotlivými stromky možno považovat jeden metr za jakousi univerzální. Těžko do detailu zde popisovat způsob tvarování i budování opěrné konstrukce. Další možností kterou bych dnes asi já volil, (pěstuji tak hrušně) je nenatahovat žádnou drátěnku, ale ke každému stromku dát dostatečně vysoký kůl, a jednotlivé větve k němu ohýbat. Rovněž použítí podnože není jakési dogma. Před dvěma roky jsem likvidoval výsadbu patnáctiletých štíhlých vřeten, která by vzhledem ke své vitalitě mohla býti ještě na stanovišti, která byla roubována na podnoži MM 106. Mohu říci, že při dodržení určitého způsobu řezu (rovněž i odrůd) tyto stromy plodily ovoce výběrové kvality. Domnívám se však, že jakýmsi univerzálem jsou podnože které jsem uvedl v minulém příspěšvku, rovnž doporučuji vyvarovat se podnoží které jsem uvedl jako nevhodné. Netvrdím však, že nelze je použít, ovšem při dodržení již zmiňovaných podmínek. S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 41.143 (?), 4.4.2014 20:24

Mohu nechat 1, 2 plody v 1. roce po výsadbě. Podnož je M9 a MM106. Ptám se proto,  protože jsou vidět květy. Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika